שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עתירה: גם לעציר ביטחוני זכות להיפגש עם עו"ד
  השב"ס מונע ממאות עצירים פלסטינים, המוגדרים עצירים ביטחוניים, מלהיפגש עם עורכי דינם. ארגון עדאלה טוען כי הפרשנות של השב"ס לחוק פוגעת בעצירים ואף גורמת נזק לבריאותם

  ארגון עדאלה הגיש אתמול (יום ג') עתירה לבג"ץ נגד מדיניות שירות בתי הסוהר, שמונעת מפגש בין עורכי דין לעצירים ביטחוניים.

   

  לטענת העותרים, בשב"ס מגבילים פגישות של עצורים עם עורכי-דינם למשך ימים רבים, בתואנה כי הביקור לא תואם מראש. זאת בלא שיש לשב"ס סמכות לעשות כן, כיוון שהוראת החוק קובעת כי עורך-דין המבקש לבקר עצור יודיע על כך מראש למפקד בית הכלא. 

   

  העותרים גם מבקשים לבטל את מדיניות שב"ס, שלפיה הוא מחליט לעתים קרובות על דעת עצמו, לנעול את שערי בית הכלא למספר ימים בפני עורכי-הדין המבקשים לבקר אסירים ביטחוניים. גם זאת, על פי העותרים, ללא כל סמכות שבדין.  

    

  העותרים, עורכת-הדין עביר בכר מעדאלה, עורכי-הדין פאדי קוואסמי ופידא קעואר, טענו כי האופן שבו מפרש שב"ס את סמכותו להגבלת מפגש בין עצור לעורך-דין מנוגד לאמור בחוק. פקודת נציבות בתי הסוהר אינה מעניקה סמכות לשב"ס למנוע מפגש בין עו"ד לעציר, אלא קובעת כי על העו"ד להודיע על המפגש מראש למנהל בית הכלא.

   

  עמימות לשון הפקודה, נטען בעתירה, מאפשרת לשב"ס לפרש אותה כאוות נפשו ובאופן שרירותי. כך יוצר השב"ס פגיעה בשלטון החוק ובחובה המשפטית להנהיג נורמה ברורה ונהירה לכל. העותרים דורשים לבטל את הפקודה, שאינה עומדת במבחן המידתיות. לחלופין הם ביקשו להסתפק בפרשנות שלפיה עורך-הדין אמור רק להודיע על הגעתו, ולא לבקש אישור לביקור.

   

  כמו כן נטען בעתירה, כי בימים שבהם נמנע המפגש בין העצירים לעורכי-דינם גובר הסיכון לפגיעה בשלמות גופם של העצורים ולגרימת נזק לבריאותם, לכבודם ולזכותם החוקתית להיוועץ עם עו"ד ולפנות לערכאות משפטיות.

   

  כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, מנע השב"ס מעורכי-דינם של שלושת חברי הפרלמנט הפלסטיני העצורים, מוחמד אבו-טיר, אחמד עטוואן וחאלד אבו-ערפה, להיפגש עמם. השב"ס טען כי עורכי הדין לא תיאמו את הפגישה מראש. 

   

  רק בעקבות עתירה שהגיש ארגון עדאלה והפרסום הנלווה, חזר בו השב"ס מעמדתו והצהיר בפני בית המשפט, כי הוא עומד להתיר לכלל עורכי-הדין להיכנס לבתי הכלא ולבקר את האסירים הפלסטינים, ובכללם חברי הפרלמנט.

   

  עדאלה לא הסתפק בפתרון שהציע השב"ס, ודרש מבית המשפט הכרעה עקרונית בכל הנוגע למדיניות בהגבלת כניסת עורכי-דין לבתי הכלא. בית המשפט נעתר לבקשה והורה על תיקון בהתאם לעתירה, תוך התמקדות בעניין העקרוני. אי לכך הגיש עדאלה את עתירתו הנוכחית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חגי אהרון
  עצירים ביטחוניים. פגיעה בבריאות
  צילום: חגי אהרון
  צילום: דודי ועקנין
  חברי הפרלמנט העצורים
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים