שתף קטע נבחר

לבני: חובתנו להחזיר את החטופים הביתה

בחצות יוצאת שרת החוץ, ציפי לבני, לפגישה עם מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, בניו-יורק. על סדר היום: מימוש החלטה 1701 והחזרת השבויים - אהוד גולדווסר ואלדד רגב. לבני אומרת בראיון ל-ynet: "כל עוד החיילים לא חזרו, המבצע לא הושלם". שרת החוץ סיירה בצפון ואמרה ש"ההישגים בהסכם הפסקת האש מספקים"

שרת החוץ, ציפי לבני, יוצאת בחצות הלילה (יום ג') לניו-יורק לפגישה עם מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, כאשר על סדר יומה נושא החזרת החטופים, אהוד גולדווסר ואלדד רגב. בראיון ל-ynet, אומרת לבני כי "סיום המלחמה אין משמעותו הפסקת התהליכים. מרגע זה יימשך התהליך להחזרת החיילים החטופים. כל עוד החיילים לא חזרו, המבצע לא הושלם. חובת ממשלת ישראל, וכך היא תעשה, להחזיר את החטופים הביתה".

 


השרה לבני בפגישה עם נציגי רשויות בקריית שמונה (צילום: אוראל כהן, פלאש 90)

 

לבני שוחחה עם ynet במהלך סיור שערכה בערי הצפון: נהריה, קריית שמונה, כרמיאל וטבריה. באשר לטענות כאילו היה צריך להמשיך את המבצע הצבאי, אמרה לבני: "מבצע צבאי, ארוך ככל שיהיה, לא יכול להביא לתוצאות. הוא היה חייב לעבור לפרק המדיני שאליו נערכנו כבר מתחילת המערכה. אני חושבת שההישגים בהסכם הפסקת האש הם מספקים, אם ייושמו, ואת זה נוכל לבחון בטווח ארוך יותר, לא עכשיו".

 

לדבריה, "חיזבאללה נמצא עכשיו במצב נחות. הוא לא יסתכן בהתעמתות עם

 צבא לבנון. צריך להבין שיש כאן סיכוי לתהליך שיכול לשנות את כל מה שקורה בלבנון. אם זה הכוח הרב-לאומי, אם זה האמברגו שמוטל על סוריה ואיראן ואם זה הרחקת חיזבאללה מהגבול. המבחן הגדול של המבצע הצבאי והתהליך המדיני יקרה בעוד זמן. צריך לראות אם לאורך זמן הסעיפים המופיעים בהסכם הפסקת האש אכן ממומשים".

 

לגבי פגישתה עם מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, אומרת לבני: "אני נוסעת להיפגש עם מזכ"ל האו"ם כדי לוודא שההחלטה על הפסקת האש מתממשת כראוי. אינני משתמשת במילה להפעיל לחץ, אני רוצה רק לוודא שהתהליכים מבוצעים על פי הבנתה של ישראל. אני רוצה לומר שהעתיד איננו תלוי רק בממשלת ישראל אלא בממשלת לבנון. החלטה 1701 צריכה להיות מיושמת על בוריה וכל ירי של חיזבאללה בלבנון יהווה הפרה של החלטת מועצת הביטחון. חיזבאללה נקרא לעצור מיידית את הירי, לא רק לעבר ישראל אלא גם לעבר חיילי צה"ל הנמצאים שם ואני קוראת ליישום מלא של החלטת הפסקת האש".

 

בתשובה לשאלת ynet אם יש להקים ועדת חקירה שתחקור את כשלי המערכה, אמרה לבני: "אני חושבת שיש לממשלה אחריות על כל מה שהיא עושה. מה שדרוש ביקורת הוא דבר ראוי בעיני, אבל צריך זמן כדי לבחון את התוצאות וכדי לברר אם הממשלה פעלה נכון".

 

באשר לסוגיית מעורבות איראן וסוריה בלבנון, אמרה שרת החוץ: "החלטת 1701 אמורה לשמוט את האחיזה של המדינות הללו בלבנון. 1701 מנוגדת לאינטרס האיראני. הם ביקשו לפתוח חזית באמצעות חיזבאללה מול ישראל. ההחלטה מונעת זאת ומרחיקה את חיזבאללה. באשר לסוריה, היא תצטרך להחליט איפה היא נמצאת. לבנון אמורה להמריא לכיוון אחר בלעדיה. הסורים לא יכולים להשפיע בלעדי החזית הפתוחה של חיזבאללה".

 

לבני התייחסה גם לנושא הטיפול בעורף בפגישות שקיימה עם ראשי ערים: "הגעתי עם שוך הקרבות, היום שאחרי. אני חושבת שלממשלת ישראל יש אחריות לטפל בכל הבעיות שאתם מעלים. הממשלה גם מתכוונת לעשות זאת. כבר ביום ראשון יעלו חלק מהסוגיות בישיבת הממשלה הקרובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוראל כהן פלאש 90
לבני וראש עיריית קריית שמונה
צילום: אוראל כהן פלאש 90
צילום: רויטרס
אהוד גולדווסר
צילום: רויטרס
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אלדד רגב
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
צילום: רויטרס
קופי אנאן
צילום: רויטרס
מומלצים