שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אמנסטי: ישראל פגעה באזרחי לבנון במכוון
  "ישראל נקטה במכוון ובמודע במדיניות של פגיעה בתשתיות אזרחיות בלבנון על מנת להשיג הישגים צבאיים ומדיניים", נטען בדו"ח אמנסטי. "מדיניות זו פסולה לפי כל נורמה של הדין הבינלאומי והיא אינה מוסרית". עוד נטען כי הפעילות ההתקפית של צה"ל בלבנון הופנתה כלפי אוכלוסיה אזרחית שלא היתה מעורבת בלחימה. 1,183 אזרחים לבנונים נהרגו בתקיפות חיל האוויר, כשליש מתוכם ילדים

  "ישראל פגעה במכוון בתשתיות אזרחיות בלבנון". כך טוענים נציגי ארגון אמנסטי, בדו"ח הראשון בסדרה העוסקת בפגיעות באוכלוסיה האזרחית הלבנונית והישראלית בעימות האחרון.

   

  ממצאי הדו"ח סותרים למעשה את הקביעה של ישראל, לפיה תשתיות אזרחיות בלבנון היוו מטרות לגיטימיות, ופגיעות באזרחים היו תוצאה בלתי נמנעת של תקיפת מטרות צבאיות. "העובדה שחיזבאללה תקף את תושבי ישראל באופן בלתי מובחן, אין בה כדי להצדיק את הרס התשתיות האזרחיות והפגיעה הנרחבת באוכלוסיית לבנון על ידי צה"ל", נכתב בדו"ח. 

   

  בזמן הלחימה בצפון נשלח לארץ צוות חקירה של אמנסטי הבינלאומי במטרה לחקור את הפגיעות באוכלוסיה האזרחית. במקביל פעל צוות דומה בלבנון, ומטרתו היתה לחקור את פגיעת צה"ל באוכלוסיה האזרחית שם. הדו"ח על הפגיעה באזרחי ישראל יתפרסם בעתיד הקרוב. 

   

  "ישראל נקטה במכוון ובמודע במדיניות של פגיעה בתשתיות אזרחיות על מנת להשיג הישגים צבאיים ומדיניים", נטען בדו"ח. "הטענה לפיה צה"ל פגע רק בתשתיות אזרחיות התומכות בפעילות החיזבאללה וכי הפגיעה באזרחים היתה תוצאה בלתי נמנעת של תקיפת מטרות צבאיות, ובכללן אזרחים ששימשו 'מגן אנושי' לאנשי החיזבאללה, אינה עומדת במבחן המציאות. הפגיעות הנרחבות של צה"ל בבתי מגורים, בתי חולים ובתשתיות אזרחיות נוספות והצהרות מנהיגים פוליטיים וצבאיים מעידות על כך", נכתב. 

   

  בדו"ח צויין כי נוסף על הפגיעה הנרחבת בבתי מגורים, נפגעו למעלה מ-25 תחנות דלק, 900 מרכזי עסקים, לפחות 80 גשרים ו-94 כבישים. כ-31 אתרים אזרחיים חיוניים הותקפו, ביניהם שדות תעופה, נמלים, תחנות כוח, תשתיות מים ומתקני טיפול בביוב.  

   

  עוד עולה מהדו"ח כי הפעילות ההתקפית של צה"ל בלבנון הופנתה כלפי אוכלוסיה אזרחית שלא היתה מעורבת בלחימה. בלמעלה מ-7,000 תקיפות של חיל האוויר הישראלי, נהרגו 1,183 אזרחים לבנונים, כשליש מתוכם ילדים. 4,054 אזרחים נפצעו. מניין הפליטים עומד על 970,000 ומחציתם התרכזו בשטחים פתוחים בביירות, ללא מים זורמים או תשתיות מינימליות. בפעילות צה"ל נהרסו למעלה מ-30,000 יחידות דיור ברחבי לבנון ובדרומה, ועוד אלפי יחידות דיור ניזוקו. "ממדים אלו מעידים על פעולה בלתי מובחנת ולא-פרופורציונלית" טענו באמנסטי.

    

  "מהתבטאויותיהם של הרמטכ"ל וקצינים בכירים עולה כי הפגיעה הנרחבת בבתי מגורים ותשתיות אזרחיות נועדה ללחוץ על ממשלת לבנון, במטרה שזו תפעל כנגד חיזבאללה. מדיניות זו פסולה לפי כל נורמה של הדין הבינלאומי והיא אינה מוסרית", נכתב עוד.

    

  ממסקנות הדו"ח עולה כי על אף שמדינת ישראל הותקפה בשטחה הריבוני על ידי החיזבאללה בירי בלתי מובחן על אזרחים, "אין למדינת ישראל הזכות לפגוע בתושבי לבנון כאמצעי לחץ על ממשלת לבנון והחיזבאללה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  תקיפה בצור
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  שליש מההרוגים: ילדים
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  הריסות בביירות
  צילום: איי פי
  מומלצים