שתף קטע נבחר

"שנאוה, מיכל וזיו יעמדו בשביל ברק בצמתים"

לפעילי מפלגת העבודה אין הרבה מלים טובות לומר על מועמדם החדש-ישן לראשות הממשלה. בתקופת כהונתו הקצרה התנתק ברק לחלוטין מהמפלגה, והפעילים הממורמרים לא ששים עכשיו לצאת לשטח. "אנחנו לא הכושים שעבדו בשבילו, ועכשיו הם יכולים ללכת", הם אומרים

במרכז מפלגת העבודה, שהתכנס אתמול (יום א') בערב בקיבוץ שפיים, קשה היה למצוא פרגון או מילים טובות על המועמד החדש-ישן לראשות הממשלה, אהוד ברק. בגלל הדחיפות להציג מועמד לראשות הממשלה, לא עמד איש מהפעילים בדרכו של ברק, אך בשטח נשמעו קולות המתנגדים.
"אני בספק אם 20 אחוזים מאלה שיצאו לשטח בבחירות הקודמות, ייצאו ויפעלו בשביל ברק גם עכשיו", אמר חבר מרכז מאוכזב. "אין התלהבות, אין להט, הסניפים רדומים. שנה וחצי לא דיברו איתנו ורק עכשיו, כשיש בחירות באוויר, נזכרים בנו".
בתקופה בה כיהן ברק כראש ממשלה נוצר קרע בינו לבין חברי התנועה והפעילים בשטח. היו לכך כמה גורמים: סניפים של מפלגת העבודה נסגרו כדי לצמצם את גירעון המפלגה; ברק לא מצא זמן לפגישות עם פעילים, אפילו כשאלה התחננו לכך; חלק מהחברים חשו תסכול על שלא קיבלו מינויים בהם רצו; המשמרת הצעירה של המפלגה לא תוקצבה ולכן לא התקיימה פעילות פוליטית שוטפת; ופעילי השכונות הרגישו שברק בגד בהם כשלא קידם את סדר היום החברתי שהבטיח. לכן, פעילי השטח של ברק כועסים היום, מאוכזבים, חלשים ונטולי רוח לחימה.
"ברק התנתק כליל מהפעילים של המפלגה, אפילו מהפעילים האמיתיים חדורי האידיאולוגיה", אומר אחד מראשי המשמרת הצעירה. "כל קשר בינו לבין המפלגה היה מקרי בהחלט, בשונה מיצחק רבין, שבכל שבוע היה נפגש עם הפעילים, עם האנשים שעובדים בשבילו. גם את ההחלטה להתפטר קיבל ברק לבד, רק עם נאווה, מיכל וזיו. הוא לא שיתף בה אף אחד מהשרים. אז שנאווה, מיכל וזיו יעמדו בשבילו בצמתים. אני לא חושב שהוא ילחץ על כפתור, ואנחנו נצא לשטח כמו יס מנים".
שלום פדידה, ראש עיריית בית שמש לשעבר וחבר מרכז, מאוכזב גם הוא מברק ונמנע אתמול בערב לתמוך בו בהצבעה. "רק בגלל הבחירות הוא מעמיד פתאום את המפלגה בראש מעייניו", הוא אומר. "המפלגה היא איזה גלגל חמישי בשבילו. הוא צריך היה לשמור על קשר עם המפלגה, להופיע לישיבות, לקרב את חבריה. אני הייתי ראש מטה בבית שמש, עבדתי בשבילו. אנחנו לא הכושים שעבדו בשבילו, ועכשיו הם יכולים ללכת, ואנחנו גם לא חוטבי העצים שלו. הפעם, לצערי, פעילים רבים לא יעבדו בשבילו והכל משום שהוא איש צבא, שהוצנח אל ראש הפירמידה הפוליטית. אם היה עובר כור היתוך של פעילות מפלגתית לאורך שנים, כל זה לא היה קורה".

"הפחד מגלות פוליטית ממושכת יהיה התמריץ"

כ-1700 חברי מרכז רשומים במפלגת העבודה. בגלל קוצר הזמן, הם ודאי ישתדלו, בכל זאת, להשאיר את חילוקי הדעות והמרירות לשעות הפנאי, ולצאת לשטח כדי לשמור על השלטון. "אם הימין ינצח בבחירות האלה, אני מאמינה שאנחנו נמצא את עצמנו בגלות פוליטית להרבה זמן, וזה יהיה הדלק של הפעילים בבחירות האלה", אומרת חיה כהן, חברת מרכז פעילה, המודעת לקצר בתקשורת בין הפעילים לראש הממשלה. "ברק עשה מספר שגיאות מבחינה פוליטית", היא אומרת, "כי הוא לא פוליטיקאי, וזאת עובדה".
אבל יש גם מי שחושב שהפעילות בשטח היא לא העיקר. "הציבור לא מתלהב משלט או סטיקר. הציבור חכם", אומר חבר הכנסת לשעבר אלי בן מנחם, ומבטל את חלקם של הפעילים בניצחון הקודם. "אנחנו עומדים לפני מערכת בחירות קשה מאוד וקצרה מאוד, והציבור יכריע על פי הדרך, ולא על פי גודל התעמולה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ברק. "הקשר בינו לבין המפלגה היה מקרי לחלוטין"
צילום: גלי תיבון
צילום: דודו פריד
ברק. "פתאום הוא נזכר בנו"
צילום: דודו פריד
מומלצים