שתף קטע נבחר

יחימוביץ': העבודה בשפל בגלל נטישת העקרונות

יושב ראש העבודה, עמיר פרץ, כינס את חברי המפלגה בעקבות העימותים שהיו לו עם אבישי ברוורמן ושלי יחימוביץ', שמתנגדים לקיצוצים בתקציב המדינה. בפתח הישיבה הכריז פרץ: "צריך לשקול את השארותנו בממשלה", ברוורמן ענה: "נשארים, אבל נלחמים על התקציב"

אווירה מתוחה שוררת הערב (יום ד') בישיבת מפלגת העבודה בתל אביב, אותה כינס היושב ראש עמיר פרץ בעקבות שני העימותים שהיו לו ביומיים האחרונים עם בכירי סיעתו - אבישי ברוורמן ושלי יחימוביץ'. השניים התנגדו ליו"ר וסירבו להצביע בעד הקיצוץ בתקציב - מה שהביא חלק מחברי המפלגה לחשוב כי שר הביטחון מאבד את השליטה על חבריו לסיעה.

 

בפתח הישיבה פנה פרץ לחברי הסיעה והכריז כי לאור המצב הנוכחי, חברי הסיעה צריכים לקבל הכרעה לגבי המשך דרכה של העבודה בממשלה. לדבריו, אם הסיעה מעוניינת לפרוש מהקואליציה, יש לכנס את מרכז המפלגה ולקבל החלטה.

 

ברוורמן, שכאמור התנגד לפרץ בהצבעתו על התקציב, אמר כי לדעתו העבודה חייבת להישאר בקואליציה, אבל מבלי לבצע וויתורים על נושאים חברתיים. "צריך להלחם על התקציב, אמר, "אסור לוותר על הדגל החברתי של המפלגה".


פרץ בכניסה לכנס הסיעה (צילום: עופר עמרם)

 

יחימוביץ' הטיחה בישיבה ביקורת על התנהלות המפלגה ואמרה כי "אם אנחנו במצב של שפל זה לא בגלל שחברי ועדת הכספים מתנגדים לקיצוץ בתקציב, אלא כי העבודה שכחה מאז הבחירות את העקרונות שעליהם נבחרה". היא הוסיפה כי "חברי ועדת הכספים לא יהיו חותמת גומי של החלטות שגויות שמתקבלות בפורומים סגורים בצורה לא מסודרת ורצינית. לא נהיה אוטומטים בוועדת הכספים".

יו"ר בצרות
"פרץ לא יכול להעביר שום החלטה בסיעה" / אטילה שומפלבי
כך אומר ל-ynet בכיר בעבודה בהתייחסו למצבו העגום של יו"ר מפלגתו, עמיר פרץ. שר בכיר במפלגה: פרץ "הפך לבדיחה", הן בציבור והן בתוך מפלגתו. "השלישיה אולמרט-פרץ-חלוץ סיימה את הקריירה. זה רק עניין של זמן עד שהם ייפלו. במפלגת העבודה מתרחש כמעט מרד. אף אחד לא שם קצוץ על עמיר פרץ"
לכתבה המלאה

 

השר אופיר פינס, שכמו שאר חברי הסיעה היה עד למתיחות בין פרץ לברוורמן ויחימוביץ', הסביר כי לדעתו התנהלות המפלגה בכל הנוגע להצבעה על התקציב היה מוטעית: "ההתנהלות שלנו סביב הקיצוץ בתקציב הייתה טעות מוחלטת, אבל חייבים לפעול לפי הכללים", אמר בישיבה.

 

השר שלום שמחון אמר כי הדיון על תקציב הוא חסר משמעות למפלגת העבודה כמפלגה:"מרגע שהתכנסנו כבר אין חשיבות לוויכוח על התקציב. השאלה המרכזית היא האם אנחנו יכולים לעבוד כקבוצה שמייצגת את ציבור בוחריה. אם לא, יילך כל אחד לדרכו. אם כן, וכל עוד אנו בקואליציה, הכללים מחייבים".

 

היום כשל פרץ בניסיון לשכנע את חברת הכנסת שלי יחימוביץ', אחד הגורמים המקורבים ביותר אליו במפלגה, להצביע בעד התקציב. אתמול, הסתיימה ישיבת ועדת הכספים של הכנסת בצרחות ובטונים גבוהים במיוחד, כאשר יושב ראש הקואליציה, חבר הכנסת אביגדור יצחקי, איים לפעול לפירוק הקואליציה הנוכחית ממפלגת העבודה ולהרכבת קואליציה חלופית עם מפלגות אחרות.

 

הטונים עלו בישיבה לאחר שפרופסור ברוורמן הודיע כי אין בכוונתו להצביע בעד הקיצוצים בתקציב. בכירים במפלגת העבודה אמרו בעקבות זאת כי פרץ הפך לבדיחה בתוך המפלגה ולאדם "שאף אחד לא סופר".

 

חברים במפלגת העבודה אומרים כי לפי שעה רוב חברי הסיעה נגד היושב ראש שלהם, ובעצם עמיר פרץ לא מסוגל להעביר כמעט שום החלטה.  פרץ הבין כנראה כי מצבו הולך ומחריף וביקש את כינוס הסיעה בניסיון ללבן את המחלוקות ולשכנע את יחימוביץ', ברוורמן ואורית נוקד להצביע בעד הקיצוצים בתקציב.

 

מוקדם יותר היום נפגש יושב ראש העבודה עם יחימוביץ' וביקש ממנה להצביע בעד, אולם במהלך הפגישה סירבה יחימוביץ' להיענות לבקשתו. בכירים בעבודה הביעו חשש כי נוכח זאת פרץ ינסה להביא להחלפת נציגי סיעת העבודה בוועדת הכספים - מהלך שכזה אמנם יוכל להעניק רוב לקיצוץ בוועדת הכספים ולרגיעה זמנית ומסוייגת בתוך הקואליציה, אך בוודאי לא יפחית את המתח בתוך העבודה.


פורסם לראשונה 23/08/2006 20:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
פרץ בפתח הישיבה
צילום: עופר עמרם
צילום: ירון ברנר
שלי יחימוביץ'
צילום: ירון ברנר
מומלצים