שתף קטע נבחר

סנה: יש לבדוק גם את ממשלות שרון וברק

יו"ר סיעת העבודה שלח אימייל לחברי מפלגתו בו תקף את הנסיגה החד צדדית של ברק מלבנון, ומתח ביקורת על ההתנהלות של ממשלות שרון מול חיזבאללה. בנוסף קרא להקמת ועדת חקירה ממלכתית

הקולות הקוראים להקמת ועדת חקירה שתבדוק את מחדלי המלחמה לא משאירים את הפוליטיקאים אדישים, והם מתחרים זה בזה בניתוח תוצאות המלחמה.

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפרים סנה, שלח בסוף השבוע אימייל לחברי מפלגתו, בו הוא מפרט את תוצאות המלחמה, תוקף את הנסיגה החד צדדית של ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, ומותח ביקורת חריפה על התנהלות הממשלות של אריאל שרון, שלדבריו לא דאגו לטפל באיום מצד חיזבאללה בזמן. כמו כן, מעריך סנה במכתבו כי המחאה הציבורית של אנשי המילואים תמשך גם בשבועות הקרובים.

 

סנה כתב ש"יש לבדוק את השפעת היציאה חד צדדית ללא הסכם מלבנון על יכולת חיזבאללה להתעצם בצורה משמעותית לאורך גבול הצפון, מדוע לא ננקטה פעולה למניעתה בעוד מועד של התעצמות זו". יו"ר סיעת העבודה מציע להקים ועדת בדיקה מקצועית בעלת סמכויות נרחבות, שתוכל להעניק חיסיון לאלה המעידים בפניה. לדבריו, "לא מספיק לבדוק את התנהלות המלחמה הנוכחית במלחמה, אלא יש לערוך חקירה על המדיניות, הקצאת המשאבים, ניהול המלחמה, לאורך ארבע הממשלות שכיהנו מאז שנת 2000". לכן, ממליץ סנה, יש להקים ועדת חקירה ממלכתית.

 

ומה לדעת אפרים סנה צריך לבדוק בעקבות המלחמה בלבנון? על פי המכתב, יש לבדוק "קודם כל את מוכנות צה"ל בסדיר ובמילואים למלחמה. גם מבחינת הציוד והחימוש, גם מבחינת ההכשרה והאימונים, גם מבחינת כשירות הפיקוד. מוכנות העורף לספיגת אלפי רקטות וטילים ולשהות של שבועות במקלטים או במרכז הארץ גם היא חייבת להיבדק".

 

ח"כ סנה כתב כי קיימות שתי שאלות עיקריות שיש לחקור לעומק: האחת: האם כאשר הוחלט על תקיפה אווירית נרחבת בלבנון , היו ברורות למחליטים כל המשמעויות של החלטה זו, כולל מוכנות הצבא והעורף למלחמה? השנייה: מה היו הסיבות והשיקולים להפעלתם המהוססת והמאוחרת של כוחות היבשה?

  

וכך מסכם ח"כ סנה, החבר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת: "כעת אין מנוס מבדיקתם של הדברים. מטרת הבדיקה איננה עריפת ראשים אלא הפקת הלקחים. הפקת הלקחים חיונית להתכוננות ישראל לעימות הבא, שאין אנו יודעים מתי ואיפה יתרחש, ושאנו חייבים לנצח בו " .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
סנה. מאשים
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי אף פי
שרון. לא טיפל באיום
צילום: איי אף פי
צילום: תומריקו
ברק. נסיגה חד צדדית
צילום: תומריקו
מומלצים