שתף קטע נבחר

אולמרט על סוריה: לא להיסחף בתקוות שווא

משמאל בירכו על דבריו של אבי דיכטר, מימין תקפו, ובתווך הודיע ראש הממשלה כי משא ומתן עם סוריה יהיה רק כאשר אסד יפסיק לתמוך בטרור ולספק טילים למי שיורה אותם על ישראל. איתם: "הממשלה מסרבת ללמוד את הלקח מהנסיגות בלבנון ובעזה"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לא יצא מגדרו בלשון המעטה נוכח הצהרתו של השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, בדבר האפשרות לוותר על שטחי רמת הגולן תמורת שלום עם סוריה. "אני שומע קולות שמדברים על השכנים שמצפון והצורך לדבר איתם", אמר אולמרט במהלך ביקורו הבוקר (ב') בקריית שמונה.

 

"צריך לזכור שעד לפני כמה ימים טילים שהרגו תושבים בישראל הגיעו מהמדינה שמצפוננו, כל ארגוני הטרור יושבים בדמשק ונהנים מגיבויה של סוריה", הוסיף ראש הממשלה. "חוטפיו של גלעד שליט מקבלים הוראות מדמשק. לא צריך להסחף בתקוות שווא או ליצור אשליות שאנחנו מחר בבוקר נקרוץ למישהו ומיד הוא יהיה כשיר למשא ומתן".

 

למרות התגובה הצוננת, לא פוסל אולמרט אפשרות למשא ומתן עם הסורים בעתיד. "כשסוריה תפסיק לספק טילים ונשק למי שמפעיל אותם נגד ישראל – בוודאי שנשמח למשא ומתן, להידברות ולניסיון להגיע לסידור שיביא ליציבות באזורנו", אמר. "אנחנו לא נסחפים להרפתקה שטרור לצידה או למשא ומתן, בשעה שהסורים לא עושים את הדברים הבסיסיים ביותר שיכולים לתרום לכך".

 

אולמרט גם התייחס לשבוע הראשון להפסקת האש בלבנון: "המצב כבר יותר טוב ממה שהיה. צבא לבנון פרוס עם טנקים בדרום כמו שרצינו. אמר מי שאמר שכל יום שחיילים ישראלים יהיו שם, הוא יירה עליהם - בעזרת השם לא יורים עליהם, וזה מעיד על כך שקרה משהו".

 

את הגליל לאיראן?

במערכת הפוליטית, כצפוי, התחלקו התגובות לדבריו של דיכטר בין תמיכה משמאל לגינוי חריף מימין. "על ישראל לפתוח במשא ומתן עם סוריה כדי לפרק את חיזבאללה מנשקו ולהוציא את דמשק מציר הרשע", אמרה חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ-יחד). "הסכם עם סוריה יחייב את החזרת רמת הגולן, ועדיף שלום עם סוריה ללא רמת הגולן מאשר רמת הגולן בלי שלום".

 

חבר הכנסת רן כהן (מרצ-יחד) דרש כי "הממשלה תדון לאלתר ביוזמה למשא ומתן עם סוריה ולבנון על הסכמי השלום. תמורת שלום אמת עם סוריה, יכולה ישראל לרדת מרמת הגולן. אסור לשבת ולחכות למלחמה הבאה. הסכם בתמורה להחזרת הגולן ינתק את סוריה מאיראן ויפרק את חיזבאללה".

 

שר האוצר, אברהם הירשזון, אמר כי הוא מסכים עם הקביעה שתמורת שלום עם סוריה ניתן לעשות ויתורים ברמת הגולן. "השר דיכטר הוא שר מכובד בממשלת ישראל ומותר לו להביע דעה", אמר. "מדובר בדעתו האישית בנושא שעד כה לא נידון במסגרת ישיבות הממשלה. רמת הגולן היא חלק חשוב ממדינת ישראל, אבל צריך להיכנס למשא ומתן על שלום עם סוריה כפי שנהגה מדינת ישראל במהלך משאים ומתנים עם מדינות אויבות אחרות".

 

גם שרת החינוך, פרופסור יולי תמיר, הצטרפה לקריאה לפתוח במשא ומתן מיידי עם סוריה ולבנון. "המהלכים החד צדדיים הוכחו ככישלון מוחלט. הגיע הזמן לפנות לדרך ההידברות", אמרה.

 

יושב ראש סיעת רע"מ-תע"ל, חבר הכנסת טלב א-סאנע, אמר בעקבות הדברים של דיכטר כי "אם ההרפתקאות הצבאיות המיותרות בלבנון יביאו לתהליך שלום עם לבנון וסוריה אז ניתן יהיה לומר שהיו תוצאות חיוביות מהקטסטרופה הזו. ההצהרות של דיכטר מהוות קול שפוי בתקופה שלך טירוף מערכות ולאור ניסיון העבר יש לנצל את שעת הכושר לקידום שלום כולל עם כל מדינות ערב, על בסיס יוזמת השלום של הליגה הערבית".

 

מנגד, ח"כ אפי איתם (איחוד לאומי-מפד"ל), תושב הגולן, אמר: "הסכסוך שלנו עם סוריה הוא כבר אינו טריטוריאלי, ולכן נסיגה מהגולן רק תסכן את ביטחון ישראל. סוריה קשרה את עצמה עם ציר הרשע של חיזבאלה ואיראן ומטרתה להשמיד את ישראל. היא איננה יכולה להיות פרטנר להידברות. הממשלה מסרבת ללמוד את הלקח מהנסיגות בלבנון ובעזה, שרק הגבירו את הסכנה לביטחון ישראל".

 

חברו של איתם למפלגה, חבר הכנסת ארה אלדד, אמר כי "לפי אותו היגיון יציע ודאי דיכטר לתת את הגליל לאיראן במידה

 ותואיל בטובה לירות בנו 4,000 רקטות. מי שלא מבין שהמשוואה של שטחים תמורת שלום הביאה רק לשפיכות דמים, מוטב לו לא לתת עצות בענייני ביטחון".

 

מפלגת הליכוד פרסמה הודעה בעקבות דבריו של דיכטר ובה הבהירה כי לשיטתה, "הדרך היחידה לשקם את כוח ההרתעה של ישראל היא לא על ידי הצעות לוויתורים בגולן. דיבורים מסוג זה מחזקים את תחושות הניצחון בדמשק ובטהרן, המחלישות את ישראל".

 

גם שגריר ישראל בארצות הברית לעבר, זלמן שובל, התייחס הבוקר לדברי השר דיכטר: "כבר בוועידת מדריד הבנו שאין סיכוי להגיע להסדר עם הסורים", אמר, כמי שהיה שותף לנושאים ונתונים שם.

 

"ישראל לא צריכה עכשיו לעזור לסורים לחזק את עצמם נגד העמדה האמריקנית. הסורים מנצלים את הניצחון המדומה של חיזבאללה כדי לחזק את עצמם ואיננו צריכים להיות בכך".

 

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי נחמיאס וחגי עינב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אולמרט. לא לקרוץ לכל אחד
צילום: איי פי
צילום: ניב קלדרון
דיכטר. ביקורת מימין
צילום: ניב קלדרון
צילום: גיל יוחנן
אלדד. בלי עצות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים