שתף קטע נבחר

אולמרט: "יכולנו רק לפנטז על המצב היום"

ראש הממשלה אומר כי אם מישהו היה אומר לו לפני חודש וחצי שהמצב הנוכחי יהיה כפי שהוא, היו מכנים אותו "פנטזיונר" ואומר שאלו יעדים לא ריאלים. אך הוא גם מסתייג: "יכולה להיות הידרדרות". ח"כ גלאון: "הוא פנטזיונר מנותק"

מצבו בסקרים בכי רע, המפגינים מידפקים על דלת לשכתו, אבל למרות כל אלה - ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התפאר היום (א') בישיבת הממשלה בהישגי המלחמה בלבנון. לדבריו, ההישגים שמתרחשים בשטח נחשבו במהלך המלחמה ל"פנטזיות".

 

"אם היו אומרים שבעוד חודש וחצי יהיה כוח רב לאומי, צבא לבנון ירד לדרום, החלטה 1559 תתחיל להיות מיושמת, מזכ"ל האו"ם יגיד שהכוח הרב-לאומי יוכל לפרק את החיזבאללה, יהיה אמברגו נשק על לבנון, פיקוח על מעברים, וכל זה כאשר צה"ל בלבנון ולא נגרר לעימותים וישנו סגר ימי ואווירי על המדינה - היו אומרים לו שהוא מפנטז ושלא צריך להציב יעדים שלא מתקבלים על הדעת אלא להציב יעדים ריאליסטיים".

 

אולמרט הוסיף: "אלה היעדים שהצבנו בתחילת המבצע, לפחות חלק מהם. אלה רכיבים נוספים שמוסיפים על היעדים". עם זאת, ראש הממשלה נזהר מלהביע אופטימיות יתר: "אני לא מפריז ומכריז על תחזית לשינוי דרמטי. המציאות עוד עלולה להידרדר. אבל בוודאי אפשר לראות התחלה של מפנה".

 

חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) התייחסה לדבריו של אולמרט ואמרה ש"מדובר בראש ממשלה פנטזיונר ומנותק". לדבריה, "ההשגים לכאורה של אולמרט במלחמה הם סיוט וחלום בלהות, שישראל מנסה להתעורר ולהתאושש מהם. ניסיונו של ראש הממשלה להציג הישגים במלחמה כדי לדחות את ועדת החקירה לא יועילו לו".

 

הכוח הרב לאומי בהתהוות

מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, אמר בסוף השבוע בתום פגישה עם שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל כי מדינות האיחוד התחייבו לשלוח עד 6,900 חיילים לכוח הרב לאומי שיתפרס בדרום לבנון.

 

לדבריו, "אירופה מהווה את עמוד השדרה של הכוח. אנחנו יכולים להתחיל עכשיו בהקמת כוח אמין". בכך הגיע לסיומה תקופה של מתיחות בין הנהגת האו"ם למדינות אירופה סביב סוגיית תרומתן לכוח הרב-לאומי.  

 

אנאן הציע שצרפת תוביל את הכוח הרב לאומי שיוצב בלבנון עד פברואר 2007, ולאחר מכן תוביל אותו איטליה. שר החוץ של פינלנד העריך שהכוח כולו ייכנס לפעולה בתוך שניים עד שלושה חודשים. איטליה התחייבה לשלוח כ-3,000 חיילים ללבנון, לעומת צרפת שתסתפק ב-2,000 ופולין ש-500 מחייליה יוצבו בלבנון. בנוסף ישלחו מאות חיילים נוספים מהולנד ומבלגיה.

 

שרת ההגנה של צרפת, מישל אליו-מארי, אמרה אתמול כי חיילי ארצה יגיעו ללבנון בתוך 20 יום כחלק מכוח חלוץ בן 3,500 חיילים. יתר חיילי הכוח צפויים להגיע לשטח בתוך חודשיים עד שלושה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אולמרט. "אלה היעדים שהצבנו"
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
אנאן. הכוח בדרכו
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
חיילי צה"ל. לא נגררים לעימות
צילום: איי אף פי
מומלצים