שתף קטע נבחר

חיל חלוץ צרפתי הגיע לדרום לבנון

כ-50 חיילי הנדסה מצבא צרפת הגיעו לנקורה בדרום לבנון, כחלק ממשלוח בן 200 חיילים וקצינים שישתתפו בכוח הרב לאומי. מוקדם יותר הביעו גורמים באו"ם אכזבה ממספר החיילים המצומצם ששולחת צרפת

כוח צרפתי הגיע לדרום לבנון: חיל חלוץ של כ-50 חיילי הנדסה מצבא צרפת, הגיע הבוקר (שבת) לנקורה בדרום לבנון, וזאת מתוך משלוח של 200 חיילים וקצינים שאמורים להשתתף בכוח יוניפי"ל המורחב, בעקבות החלטת האו"ם. הכוח יצא לסיור מקדים באזור.

 

גורמים באו"ם הביעו אמש אכזבה מכך שצרפת, שלקחה על עצמה להוביל את הכוח, החליטה לשלוח כוח כל כך מצומצם, הרבה פחות מהמצופה. הגורמים אמרו כי ציפו להשתתפות אירופית גדולה יותר בכוח. שרת ההגנה של צרפת, מישל אליו -מרי, הגנה על ההחלטה: "אתה לא יכול לשלוח אנשים ולהגיד להם: תראו מה קורה שם אבל אין לכם אפשרות להגן על עצמכם או לירות".

 

לפי החלטת מועצת הביטחון של האו"ם, כוח ראשוני המונה 3,500 חיילים אמור להגיע לאזור בתוך 15 יום מאישור הפסקת האש. גורמים באו"ם מסרו כי ממשלת בנגלדש הסכימה לשלוח כוח גדול של עד 2,000 חיילים למשימה וגם איטליה, ספרד ובלגיה הודיעו כי יסכימו לקחת חלק בכוח. השלוש מהוות גורם חשוב משום שהן יכולות לשלוח חיילים לאזור במהירות יחסית. מדינות נוספות שעל פי הדיווחים ישלחו חיילים ללבנון הן מצרים, מרוקו, פולין, ניו זילנד, טורקיה, יוון, סין ופורטוגל.

 

במקביל, התחייבה בריטניה לשלוח ללבנון כוח סיוע אווירי ואילו קפריסין הודיעה כי תסכים לשמש כבסיס העורף של הכוחות בשטח. ארצות הברית תספק לכוח האו"ם סיוע לוגיסטי, ואף תשגר מומחים למטה האו"ם.

 

אמש הביע שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, התנגדות להשתתפות מדינות שאינן מכירות בזכות הקיום של ישראל, בכוח הרב-לאומי שעתיד להתפרס על אדמת לבנון. מלזיה אינדונזיה, שאינן מכירות בישראל, הביעו את נכונותן לשלוח חיילים לאזור, אך גילרמן אמר כי ישראל תתקשה לקבל את חברותן בכוח.

  

"זה יהיה קשה מאוד ואף בלתי נתפס מבחינת ישראל לקבל השתתפות בכוח של חיילים ממדינות שלא מכירות בישראל ואין להן אפילו קשרים דיפלומטיים עימה", אמר גילרמן. הוא ציין כי ישראל תשמח לקבל חיילים ממדינות מוסלמיות עימן יש לה קשרי ידידות, "אבל לצפות ממדינות שלא מכירות בישראל להגן על ביטחונה זה מעט נאיבי". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
חילי יוניפי"ל בגבול הצפון
צילום: ניב קלדרון
מומלצים