שתף קטע נבחר

סניורה: אנו שמרנו על הפסקת האש, ישראל הפרה

ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, תקף את ישראל במסיבת עיתונאים בוועידת המדינות התורמות ללבנון, שנערך בשטוקהולם: "בעוד שאנו פעלנו מייד בהתאם להחלטה 1701 של האו"ם, ישראל הפרה את הפסקת האש בתוך שלושה ימים מאז נכנסה לתוקף". הוא הוסיף כי ישראל גרמה ללבנון נזקים במיליארדי דולרים. דיווח: משלחת ביטחונית גרמנית בדרך לביירות במסגרת המאמצים לעסקת חילופי שבויים

המלחמה נגמרה, הגיע תור ה"שנור": ראש הממשלה הלבנוני, פואד סניורה, אמר היום (ה') במסיבת עיתונאים בשטוקהולם כי נזקי המלחמה בארצו נאמדים במיליארדי דולרים. לדבריו, כ-1,100 אזרחים חפים מפשע נהרגו בהתקפות צה"ל בלבנון, ואלפי בתים ובניינים נהרסו. "15 שנים של פיתוח והתקדמות פשוט נמחקו", אמר סניורה בפתיחת ועידת המדינות התורמות ללבנון, שנערכת בשוודיה.

 

ראש ממשלת לבנון אמר כי השאיפה היא לגייס סך של כ-500 מיליון דולר מדי שנה. הוא התייחס לאפשרות שהועלתה כי כספי הסיוע יגיעו לידי ארגון חיזבאללה, ואמר ש"מדובר ברעיון מופרך".  


סניורה וראש ממשלת שוודיה גרן פרסון בשטוקהולם (צילום: רויטרס)

  

במהלך דבריו הוסיף סניורה כי ארצו מברכת על החלטה 1701 של האו"ם, לפיה יוכנסו 15 אלף חיילי יוניפי"ל לדרום המדינה, במקביל לכוחות צבא לבנון. הוא אמר כי בעוד שממשלתו פעלה בהתאם להחלטה באופן מיידי ושלחה את כוחותיה לדרום לבנון בפעם הראשונה מזה 30 שנה, ישראל הפרה אותה תוך שלושה ימים מרגע כניסתה לתוקף.

 

"ישראל המשיכה ליצור מוות והרס, והקהילה הבינלאומית הביטה בה ולא עשתה דבר", תקף סניורה. "הישראלים המשיכו לעורר פרובוקציות וביצעו פעולות קומנדו בתוך אזור לבנון. ויותר מכך, ישראל ממשיכה את הסגר על לבנון עד עתה, על אף עמדתה הברורה של הקהילה הבינלאומית. אם המצור לא יוסר – פעולות שיקום לבנון יהיו כמעט בלתי אפשריות".

 

ראש הממשלה הלבנוני ביקש מהמדינות המשתתפות בוועידה "להשקיע את מרב המאמצים כדי להסיר את המכשולים העומדים בפני השבת החירות ללבנון. מטרתנו היא לשקם את החיים במדינה עוד לפני בוא החורף, הלבנונים נחושים לחזור למדינתם שהיתה - גן עדן של נתינה הדדית".


חיילי צבא לבנון חוצים את הליטני בדרך דרומה (צילום: איי.פי)

 

סניורה גם שב ושידר מסרים צוננים לעבר ישראל, בהמשך לדברים שאמר אתמול לפיהן לבנון תהיה המדינה האחרונה  שתחתום על הסכם שלום עם ישראל. "שלום לא ייתכן עד שישראל לא תבין את הצורך להחזיר את הזכויות לבעליהן. שלום לא ייתכן עד שישראל לא תכיר בזכותם של הפלסטינים למדינה ולחזרת הפליטים ולנסיגה מכל האדמות הכבושות, ובכלל זה השטחים בירושלים, בלבנון וברמת הגולן".

 

עסקת חילופי שבויים? משלחת גרמנית בדרך לביירות 

בתוך כך, גורם לבנוני בכיר מסר כי משלחת ביטחונית גרמנית צפויה להגיע לביירות בשבת במסגרת המאמצים לגבש עסקת חילופי שבויים בין ישראל ללבנון.

 

העיתון הלבנוני "א-ספיר" דיווח כי לדברי המקור המשלחת תקיים מספר פגישות בביירות, כשהבולטת שבהן תתקיים בשבת עם מנכ"ל מנגנון ביטחון הפנים בלבנון, הגנרל וופיק ג'זיני. במהלך הפגישה תציג המשלחת את פרטי כל המגעים שהתקיימו טרם הגעתה לביירות, בדגש על המגעים עם ישראל, ובכלל זה את המגעים עם שרת החוץ, ציפי לבני, שנפגשה בעת ביקורה בברלין שלשום עם המתווך הגרמני הקודם, ארנסט אורלאו.  

 

המקור הלבנוני הוסיף כי הצד הגרמני כבר החל למשש את הדופק בצד הלבנוני כדי לדעת האם יש סיכוי להשפיע בעניין וכי הצד הלבנוני השיב בחיוב, אולם התנה בידיעה שלמרות הצהרותיה הרשמיות, ישראל אכן נותנת "אור ירוק" לתחילת משא ומתן. 

 

אותו גורם נמנע מלומר האם המשלחת הגרמנית, שמרבית חבריה נטלו חלק בעסקאות קודמות ובכלל זה בעסקת החילופים של אלחנן טננבוים ושלושת חיילי צה"ל בשנת 2004, אכן קיבלה את האישור המדובר מישראל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סניורה. "15 שנים ירדו לטימיון"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
ההרס בלבנון
צילום: רויטרס
מומלצים