שתף קטע נבחר

חזרה לשגרת הקניות: צפת שבה לחיים

מישל דור שב לצפת חודש לאחר שפגש בעיר שוממה וחנויות נטושות. המראות הפעם - של חנויות מלאות ובעלי עסקים מאושרים, חיממו את ליבו וכולו תקווה שכך המצב גם בערים אחרות בצפון

לפני חודש בדיוק יצאנו לצלם בצפת כתבה על הרגלי הצריכה בעיר בעת מלחמה. אלא שהגענו לעיר כמעט נטושה, וכמעט לא נתקלנו בתושבים שעורכים קניות. השבוע, לאחר ההכרזה על הפסקת האש, חזרנו לעיר ולחנויות, שהפעם לא היו נטושות כלל.

 

"שלום לך", שמח לקראתנו יהורם בעל המכולת. "לפני חודש כשהיית פה היתה שממה מוחלטת וזרקתי את כל הסחורה לפח. עכשיו סוף סוף ישנם אנשים שקונים סחורה ומחדשים את המלאי הביתי שלהם". יהורם שמח לראות את עירו שבה לחיים, אולם החששות עדיין גדולים: "אני שמח לראות אנשים צורכים סחורות ומסתובבים בלי חשש, אולם ייקח עוד זמן רב עד שהעיר תחזור להתנהלות תקינה, לא פשוט להתאושש מחודש של קיפאון צרכני שכזה".

 

בסופרמרקט מצאנו את המנהל מרדכי יושב על הקופה שמולה השתרך תור ארוך של קונים. "מדהים לראות כיצד אנשים שונים רוכשים את אותם המוצרים הבסיסיים בדיוק: מוצרי חלב, מעדנים, שתייה, ולא מעבר לכך. אין הסתערות לצורך אגירה כי המערכת מסביב דאגה לאספקה שוטפת של מצרכים. מה שכולם מחפשים היום הם מוצרי החלב והבשר לערב שבת".

 

גם בשאר החנויות היתה תכונה רבה: בכל מקום אנשים מיהרו לסידוריהם, כאשר ראינו לראשונה פקקי תנועה במדרחוב המקומי, מחזה שבכל הזדמנות אחרת היה מעיק. "תראה את המכוניות, את התנועה, את הפקקים", שמח אחד התושבים ששמו משה כהן. "עברנו תקופה נוראית אבל אנשים עושים קניות בכל מקום כאילו לא קרה כלום, ואני שמח לראות את העיר שלי שוקקת חיים".  

 

גם בדוכן הפלפל המקומי של גיל הסתער הקהל על האוכל, כשהילדים נראו המאושרים ביותר: "רק היום פתחנו ואנו ממש מאושרים לחזור לשגרה ולראות שאנשים יש תיאבון ברוך השם", צהל בעל הבית תוך שהוא ממלא פיתה גדושה בפלאפל וסלטים". "אתה יודע כמה זמן הם לא אכלו פלאפל חם?" סיפר לנו אב גאה "כמו חיות היינו סגורים במקלט והיה חשש לצאת אפילו לנוח באוויר הצח, כי כל כמה דקות אזעקה. אז תבין פתאום כמה כדור פלאפל יכול להיות טעים ואת הראשון שאכלתי אחרי חודש של קופסאות שימורים לא אשכח לעולם".  

 

"היה נורא לראות עיר ריקה ללא ילדים", מספרת אלישבע פיליפס בדרכה למכולת. "עיר ללא ילדים זהו מחזה נורא ומדכא ועתה שבו הקולות לשכונה ועימם שמחת החיים שלנו התושבים".

 

גם בעלי החיים נותרו רעבים והוכחה לכך נראתה בחנות החיות שם עמל זוהר קשה מאוד לספק את הסחורה: "אנשים רוכשים אוכל לבעלי החיים שלהם והעסקים בסדר. לצערי החודש האחרון אבוד ואני מקווה שנצליח לעבור את התקופה הקרובה בשלום"

.  

במשתלה המקומית שספגה פגיעה ישירה סיכם לנו אריה בן בנימין את המציאות של צפת: "העיר היא בדיוק כמו הצמחים שלי שחטפו פגיעה ישירה - כואב לה אבל היא תשתקם מהר ותחזור לעצמה".  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי רוזנצוויג
צפת בתקופת המלחמה. הרחובות היו שוממים
צילום: שי רוזנצוויג
מומלצים