שתף קטע נבחר

גילרמן: ספק שהצעת הליגה הערבית תהיה הוגנת

שגריר ישראל באו"ם מתקשה להאמין שהצעת הליגה הערבית תתחשב בצרכי הביטחון של ישראל. למרות ששרי החוץ בליגה מעוניינים להציג את הצעתם בפני מועצת הביטחון, גילרמן מתעקש: "מפת הדרכים" היא עדיין הדרך היחידה

שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, לא התרגש הלילה (שבת) מיוזמת השלום שהליגה הערבית הכריזה כי בכוונתה לקדם במועצת הביטחון של האו"ם. הוא דווקא הביע ספק באשר לתועלת שעשויה לצמוח לישראל ממנה. "איני חושב שיש סיכוי גדול שיוזמה כלשהי מצד הליגה הערבית תהיה הוגנת ותיקח בחשבון את צרכיה הביטחוניים של המדינה", אמר.

 

שרי החוץ של הליגה הערבית ביקשו להשתתף בכינוס מועצת הביטחון שיתקיים בסוף חודש ספטמבר, ולהציג יוזמה חדשה לפתרון הסכסוך הישראלי-ערבי. זאת משום שלדבריהם, מפת הדרכים מ-2003 "מתה".

 

גילרמן אמר כי מה שעומד כרגע בראש סדר העדיפויות של ישראל הוא למצוא פתרון ל"בעיה הלבנונית" ולוודא שהחלטה 1701 של מועצת הביטחון שהביאה להפסקת האש אכן תיושם - לא פתיחה בתהליך שלום חדש במזרח התיכון.

 

הוא הוסיף שירושלים עדיין רואה במפת הדרכים של בוש את האפשרות היחידה להתקדם במשא ומתן. "זה עדיין המשחק היחיד בעיר". לדבריו, הסיבה היחידה שגם תוכנית זו אינה מניבה פירות היא סירובה של ממשלת חמאס להכיר בישראל ולגנות את הטרור. "ברגע שלפלסטינים תהיה הנהגה שתסכים לנהל דו שיח המבוסס על אמון, הם ימצאו את ישראל מוכנה לצאת לדרך שמתווה מפת הדרכים".

 

שרי החוץ של הליגה הערבית גיבשו את ההצעה בפגישתם ב-15 ביולי, שלושה ימים בלבד לאחר שפרץ העימות עם חיזבאללה בעקבות חטיפתם של שני החיילים אלדד רגב ואהוד גולדווסר. אז הכריזו השרים על גוויעתה של "מפת הדרכים" האמריקנית והאשימו בכך את ישראל. מזכ"ל הליגה, עמר מוסא, אמר בתום אותה פגישה כי "תהליך השלום במזרח התיכון כשל", והוסיף ש"יש להעביר את כל הנושא לבדיקה מחודשת של מועצת הביטחון. אם המועצה תיכשל, אין לדעת מה עלול לקרות".

 

שליח הליגה הערבית לארצות הברית, יאהייה מהאסמי, אמר כי התקשר באופן אישי ל-15 חברים במועצת הביטחון ש"הביעו תמיכה רבה ברעיון". לדבריו, הישיבה בנושא תיערך כנראה בתאריכים 20-24 בספטמבר, במהלך פגישת השרים השנתית בעצרת הכללית של האו"ם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
גילרמן. מפקפק
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מוסא. יוזמה חדשה
צילום: איי פי
מועצת הביטחון
צילום: רויטרס
מומלצים