שתף קטע נבחר

פרץ: להכין התנאים להידברות עם סוריה

במסיבת בר מצווה ליתומי צה"ל, אמר שר הביטחון, עמיר פרץ, ש"כל מלחמה יוצרת הזדמנויות לתהליך מדיני רחב". הוא קרא לחדש את ההידברות עם הפלסטינים ולהכין את הקרקע למגעים עם סוריה. על חללי המלחמה, אמר: "בזכותם יש הסכם מדיני ומצב חדש בדרום לבנון"

שר הביטחון, עמיר פרץ, אומר ש"כל מלחמה יוצרת הזדמנויות לתהליך מדיני רחב", והוסיף ש"צריך לקיים הידברות עם לבנון וצריך להכין את התנאים להידברות עם סוריה". פרץ דיבר במהלך מסיבה לבני ובנות מצווה ל-65 יתומי צה"ל שנערכה בתל-אביב.

 

במקביל, דיבר נשיא סוריה, בשאר אסד, בדמשק והכריז על ניצחון חיזבאללה: "הדרך הטבעית להשגת שלום היא באמצעות משא ומתן, אולם כאשר הדבר אינו מתאפשר - ההתנגדות על צורותיה השונות היא הדרך הטובה ביותר להשבת הזכויות. התנגדות - אין פירושה רק התנגדות חמושה - אלא התנגדות תרבותית ופוליטית. המטרה של ההתנגדות היא שלום ולא מלחמה - וזאת כדי להרתיע מפני תוקפנות. אולם אם זה לא יעזור באמצעות מלחמה ניתן יהיה לשחרר את האדמה".

 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר בתגובה לקריאתו של פרץ להיערך לחידוש המגעים עם סוריה כי "בדיוק הגישה הזו של אי הכרה במציאות הביאה את מדינת ישראל לעימות הנוכחי. אחרי הצהרותיו של אסד שרמת הגולן תשוחרר על-ידי חיילים סורים ועל כך שחיזבאללה ניצח במלחמה, קריאתו של פרץ להכין את התנאים למשא ומתן עם סוריה, תתקבל כחולשה וכהזמנה להתקפה הבאה. עדיף ששר הביטחון יתמקד כרגע בהכנת הצבא לעימות הבא שהוא בלתי נמנע ולא במשאלת לב בלתי מציאותי". 

 

פרץ הביע תקווה שהמצב החדש יהפוך את החלטות האו"ם לברות יישום בשטח. בנוגע לחיילים החטופים, אמר "לא ננוח ולא נשקוט ונפעיל את כל האמצעים כדי להחזיר אותם הביתה ואנו רואים זאת כמשימה חשובה ביותר".

 

פרץ אמר: "אני בטוח שאויבינו מבינים שלא יוכלו לנו. אני מתכוון לעשות הכל, להחזיר את התמיכה המדינית. צריך לחדש את ההידברות עם הפלסטינים". לדבריו, מדינת ישראל לא התכוונה מעולם להיגרר לבוץ הלבנוני וגם כעת אין לה כוונה כזו.

 

הוא הבהיר שכוחות צה"ל פרושים בדרום לבנון ויגיבו לכל ניסיון לפגוע בהם, "נפעל בכל העוצמה אם יהיה ניסיון לפגוע בחיילים בשטח. עד עכשיו הפסקת האש יציבה ואנו עומדים על כך שכוח יוניפי"ל יכול לאכוף את הסדר בדרום לבנון. בימים הקרובים תתבצע פרישה שתאפשר חזרתם הביתה של חיילי המילואים".

 

פרץ: בזכות חללי המלחמה יש הסכם מדיני

 

פרץ הביע הערכה רבה לתושבי הצפון, אך אמר שלא די בכך ושתודה לא מספיקה ולא מהווה תחליף למחוייבות לתושבי הצפון בהקמת כוח כלכלי-חברתי שישקם את צפון הארץ כך שמשפחות הצפון ירגישו שכל המדינה מחבקת אותם.

 

הוא אמר ליתומים עם סיום דבריו שהוא יודע שלכל אחד ואחת מהם חסרה דמות וחסר האב שצריך היה לעמוד לצידו ביום חגם והוסיף ואמר שנפילתם של אבותיהם היא המכנה המשותף שעליו עומד צה"ל ועליו תצעד מדינת ישראל.

 

"לכם היתומים, האחים והאחיות ובני משפחת השכול - לכם אינני צריך לומר מה רב הכאב והצער על האובדן", אמר פרץ, "לדאבון הלב, איבדנו לוחמים אמיצים, מטובי בניה של מדינת ישראל. הם הוכיחו שהם מסוגלים לעמוד בכל משימה, בזכותם יש הסכם מדיני ומצב חדש בדרום לבנון.

 

"בזכותם, חיזבאללה יודע שישלם מחיר כבד מאוד. את זאת, הלוחמים מעניקים למדינת ישראל. תפקידו של צה"ל לדאוג לכך שאזרחי ישראל יוכלו לקיים את השגרה. הפעלת הכוח שיפרה את ההסכם המדיני. אין ספק שללא המאמץ המבצעי לא היינו מצליחים להשיג איזשהו הסכם מדיני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
עמיר פרץ
צילום: אלי אלגרט
צילום: איי אף פי
בשאר אסד
צילום: איי אף פי
מומלצים