שתף קטע נבחר

בוש: אנחנו בחרנו - עכשיו התור של איראן

"איראן מממנת את חיזבאללה, שהרג יותר אמריקנים מכל ארגון טרור חוץ מאל-קאעידה ותקף את ישראל", אמר הנשיא האמריקני, וקרא לעולם לעצור את משטר האיטוללות בטרם ישים ידו על הפצצה: "המלחמה בלבנון ממחישה את האיום". שר הביטחון פרץ על סירובה של טהרן לאולטימטום: "מועצת הביטחון חייבת למצוא את הדרכים לגרום להם לציית"

שר הביטחון, עמיר פרץ, קיים הערב (יום ה') הערכת מצב עם ראשי מערכת הביטחון בעקבות סירובה של איראן לציית לאולטימטום של מועצת הביטחון. גם הנשיא בוש נדרש לסוגייה, ואמר: "האולטימטום פג, הגיע הזמן שאיראן תבחר".

 

הבוקר, בתום האולימטום בן החודש שהקציב העולם לטהרן כדי שזו תודיע על הקפאת תוכנית הגרעין - בתמורה לחבילת "גזרים", הצהיר נשיא איראן אחמדי-נג'אד בנאום טלוויזיוני: "לא נסכים שיפגעו בזכויותינו, על המערב לדעת שהאומה האיראנית לא תיכנע בפני הלחצים".

 

בתגובה לדברים אמר הנשיא ג'ורג' בוש: "המשטר האיראני פועל להשגת נשק גרעיני. אנחנו יכולים לדמיין כמה גרוע יכול להיות אם איראן תשיג נשק גרעיני. נמשיך לעבוד עם בעלות הברית שלנו כדי למצוא פיתרון דיפלומטי, אסור לנו לאפשר לאיראן לפתח נשק כזה".

 

"המשבר בלבנון בקיץ הבהיר יותר מתמיד שהעולם עומד בפני איום גדול מצד המשטר האיראני", אמר בוש. "איראן מממנת את חיזבאללה, שהרג יותר אמריקנים מכל ארגון טרור חוץ מאל-קאעידה. אנחנו עשינו את הבחירה שלנו - לעבוד עם בני הברית כדי למצוא פיתרון דיפלומטי למשבר. עכשיו איראן צריכה לבחור את דרכה שלה".  

 

על המלחמה האחרונה אמר הנשיא האמריקני: "חיזבאללה תקף את ישראל תוך כדי פרובוקציה וגרם לעולם להתאחד בתמיכה

בדמוקרטיה ללבנון". הוא ציין שמזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, עובדת עם מועצת הביטחון כדי ליישם את החלטה 1701 ו"לעצור את חיזבאללה מלהתנהג כמדינה בתוך מדינה". בוש גם הביע הערכה לשיגור הכוחות בידי איטליה, צרפת ומדינות אחרות. "יחד נבהיר לעולם שלכוחות זרים וטרוריסטים אין מקום בלבנון חופשית ודמוקרטית", סיכם.

 

איום על העולם

שר הביטחון פרץ הביע תקווה שמועצת הביטחון של האו"ם "תמצא את הדרכים הנחרצות לגרום לאיראן לציית להחלטות המערכת הבינלאומית. איראן גרעינית תחת המשטר הקיצוני הקיים מהווה איום על היציבות במזרח התיכון ועל העולם כולו".

 

"איראן היא מדינה שמטיפה באופן גלוי להשמדת מדינת ישראל ותומכת בטרור בכל רחבי המזרח התיכון", הודיע השר פרץ בתום הערכת המצב שכינס. "איראן עמדה מאחורי חיזבאללה בהשתלטותו על דרום לבנון והפיכתו של אזור זה לבסיס טרור. היא אף תומכת בארגוני טרור פלסטיניים כדי למנוע כל סיכוי להסדר שלום".

 

במלחמה האחרונה בלבנון דיברו שרים בירושלים, כמו גם קצינים בכירים בצה"ל, על כך שמדובר בעימות חזיתי ראשון בין ישראל לבין "אוגדה קדמית איראנית". לקראת מה שעשויה להיות שנה גורלית מול איראן, ייסד ראש הממשלה אולמרט פורום של ראשי ממשלה לשעבר - עם שמעון פרס, בנימין נתניהו ואהוד ברק - שמתכנס מעת לעת כדי לעקוב אחר ההתפתחויות בזירה זו, ולשקול דרכי פעולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כמה רע יהיה פה: בוש
צילום: רויטרס
צילום: אלי אלגרט
מטיפים בגלוי: פרץ
צילום: אלי אלגרט
צילום: רויטרס
לא לאו"ם: אחמדי-נג'אד
צילום: רויטרס
מומלצים