שתף קטע נבחר

רם כספי: "קשר בין הון ושלטון הוא מבורך"

כספי, אחד מעורכי הדין הבכירים בארץ, תומך נלהב בברית בין הון לשלטון לטובת המדינה ("רוצים שכל ההון יברח מכאן ושתהיה כאן אלבניה?") וסבור שעוצמתם של מבקר המדינה, התקשורת והיועצים המשפטיים היא מסוכנת למדינה יותר מכל דבר אחר

"הקשר בין הון לשלטון הוא מבורך", אמר היום (ג') העו"ד הבכיר רם כספי המשמש כפרקליטם של אחדים מבעלי ההון בישראל, בכנס אגף שוק ההון של האוצר בתל אביב. "צריכה להיות ברית בין הון ושלטון, ולא יריבות. אנשי עסקים לא צריכים להתבייש כשכותבים שהם פוגשים פוליטיקאים. הסיסמה 'הון ושלטון' היא ריקה מתוכן והיא גם מסוכנת כי היא משתקת את המערכות.

 

"יש מדינות פי עשרה יותר מושחתות מישראל, ולא הכל מושחר כאן. האם אתם רוצים שכל ההון יברח מכאן ושתהיה כאן אלבניה? מאיפה יבוא הכסף לרווחה אם לא מההון? ההנהגה שלנו משותקת כיוון שאנשי המפתח מפחדים מהתקשורת. מקבלי ההחלטות לא חושבים על מה נכון, אלא על מה יכתבו ואיך זה ייראה.

 

"לגיא רולניק וסבר פלוצקר יש יותר השפעה על מקבלי ההחלטות מאשר עידן עופר (עידן עופר, יו"ר החברה לישראל, ת.ג.) או גליה מאור (מנכ"ל לאומי, ת.ג.). אם שר האוצר מקבל הודעה ממזכירתו שעידן עופר מחפש אותו וגם מזל כהן ממקומון בדימונה, הוא יחזור יותר מהר למזל כהן וזה חמור.

 

"לפוליטיקאים אין זמן לעבוד כי הם עסוקים בתקשורת. והתוצאה היא שכדי לבנות משהו ולקבל תב"ע (תוכנית בניין עיר, ת.ג.) צריך לחכות עשר שנים. התוצאה היא שקבלנים ישראלים בונים בבוקרשט ובבודפשט במקום בתל אביב. התוצאה היא שיזמי היי-טק לוקחים את הדיסקטים עם ההמצאות הגאוניות שלהם ובורחים לסן פרנסיסקו.

 

נגד מבקר המדינה

"עוד גורם שמשתק את המדינה זה מבקר המדינה. אין קשר בין מה שהוא עושה לבין מה שהוא אמור לעשות. הוא הפך לרשות הרביעית. כשהוא מפרסם שמות של אנשים שנחקרים על ידו הוא פוגע בהם, כי הציבור רואה בזה גזר דין.

 

"איך התקשורת יודעת על המהלכים של מבקר המדינה? האם יש הזנה הדדית בין המבקר לתקשורת? למה לא קובעים שרק בת המשפט מוסמך לפגוע בשמו הטוב של אדם? המבקר מטיל שיתוק ברגולטורים והם לא מקבלים החלטות. עוצמתם של מבקר המדינה, התקשורת והיועצים המשפטיים היא מסוכנת למדינה יותר מכל דבר אחר.

 

"ישבתי פעם ליד פנחס ספיר (שר האוצר בין 1963 ל-1974, ת.ג.) ואיש עסקים שהיה לט מפעל שהעסיק 200 איש וביקש להפוך מאזור עדיפות לאומית ב' לא' בשביל לקבל הטבות מס טובות יותר. היועץ המשפטי אמר לספיר שזה אסור, אבל ספיר אמר לו 'אני המיניסטר, לא אתה' ושינה את הסטטוס.

 

"היום היו עושים חקירת משטרה בינלאומית. היום יועצים משפטיים מחליטים איפה עוברים כבישים. היום אין טעם להיפגש עם שרים, כי הם לא מחליטים דבר בעצמם. כשמשקיעים יהודים מרוסיה רוצים להשקיע פה כסף, שואלים אותם מאיפה הכסף ופוסלים אותם פסילה טוטאלית. הדברים הללו - המשפטיזציה והתקשורתיזציה מסוכנים למדינה ביותר וראינו את התוצאה לכך במלחמה בלבנון, כשגופים לא פעלו מפחד של ועדות חקירה. אני רוצה לראות פוליטיקאי שיגיד מה שאני אומר, ישחטו אותו", סיכם עו"ד כספי.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
כספי. התקשורת והיועצים המשפטיים מסוכנים
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים