שתף קטע נבחר

"פרץ לא יכול להעביר שום החלטה בסיעה"

כך אומר ל-ynet בכיר בעבודה בהתייחסו למצבו העגום של יו"ר מפלגתו, עמיר פרץ. שר בכיר במפלגה: פרץ "הפך לבדיחה", הן בציבור והן בתוך מפלגתו. "השלישיה אולמרט-פרץ-חלוץ סיימה את הקריירה. זה רק עניין של זמן עד שהם ייפלו. במפלגת העבודה מתרחש כמעט מרד. אף אחד לא שם קצוץ על עמיר פרץ"

"ימיו של עמיר פרץ כיושב ראש מפלגת העבודה מתקצרים והולכים", כך אמרו הערב (יום ג') בכירים במפלגת העבודה, לאחר שישיבת ועדת הכספים של הכנסת הסתיימה בקולות צורמים, לאחר שאורית נוקד ואבישי ברוורמן מהעבודה איימו שלא לתמוך בהצעה.

 

הצרחות שליוו את ישיבת הוועדה פתחו למעשה תיבת פנדורה בסיעת העבודה בכנסת ובמפלגת העבודה בכלל. לראשונה מאז הבחירות, אמרו בכירים במפלגת העבודה: "אין שום דבר שפרץ יכול לעשות בסיעה, אין שום החלטה שהוא יכול לקבל. חוץ מהשרים ואולי יושב-ראש הסיעה, אפרים סנה, אין אף אחד שיעמוד לצידו ויתמוך בו. אפילו שלי יחימוביץ' מתנגדת לדרישותיו בנושא התקציב".

 

ספירה מהירה של קולות התומכים והמתנגדים לפרץ חושפת מציאות לא קלה עבור שר הביטחון. מלבדו יש רק שש ידיים שיתמכו בהצעותיו בסיעה: השרים שלום שמחון, אופיר פינס, יצחק הרצוג, בנימין בן אליעזר, איתן כבל ויולי תמיר. במקרה הטוב, גם יו"ר הסיעה, ח"כ סנה, המסתובב עם בטן מלאה על שההבטחה למנותו לסגן השר הביטחון לא מומשה, יתמוך ביושב ראש. במקרה הרע, גם הוא ינטוש אותו. כל שאר חברי הסיעה, 11 במספר, פועלים נגד פרץ, חלקם בגלוי וחלקם בהיחבא.

 

אפילו חברי הכנסת יחימוביץ' ויורם מרציאנו, הנחשבים למקורבים לפרץ, הודיעו שיתנגדו לתקציב 2007 ולקיצוצים. כך עשה היום גם ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, כשנידון הקיצוץ בסך 1.8 מיליארד שקל. מלבדם, עוד ארבעה חברי כנסת מהווים אופוזיציה גלויה ליושב ראש: מתן וילנאי, קולט אביטל, דני יתום ועמי אילון שפועלים נגדו, וכן אורית נוקד וראלב מג'אדלה. נוקד כבר מתנדנדת ונמנעת בהצבעה על הקיצוץ, ואילו מג'אדלה שותק בינתיים. בעבודה אומרים כי השרים לא יצאו נגד פרץ, על מנת לא לאבד את תפקידם. "השרים מבינים שהמשמעות של עזיבת הממשלה היא שכל אחד יחזור ללול שלו", אמרו בכירים במפלגה.

 

"נוצר מצב מדהים בו פרץ לא יכול להעביר שום החלטה בתוך הסיעה", אמר בכיר בעבודה בהתייחס לכוחו של היושב ראש. "הוא נמצא במצב של ניגוח פוליטי על ידי רוב אנשי הסיעה שלו. עמיר נמצא בפעם הראשונה בצרות אמיתיות".

 

במפלגה יש המעריכים גם כי בסופו של דבר, כשיתברר שלא ניתן לנהל את המדינה עם קואליציה לא יציבה, יחליט ראש הממשלה אהוד אולמרט לשנות את הרכבה. או אז, מעריכים בעבודה, יקיץ הקץ הפוליטי של יו"ר העבודה, ש"יעוף מהר מהתפקיד".

 

"פרץ הפך לבדיחה"

אחד השרים הבכירים בעבודה אמר כי פרץ "הפך לבדיחה", הן בציבור והן בתוך המפלגה שלו. לדברי השר, שביקש לא להחשף בשמו, "יש המון חורים שקשה לחבר ביניהם בתוך סיעת העבודה. המצב הבסיסי הוא שכל השלישיה אולמרט-פרץ-חלוץ סיימה את הקריירה. זה רק עניין של זמן עד שהם ייפלו. מה שקורה כעת במפלגת העבודה הוא כמעט מרד. אף אחד לא שם קצוץ על עמיר פרץ, וכל אחד עושה מה שהוא רוצה".

 

עם זאת, השר העריך שהממשלה לא צפויה להתפרק בעתיד הקרוב, שכן אולמרט ופרץ זקוקים זה לזה. "אולמרט לא יעז לעשות צעד כזה. לצורך העניין דרוש מנהיג עם תעוזה. אם הוא זורק את מפלגת העבודה, זה אומר שהוא נוטש סופית את הקו המרכזי והמתון, שהוא ויתר על הדגל המתון. המשמעות היא חיבוק של ליברמן ושל נתניהו, כי לא תהיה לו ברירה".

 

באשר ליכולותיו המנהיגותיות של שר הביטחון, אמר השר הבכיר: "דבר אחד ברור לכולם: עמיר לא יעלה אף פעם את המדרגה שיש בין מנהיג פועלים למנהיג לאומי. התברר כעת שהוא לא שייך לזן הזה של מנהיגים לאומיים, והמלחמה בלבנון הוכיחה שאף אחד לא התייחס אליו".

 

עם זאת, יש בעבודה גם כאלה הקוראים להתלכד מאחורי פרץ, ותוקפים את חברי כנסת שהחליטו להצביע נגד הקיצוצים בתקציב. שר החקלאות, שלום שמחון, פרסם הודעה ובה נאמר: "ההתנהגות הזו מבזה ומוזילה את הפוליטיקה הישראלית והיא 'מושכת את השטיח' מתחת לרגלי השיטה המפלגתית. ההצבעה נגד התקציב מדיפה ריח של שיקולים פוליטיים ומטרתה להביא לפרישת העבודה מהקואליציה. על הח"כים לזכור כי החלטה כזו יכולה להתקבל רק במוסדות המפלגה ולא באמצעות קביעת עובדות בשטח".

 

גם שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, קרא בשיחה עם ynet לחברי הכנסת של העבודה לשים שיקולים אישיים בצד ולהצביע בעד הקיצוצים. "כל הנושא הפוליטי לא מעניין אותי. מה שמעניין אותי זה החשש שעוד שלושה חודשים עלולה להתפתח מלחמה נוספת. ככל שנקדים ונפיק לקחים ונשקם את העורף, עוד נוכל להבטיח את קיומו של העם הזה. אני קורא לחבריי לסיעה לגלות אחריות לאומית ברגע הזה".

 

בתוך כך, תקף יו"ר מזכירי הסניפים במפלגת העבודה, אלי אורן, את התנהלותם של חברי הכנסת בסיעה, המתנגדים לקיצוץ בתקציב המדינה בוועדת הכספים. "אנחנו לא ניתן לתרגילים המסריחים האלה להתקיים. כל ח"כ שרוצה להיות בכנסת הבאה, כדאי שיזכור שהוא תלוי בשטח ובפעילים". אורן הבהיר כי מזכירי הסניפים תומכים בשר הביטחון, עמיר פרץ, מגבים אותו ומתנגדים לחלוטין לפירוק הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
פרץ. לא יכול להעביר החלטה
צילום: חגי אהרון
צילום: גיל יוחנן
סיעת העבודה. מרד של ממש
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
שמחון. מכתב נזיפה
צילום: גיל יוחנן
צילום: אמיר כהן
ברוורמן. מתנגד לתקציב
צילום: אמיר כהן
מומלצים