שתף קטע נבחר

דרישה: להשעות את הנגבי מוועדת החוץ והביטחון

התנועה לאיכות השלטון פנתה לראש הממשלה ולוועדת הכנסת ודרשה השעייה מיידית של הנגבי מתפקידו כיו"ר הוועדה: "נוכח חומרת ההאשמות נגדו וחשיבות תפקידו, הישארותו בתפקיד היא פגיעה באמון הציבור בשלטון"

כיצד אמורה לתפקד ועדת החוץ והביטחון בשעה רגישה זו? התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (ג') לראש הממשלה ולוועדת הכנסת בדרישה להשעות את חבר הכנסת צחי הנגבי מתפקידו כיושב ראש ועדת החוץ והביטחון. זאת בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה  על הגשת כתב אישום נגדו בפרשת המינויים במשרד לאיכות הסביבה.

 

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, זעזע הבוקר את המערכת הפוליטית כשהודיע שהחליט להגיש נגד הנגבי כתב אישום, מהחמורים שהוגשו נגד פוליטיקאים בישראל, ובו הוא מואשם בעבירות של מרמה והפרת אמונים, שוחד בחירות ומתן עדות ושבועת שקר.

 

בטיוטת כתב האישום נאמר: "במהלך כהונתו במשרד לאיכות הסביבה פעל הנאשם, באופן מתוכנן ושיטתי... להביא למינויים של חברי מרכז ומקורביהם למשרות ולתפקידים רבים ככל האפשר במשרד לאיכות הסביבה ובגופים הקשורים אליו, תוך פגיעה באפשרות של הציבור הרחב להתחרות על משרת ותפקידים אלה, ולעיתים מבלי להקפיד על כישוריהם ועל התאמתם לתפקיד... פעילות זו נעשתה תוך ניצול משאבים ציבוריים לטובת אינטרסים פוליטיים ואישיים שאינם מתיישבים עם טובת הציבור".

 

התנועה לאיכות השלטון החליטה בעקבות ההודעה לדרוש את השעייתו של הנגבי, כשהיא מציינת כי נוכח חומרת ההאשמות השארותו בתפקיד תביא לפגיעה באמון הציבור במערכת: "נוכח אופי העבירות בהן מדובר והמשמעות המרכזית שקיבל תפקיד יו"ר ועדת חוץ וביטחון בימים אלו, הישארותו של ח"כ הנגבי בתפקידו גורמת לפגיעה קשה בדמות השלטון בישראל, תום ליבו והגינותו, ומביאה לפגיעה קשה באמון הציבור במערכת. פגיעות אלו ביחד, כמו כל אחת לבד, מצדיקות את השעייתו", נכתב בפניית התנועה.

 

ראשי התנועה לאיכות השלטון ציינו בנוסף בפנייתם שעל פי תקנון הכנסת רשאית ועדת הכנסת להשעות יו"ר ועדה מתפקידו אם מתנהלים נגדו הליכים פלילייים. מי שיחליף אותו בתפקידו כיו"ר ועדת חוץ וביטחון, אם יושעה, הוא חברו ממפלגת קדימה, עותניאל שנלר, המשמש כיום כממלא מקומו.

 

הנגבי עצמו הודיע זמן קצר לאחר פרסום ההחלטה כי הוא מסכים להסיר את חסינותו ולעמוד למשפט. "הודעתי ליושבת ראש הכנסת, דליה איציק, על הסכמתי להסרת החסינות. אני מקווה שההליך המשפטי יתחיל במהירות, לאחר תהליך של חמש שנים. אני מקווה שלא יהיו עיכובים וניתן יהיה להגיע לזיכויי המוחלט בבית המשפט", אמר.

 

לשכתו של הנגבי פרסמה הודעה בצהריים ובה נכתב כי הנגבי עמד על כך שכישוריו של אדם יהיו הקריטריון לקבלתו לעבודה: "העובדה שהדרג המקצועי הוא שהחליט מי מהמועמדים יתקבל, הבטיחה שרק מתאימים יקבלו את התפקיד. מה שכתב האישום אינו מגלה הוא שמצד אחד הרוב המוחלט של המועמדים שהציג הנגב בכלל נדחו על ידי הדרג המקצועי, והרוב המוחלט של העובדים שמונו בתקופתו לא היו קשורים כלל אליו ולא הוצעו על ידו".

 

בנוסף נכתב בהודעה כי "כל חטאו של הנגבי היה בכך שהציג מועמדים למשרות שונות. למעשה הנגבי לא מינה איש אלא רק הציג מועמדים וזאת כפי שנהגו שרים מכל המפלגות בכל המשרדים במהלך שנים ארוכות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
הנגבי. יושעה?
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: גיל יוחנן
מזוז. מגישים כתב אישום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים