שתף קטע נבחר

צבא לבנון התקבל באורז ובפרחים

כוחות צבא לבנון השתלטו על 30 כפרים בדרום לבנון, חלקם בגבול ישראל. צה"ל מסר עד כה מחצית מהאזורים שבהם החזיק. התושבים המקומיים קיבלו את החיילים הלבנונים באורז ובפרחים, אך סמוך לגבול נסעו גם תומכי חיזבאללה שנשאו תמונות של נסראללה וסימנו בידיהם סימני ניצחון

כוחות חדשים מעברו הלבנוני של הגבול: צבא לבנון התמקם עד שעות אחר הצהריים (יום ה') בכ-30 כפרים בדרום לבנון, חלקם בגבול ישראל. צה"ל מסר עד כה מחצית מהאזורים שבשליטתו לידי כוחות יוניפי"ל, ואלו העבירו את השליטה לצבא לבנון. החיילים הלבנונים נופפו בדגלים והתקבלו באהדה, אך במקביל, ליד גבול הצפון באזור מטולה, ניצפו מדי פעם מכוניות לבנוניות ובהן תומכי חיזבאללה. הם נופפו בתמונותיו של חסן נסראללה וסימנו בידיהם סימני ניצחון.

 

עדי ראייה וגורמי ביטחון דיווחו כי אנשי חיזבאללה הסתלקו מהשטח בשעה שחיילי לבנון חצו את נהר הליטני דרומה. יותר ממאה משאיות שנשאו ציוד צבאי חצו את הגשר מעל הנהר, ועשו דרכן לעיירה מרג' עיון, לעיניהם של 2,000 חיילי יוניפי"ל ששהו במקום. 20 טנקים של צבא לבנון הגיעו בשעות הבוקר לעיירה.

 

 

הכוחות התקבלו בברכה באזור, שרוב תושביו נוצרים ואינם תומכים בחמושים השיעים מחיזבאללה. עשרות תושבים נופפו לעבר החיילים בדגלי לבנון וברכו אותם לשלום כשהם משליכים אורז ופרחים. "שאלוהים יגן עליכם", צעק תושב האזור בן 64, "אנו תומכים אך ורק בצבא שלנו". שאדי שאמס, תושב מארג' עיון כבן 30, אמר כי תחושת הביטחון שלו חזקה מבעבר. "הצבא של היום זה לא מה שהיה פעם. עכשיו, אם חיזבאללה יחזיק נשק, אנשי הצבא יוכלו ליטול אותו מהם. זה לא היה המצב בעבר".

 

ג'ורג' מאג'ם מהכפר קאליה הוסיף ש"זה יום של התחלה חדשה בדרום לבנון. יידרש לנו זמן כדי שנרגיש בטוחים, אבל זו התחלה מצויינת". מפקד כוח יוניפי"ל, הגנרל אלן פלגריני, אמר: "אנחנו מצפים לבואם של הגורמים הראשונים מהכוח הרב-לאומי בראשית השבוע הבא. יוניפי"ל יהיה שונה מאוד מהכוח הקודם. יוניפי"ל הישן מת. החדש יהיה חזק יותר, עם יותר כוחות ויותר סמכויות".

 

בהודעה שפירסם כוח יוניפי"ל נמסר כי לא התקבלו דיווחים על הפרות של ההסכם, ואף אחד מהצדדים לא ביצע ירי לעבר הצד האחר או ניסה להשתלט על שטחים נוספים. עם זאת, צויין בהודעה כי בשתי תקריות, אתמול אחר הצהריים והבוקר, חדרו כלי טיס של חיל האוויר לשטחה האווירי של לבנון בגזרה המזרחית.

 

  

מפקד הכוחות באזור מארג' עיון, צ'ארלס שיחאני, נשא דברים מחוץ לבסיס ששימש כמפקדה לכוחות צה"ל ב-18 שנות שהותו בלבנון. לדבריו, כל החטיבה ה-10 של צבא לבנון, המונה כ-2,500 לוחמים, תקבל אחריות על האזור. "זו הפעם הראשונה מאז שנת 1968 שהצבא נמצא כאן".

 

עוד סממן של חזרה לנורמליות בלבנון - מטוס נוסעים נחת בנמל התעופה הבינלאומי בביירות שנסגר מאז תחילת המלחמה, לאחר שישראל הפציצה מסלולי המראה. אלפי פליטים לבנונים המשיכו גם היום לזרום לכפרי הדרום. בלבנון מעריכים את מספרם הכולל של הפליטים ב-900 אלף.

 

"לבנון עדיין במצב חירום"

 

נציב האיחוד האירופי לפיתוח ולסיוע הומניטרי, לואי מישל, ביקר בביירות ונפגש עם אזרחים לבנונים שנפגעו במלחמה, עובדי סיוע זרים וגורמים מממשלת לבנון, לרבות ראש הממשלה פואד סניורה. לדבריו, למרות שהלחימה הסתיימה עדיין שורר במדינה משבר הומניטרי. מישל ציין כי אזרחי לבנון נזקקים לסיוע דחוף ועדיין ניכר מחסור במזון, דלק ותרופות. אספקת החשמל טרם שבה לסדרה, ויחד עם הרס התשתיות, הדבר עורם קשיים גדולים על מאמצי הסיוע.

 

"לבנון עדיין במצב חירום. אני קורא לישראל להפסיק לאלתר את המצור שהיא מטילה על לבנון כדי שהסיוע הדרוש באופן דחוף יוכל להגיע לאנשים. הרס תשתיות כגון כבישים וגשרים מקשה ממילא על העברת סיוע חירום. אני גם קורא לישראל להעביר ללבנון את כל מפות שדות המוקשים במדינה. הפליטים השבים לבתיהם בדרום לבנון ניצבים לא רק בפני ההרס, המחסור במצרכים חיוניים והאבטלה, הם גם חוזרים לסביבה מסוכנת בה תחמושת שלא התפוצצה מהווה סיכון, במיוחד עבור ילדים המשחקים בחוץ", דברי מישל.

 

במסגרת הביקור בלבנון הכריז מישל על פתיחת משרד קבוע של סוכנות הסיוע האירופית ECHO בביירות ועל גיוס סיוע חירום בסך 20 מיליון אירו. הכספים ישמשו לבניית מקלטים, רכישת מזון ופריטים נוספים, טיהור מים, שיקום תשתיות, הענקת טיפול נפשי לנפגעים, אבטחה ותיאום מאמצי הסיוע. מישל ציין שכ-15 מיליון אירו כבר הוקצו לרכישת ציוד מספקיות של האו"ם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חייל לבנוני מסמן וי
צילום: איי פי
צילום: איי פי
צבא לבנון מגיע
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
ומתקבל בנשיקות
צילום: רויטרס
תומך חיזבאללה בגבול
צילום: איי אף פי
נמל התעופה בביירות מתעורר לחיים
צילום: איי אף פי
מומלצים