שתף קטע נבחר

אולמרט לחץ, פרץ הקפיא את הוועדה

בסיוע היועץ המשפטי מזוז מנסה ראש הממשלה לגבש ועדת חקירה ממשלתית. בינתיים ביקשו אנשיו משר הביטחון להקפיא את עבודת ועדת הבדיקה בראשות ליפקין-שחק במטרה למנוע מבוכה. ובינתיים שתי הלשכות מנסות להציג חזית אחידה בלי הטחת האשמות פומביות. ויש להם עוד במשותף: התנגדות לוועדת חקירה ממלכתית

ההחלטה אמש (יום ב') על הקפאת עבודת ועדת ליפקין-שחק, נעשתה על פי בקשתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט. זאת באמצעות היועץ המשפטי לממשלה. עתה בוחנים אנשי אולמרט אפשרות לשדרג את המנדט של הוועדה כדי להתאימה לאפשרות של ועדת חקירה ממשלתית. כך או כך, למרות הלחץ הציבורי, נותרים אולמרט ופרץ איתנים בדעתם שלא למנות ועדת חקירה ממלכתית.

 

מאז יום ראשון מקיים היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, מגעים עם אנשי ראש הממשלה ואנשי שר הביטחון. זאת כדי לבחון את האפשרויות השונות העומדות בפני הממשלה למנות ועדת חקירה ממשלתית למלחמה (על פי תפיסת אולמרט). בינתיים ביקשו אנשי ראש הממשלה, לבקשת אולמרט, מאנשי שר הביטחון להקפיא את עבודת ליפקין-שחק. זאת כדי למנוע מבוכה עם ההחלטה על הקמת הוועדה החדשה. הבקשה הועברה, כאמור, על ידי היועץ המשפטי ושר הביטחון נענה לה.

 

ובינתיים, ראש הממשלה מתנגד בתוקף להקמת ועדת חקירה ממלכתית. עד כה הוא הודף באמצעות אנשיו את התביעות העולות בנושא מהציבור ומחברי כנסת. אתמול עשה זאת יו"ר ועדת החוץ והביטחון בכנסת צחי הנגבי. העמדה הרשמית של אולמרט היא שמינוי ועדת חקירה ממלכתית תסרבל את התהליך ותמנע מוכנות לסיבוב מלחמה נוסף אפשרי בעתיד הקרוב. אולם באופוזיציה טוענים שהנימוק האמיתי הוא החשש בקרב אולמרט ובכירי שריו מפני מסקנות שיביאו להדחתם מהשלטון.

 

ל-ynet נודע, כי גם השר פרץ אמר בשיחות סגורות עם גורמים שונים כי הוא לא מעוניין בהקמת ועדת חקירה ממלכתית, וכי הוא מקווה שלא תוקם ועדה שכזו. פרץ אמר עוד כי הוא מתואם בעניין זה עם ראש הממשלה, וכי אין ביניהם מחלוקות סביב התפיסה האם צריך להקים ועדת חקירה או לאו. 

 

מבוכה נוספת לממשלה

 

כך או כך, ההחלטה שהתקבלה אתמול בתיאום בין לשכת ראש הממשלה ולשכת שר הביטחון על הקפאת עבודת ועדת ליפקין שחק גורמת מבוכה נוספת לממשלה. גם בלשכת פרץ אין חולקים על כך שהחלטה זאת, ימים ספורים בלבד אחרי שמינה שר הביטחון את הוועדה, אינה מוסיפה כבוד לא לשר ולא לבכירים המאיישים את הוועדה. אלא שההחלטה נבעה מהחשש שפירוק הוועדה שמינה פרץ לאחר כינון ועדה שעל הקמת יורה ראש הממשלה, תיתפס כמביכה עוד יותר.

 

אמש נפוצו במערכת הפוליטית דיווחים ושמועות על מתיחות גבוהה בין ראש הממשלה ושר הביטחון סביב השאלה האם צריך להקים ועדת חקירה ממלכתית. בשלב זה מעדיפים בשתי הלשכות שלא להטיח טענותיהם אלה באלה. בלשכת ראש הממשלה נזהרים שלא להטיח בפרץ את תחושתם הקשה, לאחר שההחלטה על הקמת ועדת ליפקין-שחק "נודעה לנו דקה לפני שהעיתונאים ידעו על כך". בלשכת פרץ לעומת זאת, נזהרים בכבוד ראש הממשלה, למרות שכפה על שר הביטחון את הקפאת המהלך תוך שגרם לו לספוג ביקורת ומבוכה. בשתי הלשכות אמרו אמש ל-ynet שימשיכו בשיתוף הפעולה להקמת ועדת החקירה הממשלתית, תוך תיאום מלא עם היועץ המשפטי לממשלה.

 

הצעד המתואם נועד בין היתר להדוף את הלחץ הציבורי המתרחב להקמת ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט עליון. ועדה שכזאת, כך יודעים בשתי הלשכות, עשויה להביא לתום כהונתה של הממשלה ה-31 בישראל. בינתיים, כך מדווחים מקורות בכירים בלשכת אולמרט ובלשכת פרץ, הכוונה היא שבתוך יום או יומיים תיפול ההכרעה על הקמת ועדה ממשלתית. לא מן הנמנע, כאמור, שהשרים יחליטו על שדרוג ועדת ליפקין-שחק, תוך הרחבת כמות משתתפי הוועדה וסמכויותיהם. זאת אם עד אז לא יגבר הלחץ הציבורי של אנשי המילואים והמערכת הפוליטית, ואולמרט ופרץ יאלצו להורות על הקמת ועדת חקירה ממלכתית.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אולמרט. לחץ
צילום: איי פי
צילום: חגי אהרון
פרץ. הקפיא
צילום: חגי אהרון
מומלצים