שתף קטע נבחר

אולמרט: מה ההיסטריה על כך שהצפון הוזנח?

קבינט השרים לחיזוק הצפון התכנס בחצור הגלילית כדי להמשיך ולטוות תוכניות לשיקום היישובים. אולמרט סיפר בישיבה כי פרס הצליח לגייס סכומי עתק מקהילות בחו"ל לשיקום האזור. השר ישי קרא להגדיל את תקציבי מרכז ההשקעות ומופז הציג תוכנית לשיפור תשתית הכבישים

הקבינט שהקימה הממשלה לחיזוק ישובי הצפון, התכנס היום (ג') בחצור הגלילית לישיבתו השניה, כדי להתוות את קווי הפעולה לשיקום ישובי הצפון לאחר נזקי המלחמה. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התגונן מול הטענות על הכשלים בטיפול בעורף: "אני לא מבין מה ההיסטריה שהצפון הוזנח. אנחנו עסוקים בהלקאה עצמית. אין בכך שום צורך". ב-10 בספטמבר תונח על שולחן הממשלה תוכנית מפורטת עם תקצוב ופרויקטים לחיזוק הגליל. 

 

אולמרט סיפר שהוא "מסתובב הרבה מאוד בישובים ואמשיך להסתובב בגליל ובצפון, ואני רואה הרבה רשויות שלא קרסו, שמתפקדות ושתפקדו היטב בזמן המלחמה. בידינו מונחת הזדמנות אדירה לפתח, לשקם ולחזק את הגליל והצפון ואת חיפה". אז מה בכל זאת קרה בצפון? היו בעיות ואני לא מסתיר את זה, אולם בין זה ובין קריסה אין דבר".

 

השר שמעון פרס העריך שלא יהיה סיבוב לחימה נוסף עם חיזבאללה, "צריך להגיד את האמת - חיזבאללה חטף מכה קשה בשיניים, ויש לשים לב לדברי חסן נסראללה, שאמר שלו היה יודע מראש את עוצמת התגובה הישראלית, לא היה חוטף את החיילים הישראלים. כמו כן, צריך לשים לב לעובדה שנסראללה משקיע כספים רבים מאיראן בשיקום דרום לבנון, ואין הגיון בכך שהוא יפתח במלחמה נוספת שתהרוס לו מיד את כל בניית התשתיות".

 

פרס קרא לשרי הממשלה ולמנכ"לים להגביר את קצב ביצוע הפעולות לשיקום ולפיתוח הגליל. "פער בין ציפיות לבין קצב הביצוע יפגע בצורה קשה ביותר באמון הציבור כלפי הממשלה. עלינו מוטלת החובה לעשות הכל, פרויקט קטן וגדול למינוף הגליל".


אולמרט בסיור בחצור הגלילית (צילום: עמוס בן-גרשום, לע"מ)

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הודיע בישיבה כי השר שמעון פרס, יחד עם גופים יהודיים שונים, גייסו כשלוש מאות מיליון דולרים בחו"ל שיועברו לחיזוק הצפון. אולמרט כינה את פרס "מנוע גיוס הכספים הגדול ביותר בממשלה ובמדינת ישראל", ושיבח את המשנה לראש הממשלה על פעילותו לגיוס מיליוני הדולרים עבור המדינה.

 

במהלך הישיבה, קרא שר התמ"ת, אלי ישי, להגדיל באופן משמעותי את התקציבים המופנים לתעסוקה ולחינוך באזור הצפון. בתום הישיבה אמר ישי: "דרשתי באופן חד משמעי את הגדלת התקציב למרכז ההשקעות. הקפאת תקציב המרכז תגרום לכך שמפעלים מחו"ל יפחדו להשקיע בארץ בכלל, ובצפון בפרט". ישי קרא בנוסף לשרים להצטרף למבצע "כחול לבן מהצפון" ולרכוש מוצרים ישראלים שיוצרו ביישובי הצפון, על מנת לחזק את כלכלת האזור.

 

מופז: להפשיר את קו הרכבת לכרמיאל 

שר התחבורה, שאול מופז, אמר במהלך הישיבה כי יש לחזק את תשתיות התחבורה בין הצפון למרכז. לדבריו, בטווח המיידי יש לפתח את תשתיות הכבישים העירוניות ברחבי הצפון. לאחר מכן, מציע מופז להקדים את השיפורים בכביש 85 ובכביש 79 שבצפון, בעלות של 740 מיליון שקל. ואילו בטווח הארוך מציע שר התחבורה תוכנית בעלות של 2.5 מיליארד שקלים, לפיה תוקם מסילת רכבת בין עכו לכרמיאל, ופרויקט רכבת העמק בין חיפה ועפולה יחוזק.

 

הממשלה אישרה לפני כשבוע את הקמתו של הקבינט, בראשות ראש הממשלה אהוד אולמרט. לפי ההחלטה, האלוף (במיל') עמוס ירון הוצב כמתאם פעולות הממשלה בקבינט לשיקום תשתיות הצפון שנפגעו במלחמה.

 

על פי התכנונים, במסגרת עבודת הקבינט תוקם ועדת היגוי בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רענן דינור, ובהשתתפות מנכ"לים של משרדי הממשלה השונים, שתופקד על הכנת התוכנית לחיזוק הצפון - כולל תוכנית תקציבית מפורטת לשנים 2006-7. לפי החלטת הממשלה, הקבינט ייתן מענה לכלל היישובים בצפון, בין אם יהודים, ערבים, בדואים, צ'רקסים או דרוזים.

 

בדברי ההסבר על הקמת הקבינט נכתב, בין היתר, כי פעילות הממשלה תתמקד בשלב הראשון בסיוע לחזרתם המהירה של תושבי יישובי הצפון לשגרה, בד בבד עם קידום פרויקטים לחיזוק היישובים, באמצעות חיזוק הרשויות המקומיות וקידום תוכניות פיתוח

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
עם מופז. לחזק תשתיות לתחבורה
צילום: אביהו שפירא
אולמרט בחצור הגלילית
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
ישי. קורא לשרים לקנות "תוצרת הצפון"
צילום: ששון תירם
מומלצים