שתף קטע נבחר

"ועדת חקירה - שיהיו פחות הרוגים בפעם הבאה"

עשרות צנחנים במילואים וחברי התנועה לאיכות השלטון צעדו מגבעת התחמושת לבית המשפט העליון בדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקר המלחמה. אב שכול ששירת תחת הרמטכ"ל בעבר: "הוא תמיד דרש לחקור משימות, בין אם היו כושלות או מוצלחות. למה הוא לא בודק את עצמו?"

המחאה הציבורית שהתעוררה בעקבות הלחימה בדרום לבנון הגיעה לאחד האתרים המסמלים יותר מכל את גבורת לוחמי צה"ל - גבעת התחמושת בירושלים. כמה עשרות מחברי התנועה לאיכות השלטון וחיילי מילואים המשרתים בחטיבת הצנחנים, קיימו אחר הצהריים (יום ה') צעדה מהגבעה לרחבת בית המשפט העליון בדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית.

 

בניגוד לתנועות מחאה אחרות, שהגיעו אף הן לירושלים כדי למחות כנגד מחדלי המלחמה אך דרשו שהאחריות תילקח עכשיו ומיד, מארגני הצעדה מאמינים שאין אפשרות אחרת חוץ מוועדת חקירה. "כל מי שטוען טענה אחרת שיוכיח מה יותר טוב מזה" אמר זיו ביגון, אחד המשתתפים. 

 


"צועדים כדי למנוע עוד הרוגים" (צילום: גיל יוחנן)

 

יושב ראש התנועה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא, אמר כי אין מטרתם לערוף ראשים בחקירה. "הייתה לנו היכולת והמוכנות לעזוב את המשפחות וללכת לשדה הקרב, אך חזרנו מבלי להכריע את הקרב. כשיש סימני שאלה במקום סימני קריאה שואלים למה. למדנו שרק דבר אמת ושקיפות יובילו לניצחון הבא. לא ביקשנו דם, רק לבדוק את עצמנו. כדי שנהיה מוכנים טוב יותר לסיבוב הבא".

 

לדבריו, הבחירה בגבעת התחמושת כנקודת המוצא של הצעדה לא הייתה שרירותית. "כשאנחנו רוצים להתחזק אנחנו יוצאים מהמקום הזה. כשאתה נבוך ומבולבל חוזרים לסלע הצנחנים, כאן בירושלים".

 

אלוף משנה במילואים אמנון נחמיאס סיפר שכאשר מפקד הצנחנים בקרב על גבעת התחמושת במלחמת ששת הימים, שאיבד 36 מלוחמיו, נשאל איך מתמודדים הוא השיב: "קשה, אבל מסתדרים". לדברי נחמיאס, "הכוח הזה והרוח הזו עדיין קיימת בצבא ואנחנו צריכים לשמור עליהם".

 

"חלוץ תמיד דרש לחקור, למה זה לא תקף לגביו"

 

בין הצועדים היה גם דוד איינהורן ממושב גמזו, שבנו יונתן נהרג בחודש שעבר בקרב בכפר עיתא א-שעב שבדרום לבנון. לדבריו היה חשוב לו להשתתף בצעדה כדי "שיהיה פחות הרוגים במלחמה הבאה כמו יונתן".

 

על הדיווחים בנוגע לתקלות בדרג הפיקודי וכשלים בדרג הפוליטי אמר איינהורן: "אני בטוח שאם היינו גומרים את המערכה בניצחון גדול הדרג הפוליטי היה קושר לעצמו כתרים, אז באותה מידה הוא בהחלט חייב לחקור ולברר עם עצמו מה היו השגיאות והטעויות".

 

כחייל שירת איינהורן בחיל האוויר תחת פיקודו של הרמטכ"ל הנוכחי, רב אלוף דן חלוץ. "הוא תמיד דרש לחקור לאחר גמר המשימות, בין אם הן היו מוצלחות או כושלות. אני פשוט תוהה מדוע ההיגיון הזה לא עובד לגביו, מדוע הוא לא חוקר גם את עצמו?".

 

איינהורן רואה בלחץ הציבורי להקמת ועדת חקירה אחריות אישית של כל אזרח. "כל אחד חייב לשאול את עצמו מה הוא יכול לעשות כדי שיהיו פחות הרוגים. התשובה: לבוא ולדרוש את ועדת החקירה, שתייעל ותשפר את המצב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צעדת המחאה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים