שתף קטע נבחר

ארה"ב: סוריה אינה צד בדיונים על הכוח הבינ"ל

ארצות הברית הגיבה להתנגדות אסד להצבת הכוח הבינ"ל בגבול סוריה-לבנון: "סוריה אינה צד בדיונים על הצבת הכוח. לבנון היא מדינה ריבונית וזו הטריטוריה שלה". בתוך כך, מזכ"ל האו"ם מעוניין לבקר בדמשק ובטהרן במסגרת מסעו למזרח התיכון, ארה"ב מתנגדת

הבית הלבן הודיע אמש (ד') כי בכוונתו להתעלם מההודעות היוצאות מדמשק על התנגדות סוריה להצבת חיילים מהכוח הרב לאומי כדי למנוע הברחת אמצעי לחימה מסוריה ללבנון. זאת לאחר שהשבוע אמר נשיא סוריה, בשאר אסד, אמר כי הוא מתנגד להצבת הכוח רב בגבול סוריה-לבנון, משום שהדבר יהווה "פגיעה בריבונות הלבנונית".

 

בתדרוך הכתבים בבית הלבן נשאלה סגנית הדובר, דנה פארינו, אם ארצות הברית מתייחסת ברצינות להסתייגותה של סוריה מהמהלך. תשובת הדוברת: "לא".

 

הבית הלבן הבהיר כי "סוריה אינה צד בדיונים על הצבת הכוח הרב לאומי. אם נשיא סוריה לא היה שולח אספקה לחיזבאללה, זו לא היתה בעיה בכלל. החלטת מועצת הביטחון קוראת ליוניפי"ל לעזור לממשלת לבנון לאבטח את גבולותיה, כולל הגבול הצפוני והמזרחי עם סוריה. החלטת מועצת הביטחון 1701, שהתקבלה בהסכמת כל חברות המועצה, כוללת שליחת חיילים בינלאומיים ללבנון. לבנון היא מדינה ריבונית וזוהי הטריטוריה שלה".

 

ארצות הברית ממשיכה ללחוץ להקמה מהירה של כוח בינלאומי חזק. הנשיא, ג'ורג' בוש, קיים אמש שיחת טלפון שנמשכה כרבע שעה עם מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, אשר דיווח לו על ההתקדמות בהכנת הכוח.

 

ארה"ב מתנגדת לביקור אנאן בטהרן ודמשק 

אנאן מתכוון לצאת לביקור במזרח התיכון שיכלול את ישראל, לבנון ומדינות אחרות באזור. בין היתר מעוניין אנאן להגיע לדמשק וטהרן, אך ארצות הברית מתנגדת. ההערכה היא כי בוש ואנאן דנו בתועלת ובנזק הצפויים מפגישה של מזכ"ל האו"ם עם מנהיגי איראן וסוריה. זאת במיוחד נוכח החלטת מועצת הביטחון 1696, שקבעה לאיראן אולטימטום עד לשבוע הבא (31 באוגוסט) להפסקת העשרת האורניום.

 

למרות זאת, קופי אנאן טרם הודיע אם סוריה ואיראן יכללו במסלול מסעו לאירופה ולמזרח התיכון. דובר האו"ם רמז כי "האיראנים צריכים להיות חלק מהדיאלוג".

 

אנאן ישתתף ביום שישי בכינוס של שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל, שיתמקד בכוח הרב לאומי שיפעל בלבנון. משם הוא ימשיך ללבנון ולישראל. הוא צפוי לשהות בישראל ובשטח הרשות הפלסטינית בימים שלישי ורביעי בשבוע הבא. בין המדינות הנוספות שבהן צפוי אנאן לבקר: טורקיה, מצרים, ערב הסעודית וקטאר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בוש, מתעלם מההודעות מדמשק
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
אסד: מתנגד לכוחות זרים בגבול
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
אנאן, מעוניין לבקר בדמשק וטהרן
צילום: איי פי
צילום: איי פי
חיילי יוניפי"ל, ימנעו הברחות?
צילום: איי פי
מומלצים