שתף קטע נבחר

טורקיה: למדנו את הלקח מצעדים חד-צדדיים

שר החוץ הטורקי שמבקר בישראל אמר שאסור לבצע צעדים חד-צדדיים כוחניים. גול הוסיף שיש לעשות הכל על מנת לשחרר את החיילים החטופים

הלקח הטורקי מהמלחמה בלבנון הוא שאסור לבצע צעדים חד-צדדיים כוחניים, וזה המסר שהשמיע שר החוץ הטורקי, עבדאללה גול, בפגישתו הערב (יום א') עם שרת החוץ, ציפי לבני, בירושלים.

 

לדברי גול, "יש לקחים שצריכים להפיק. אי אפשר לבצע צעדים חד-צדדיים על-ידי שימוש בכוח. עכשיו זו הזדמנות חדשה. אני שמח לבקר בישראל בתקופה קריטית זו. במהלך החודש האחרון נשפכו הרבה דמעות ודם. לצערנו היה גם הרס רב. אנחנו מאמינים שיש הזדמנות חדשה לכינון שלום יציב החלטת מועצת הביטחון היא הזדמנות טובה".


עבדאללה גול וציפי לבני  (צילום: דודי ועקנין)

 

גול הוסיף שיש לעשות הכל על מנת לשחרר את החיילים החטופים ושכל אחד ייתן את תרומתו על מנת שיקומו שתי מדינות אחיות, זו לצד זו, ישראל ופלסטין. צריך שכל אחד יעשה לאל ידו על מנת לעשות שלום לפני שיהיה יותר דם וצער. גול הבטיח שטורקיה תמשיך לפעול למען מטרה זו.

 

שרת החוץ, ציפי לבני, אמרה שהיא מקבלת בברכה את שר החוץ הטורקי שהגיע לארץ בתקופה הזו, שיכולה לשנות את המצב במזרח התיכון. "אנחנו נמצאים אחרי תקופה של מאבק צבאי ולאחר החלטת מועצת הביטחון שיישומה המלא והמוחלט יכול להוביל לשינוי המציאות בלבנון, באופן שיסיר את האיום על ישראל. אנו נמצאים בתחילתו של תהליך שמייצג גם את האינטרס הישראלי, העולמי ובכלל זה הטורקי וגם את האינטרס של ממשלת לבנון שרוצה להשליט את ריבונותה במדינה".

 

לבני הוסיפה כי היא מקווה שהטלת האו"ם 1701 תיושם. "אני מקווה לראות נחישות ביישום החלטת האו"ם על כל היבטיה ומובניה: שחרור החיילים החטופים, פריסת צבא לבנון בצירוף כוח בינלאומי אפקטיבי, יישום מלא של האמברגו בדבר העברת נשק לחיזבאללה. התהליך יוביל בסופו של דבר לכך שלבנון תהיה מדינה ריבונית וחיזבאללה יפורק. את הסימנים הראשונים לתהליך אנו רואים בירידת צבא לבנון דרומה, בהחלט אנו מצפים לראות את התהליך מתיישם על ציר הזמן".

 

לפני פגישתו עם שרת החוץ סייר שר החוץ הטורקי בהר הבית. במהלך הסיור התקרב צעיר ערבי לאזור, והחל לקרוא קריאות גנאי לעבר גול. שוטרים שהיו במקום הרחיקו את הצעיר, ועיכבו אותו לחקירה.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
עבדאללה גול
צילום: דודי ועקנין
צילום: אוראל כהן פלאש 90
ציפי לבני
צילום: אוראל כהן פלאש 90
מומלצים