שתף קטע נבחר

אנאן: ישראל חייבת להפסיק להרוג פלסטינים

בפגישה ברמאללה עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, תקף מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, את ישראל: "יותר מ-200 פלסטינים נהרגו מסוף יוני. זה חייב להיפסק מייד". הוא גם קרא להסיר את הסגר מעל עזה ולאפשר מעבר חופשי של סחורות. אבו מאזן: "כמו שגלעד שליט חשוב לישראלים, לנו חשובים האסירים שלנו"

מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, ביקר בצהריים (יום ד') ברמאללה ובפגישה עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן), שיגר דברים קשים כלפי ישראל על הפגיעה בחיי האזרחים ועל הסגר המתמשך על עזה. "יותר מ-200 פלסטינים נהרגו מסוף יוני. זה חייב להיפסק מייד". הוא קרא לכונן מדינה פלסטינית, שכן "זה הפתרון לבעיות באזור הזה". מוקדם יותר נועד אנאן עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בירושלים.

 

  

אנאן ציין במסיבת העיתונאים ברמאללה שהבהיר את דעתו זו בפגישותיו בישראל. מעבר לשמירה על החיים, צריך לשמור על אורח החיים. יש להסיר את הסגר מעל עזה ולפתוח את המעברים, לא רק לאפשר לסחורות להיכנס, אלא לאפשר גם לפלסטינים לייצא".  


פגישה חמה ברמאללה (צילום: איי.אף.פי)

 

מזכ"ל האו"ם הביע תקווה שבזמן הקרוב ייפגשו אולמרט ואבו מאזן על מנת לדון בסוגיות העומדות בין ישראל לרשות הפלסטינית. בטרם החלה מסיבת העיתונאים, המתינו לאנאן ברחבת המוקטעה עשרות בני משפחה של אסירים פלסטינים הכלואים בישראל, וסיפרו לו אודות יקיריהם ודרשו ממנו לפעול במהירות לשחרורם.

 

אנאן, מודע לכך שבימים האחרונים - במהלך ביקורו בביירות ובישראל - הוא נדרש בעיקר לסוגיית המלחמה בלבנון, אך הדגיש שדווקא על רקע זה "אסור שנשכח את סבלו של העם הפלסטיני". הוא הבהיר שהוא משקיע מאמצים רבים כדי להביא להפסקת הסגר הישראלי על הרשות, לפתיחת המעברים ועצירת הפעולות הצבאיות ברצועה, אך במקביל קרא להפסקת ירי רקטות הקסאם ולשחרורו של החייל גלעד שליט.

 

"אם תהיינה כוונות טובות, ניתן למצוא דרך לפיתרון המצב", אמר אנאן, שהוסיף כי בנוסף לשליט יש לשחרר את הבכירים והשרים הפלסטינים שנעצרו בשבועות האחרונים בידי ישראל. בנוגע למאבקים הפנים-פלסטיניים - בין הפתח לחמאס - הביע אנאן את תמיכתו במאמצים להגיע לממשלת אחדות ואמר כי אם ממשלה כזו תיושם ותתבסס על תוכנית מדינית מציאותית "יהיה זה צעד חשוב ואני אסייע לכם במאמציכם".

 

עבאס: האסירים שלנו חשובים כמו שליט לישראלים 

הנשיא עבאס סיפר שדן עם מזכ"ל האו"ם במצב בשטחים והודה לו על שמצא לנכון לבקר ברשות בתקופה קשה זו "נוכח המשך מדיניות ההרס, ההרג, הסגר והענישה הקולקטיבית שנוקטת ישראל". הוא דרש לפעול לשחרורם של הבכירים הפלסטינים הכלואים בישראל ולפתרון בעייתם של עשרת אלפי הפלסטינים הכלואים בישראל. "כמו שגלעד שליט חשוב לעם בישראל, כך גם האסירים שלנו חשובים מאוד לעם הפלסטיני", אמר. "מדובר בעניין פוליטי ואנושי כאוב ביותר ויש לפעול לפתרונו".

 

"הצגנו לאנאן את המאמצים שאנו משקיעים להקמת ממשלת אחדות פלסטינית שתוכל לשים קץ למצור המוטל עלינו, לפעול לרגיעה ולהביא לסיום את פרשת גלעד שליט", הוסיף עבאס. הוא הביע תקווה כי המאמצים להקמת ממשלת אחדות יישאו פרי בהקדם.

 

לפני פגישתו עם אנאן, הופיע עבאס בפני מאות פקידים ברשות הפלסטינית והדגיש כי פת הלחם והפרנסה שלהם קודמים לדמוקרטיה, במעין רמז למצב העם בתקופת שלטון החמאס (שנבחר בבחירות דמוקרטיות). בחמאס אמרו שהמאבקים והשביתות שנוקטים הפקידים הם חלק ממשחק פוליטי שנועד לערער על תוצאות הבחירות האחרונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פגישה ברמאללה
צילום: איי פי
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
בפגישה עם אולמרט
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
הספיק לפגוש את לבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים