שתף קטע נבחר

אבו מאזן: מרוצה שהישראלים מעדיפים מו"מ

בפגישה עם יו"ר מרצ, יוסי ביילין, קרא הנשיא הפלסטיני לממשלת ישראל לחדש את המו"מ על הסדר מדיני ואמר שהוא עושה כל שביכולתו להביא לשחרורו של גלעד שליט

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), אומר שהוא מעודד מהסקרים האחרונים שמצביעים על כך שהציבור הישראלי מעדיף מו"מ על הסדר קבע על פני כל מהלך חד-צדדי נוסף. עבאס נפגש עם יו"ר מרצ, יוסי ביילין, בגשר אלנבי.

 

הוא קרא לממשלת ישראל לחדש מיד את המו"מ על הסדר מדיני.  הפגישה התקיימה בדרכו חזרה של אבו מאזן מכינוס הוועד הפועל של הפתח בעמאן, שבו הוחלט על קידום הקמת ממשלת אחדות פלסטינית שתעמוד בקריטריונים של הקהילה הבינלאומית. זו היתה פגישתו הראשונה של עבאס עם אישיות ישראלית מאז פרוץ העימות בעזה.

 

ביילין הדגיש את התביעה הישראלית לשחרר את החייל החטוף גלעד שליט. עבאס השיב שהוא עושה כל שביכולתו להחזירו והצר על כשלון המאמצים. ביילין העלה את הרעיון לכנס "ועידת מדריד 2", באותה מתכונת של ועידת מדריד שכונסה לאחר מלחמת המפרץ. אבו מאזן ציין שהאפשרות נדונה בשיחות בין שרי החוץ הערבים לבינו.

 

ביילין אמר ל-ynet בתום הפגישה כי "הפגישה הייתה חשובה בשבילי כי לא דיברנו כבר ארבעה חודשים, חוץ מאשר בטלפון. אבו מאזן לא נפגש עם ישראלים אחרי החטיפה של גלעד שליט, והיה חשוב לי לשמוע מה קורה ברשות".

 

אבו מאזן אמר ליו"ר מרצ כי בימים הקרובים יתחיל בעזה מהלך של הידברות עם ראש הממשלה הפלסטיני, הנייה, לקראת הקמת ממשלת אחדות, כאשר ההערכה היא כי המועד הסופי להקמת הממשלה הוא חודש הרמאדן, ספטמבר.

 

ראש הרשות אמר בנוסף כי סדר העדיפויות של הממשלה הוא החשוב לו, ולא האנשים המרכיבים אותה. "חשוב לו שהממשלה תעמוד בתנאים של הקהילה הבינלאומית: הכרה בישראלית, הפסקת טרור וגם הכרה בהסכמים מוקדמים", הסביר ביילין.

 

אבו מאזן אמר עוד כי הוא מעוניין בחידוש המשא ומתן עם ישראל, בהקדם האפשרי. לדבריו, "אי אפשר להשאיר את המצב כך, צריך להביא לשקט מוחלט בגבול הישראלי-פלסטיני". הוא הביע תקווה כי כל הארגונים הפלסטיניים יבינו את הצורך להשגת רגיעה באזור, ובמקביל תשחרר ישראל אסירים כפי שהובטח.

 

יושב ראש הרשות המשיך ואמר כי הוא מעוניין לשקם בהקדם את המשא ומתן על הסדר הקבע, בכל סוג של וועידה שיקבע. "המשא ומתן של ישראל יהיה עם אש"ף, ולכן לא צריך לחכות להקמת ממשלת אחדות", אמר. באשר למסמך האסירים, ציין אבו מאזן כי מבחינתו הסכם האסירים חתום, ואין צורך במהלך נוסף.

 

ביילין סיכם ואמר: "למרות התחושה המדוכדכת, יש בסיטואציה הזו תקווה לאג'נדה חדשה וריאלית. אלוהים יודע כמה יהיה לנו שותף למו"מ אחרי אבו מאזן. אף אחד לא רואה אחריו מישהו שיחזיק את העסק. הוא יכול להתפטר, ואני מכיר אותו. אם הוא יעשה את זה, אנחנו בלי כלום שם.

 

"לא מובן לי למה אנחנו לא רוצים משא ומתן רציני. ההתכנסות היחידה יכולה להיות רק בהסכמה. צריך מהלך מדיני שמוביל לעבר להתכנסות, ואז אולמרט יוכל לטעון לניצחון, כי תהיה התכנסות. העובדה שהוא לא מנצל את קיומו של אבו מאזן לא מובנת".  

 

הוועד המרכזי של הפתח העניק בסוף השבוע מנדט לנשיא הפלסטיני לנהל בשם התנועה משא ומתן סביב הקמת ממשלת אחדות לאומית.

 

הני אל-חסאן, חבר הוועד המרכזי של הפתח, אמר כי אבו מאזן התבקש להתחיל בהתייעצויות עם ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, ועם כל הפלגים כדי להקים את ממשלת האחדות. אל-חסאן הוסיף כי הוסרו המחלוקת בין הפתח לחמאס וכי ממשלת האחדות היא ממשלת הצלה עבור כל הפלסטינים.

 

בפתח מקווים שהממשלה תושתת על מסמך האסירים, הקורא בין היתר לקיום משא ומתן עם ישראל. חבר אחר בוועד, עבאס זכי, אמר כי הוא מצפה שממשלת האחדות תורכב מאנשי מקצוע שיהיו מסוגלים להוציא את העם הפלסטיני מהמשבר בו הוא נמצא ולהיענות לצרכיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו מאזן
צילום: רויטרס
צילום: אלי אלגרט
יוסי ביילין
צילום: אלי אלגרט
מומלצים