שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אחרי שנה: הגידול הכריע את חן בת ה-9

  במשך שנה נאבקה חן זילברברג מקיבוץ נחל עוז בגידול קטלני בגזע המוח שלה. בחודשים האחרונים הילדה הספורטאית הפכה למשותקת בכל גופה ותיקשרה עם בני משפחתה בתנועות עיניים. אמה קרן: "לאורך כל הדרך, עד הסוף, היא ידעה שהיא תהיה בסדר ותהיה בריאה. הבטחנו לה שזה ייגמר והיא תנצח"

  למרות המאבק העיקש על חייה הכריע הגידול את חן זילברברג: שנה לאחר שהתגלה הגידול בגזע המוח שלה וכתשעה חודשים לאחר שטסה לארה"ב כדי לעבור טיפול ניסיוני להצלתה, נפטרה חן (9) מקיבוץ נחל עוז בנגב המערבי. הלוייתה התקיימה הערב (ד').

   

  סיפורם של בני המשפחה שהתפרסם גם ב-ynet (ראו מסגרת) נגע לאנשים רבים שאף תרמו למשפחה כדי לסייע לחן לעבור את הטיפול היחיד שעוד נותר לה. בגלל מיקומו של הגידול לא ניתן היה להסירו בניתוח. הגידול שהתגלה בגזע המוח של חן הצליח בתוך כמה שבועות לפגוע בחלק ממערכת העצבים שלה. היא טסה לארה"ב כשהיא מתקשה להפעיל את פלג גופה השמאלי והטיפול שקיבלה בטקסס כלל כימותרפיה ניסיונית ואינטנסיבית, שאותה קיבלה במשך חמישה ימים בשבוע.

   

  אמה קרן זילברברג סיפרה שבמהלך הטיפול הארוך היו לחן ולבני המשפחה כמה נקודות של אור: "בסביבות חודש פברואר הגידול הראה תגובה לטיפול, אבל אז הסתבר שמדובר רק בחלק מהתאים והיה חלק אחר שלא הגיב לכימותרפיה והמשיך לגדול. כשהיה לה שיפור היא התחילה ללכת ופתאום היא הצליחה לרכוב על אופניים ותלת אופן, היא שהייתה לפני כן ספורטאית ורקדנית".

   

  לדברי קרן, "מה שמנחם אותנו זה העובדה שהיא הגיבה לטיפול הכימותרפי הניסיוני, זה נס עולמי. זה דבר שהרופאים שם עדיין לא ראו. אולי זה יוכל לעזור לילדים אחרים".

   

  בתקופה שבה היתה התאוששות במצבה הצליחו בני המשפחה בסיוע הקהילה היהודית החמה ביוסטון לחגוג את חג פורים ולחפש את חן. "אנחנו לא יודעים איך היינו מסתדרים שם בלי העזרה של הקהילה", אומרת קרן.

   

  לאורך כל הטיפולים הוריה של חן החדירו בה אופטימיות ועודדו. "היו לה חלומות לעתיד, דיברנו על מה נעשה כשנחזור לארץ. היא רצתה ללכת לפסטיגל ואנחנו הבטחנו לה שניקח אותה לדיסני-וורלד. כל הזמן תיכננו מסיבות. היינו קונים לה בגדים למסיבות הפרידה שתכננו לעשות כשהיא תחלים ונחזור לארץ", מספרת קרן.

   

  "עד לרגע האחרון היא הייתה מאושרת"

  את הזמן בבית החולים העבירו בני המשפחה בדברים שחן אהבה לעשות כמו עבודות אומנות וסיפורים. בשאר הזמן דמיינו שהכימותרפיה שחן מקבלת היא כמו פאק-מן שאוכל את הגידול או כמו הפיות שחן אהבה, שנכנסות לה לגוף ואוכלות את הגוש הסרטני.

   

  "היו לה רגעים קשים, למשל כשראתה את האחים שלה הולכים לגן ולבית הספר כשהיא נמצאת בבית חולים, אבל לא עזבנו אותה לדקה. היא הייתה ילדה שמחה ועשינו הכל כדי שלא תרגיש שום מוגבלות. עד לרגע האחרון היא הייתה מאושרת".

   

  הגידול שלא הוכרע גרם בחודש אפריל להידרדרות במצבה של חן. היא הועברה לטיפול נמרץ, כשהיא מונשמת. כל גופה היה משותק והיא הצליחה לתקשר רק באמצעות העיניים. "לאורך כל הדרך, עד הסוף, היא ידעה שהיא תהיה בסדר ותהיה בריאה. הבטחנו לה שזה ייגמר והיא תנצח. שידרנו לה אופטימיות, אמרנו לה שאנחנו לא מוותרים עליה ושלקחנו אותה לטיפול עד קצה העולם בשביל זה", אומרת קרן וקולה נשבר.

   

  נפטרה בתאריך בו נולדה

  בחודש יוני בני המשפחה חזרו לארץ ביחד וחן אושפזה בתל-השומר. "היא ידעה שהיא חוזרת לארץ. היא כבר לא דיברה אז, אבל היא שמחה לראות

  בני משפחה וחברים שבאו לבקר".

   

  היא נפטרה בדיוק כשבני המשפחה סיימו לעשות הכנות להעברתה לבית בקיבוץ נחל עוז.

   

  אתמול (ג') עצמה חן את עיניה בפעם האחרונה. היא נפטרה בתאריך העברי שבו גם נולדה, כ"ח באב. הותירה אחריה הורים קרן ואמיר ושני אחים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חן זילברברג ז"ל. גופה נכנע למחלה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים