שתף קטע נבחר

צה"ל: מוצב האו"ם הותקף בשל טעות במפות

כחודש לאחר המלחמה מודה צה"ל בדו"ח מטעמו כי מפות לא מעודכנות הן שהביאו למותם של ארבעה חיילי או"ם בתקיפת חיל האוויר על מוצבם בלבנון. דובר משרד החוץ שהגיש את הדו"ח לנציגי המדינות הדגיש כי "המוצב לא סומן על המפות. לו כן - הפקודה לא היתה ניתנת".

מדו"ח של צה"ל החוקר את מותם של ארבעה חיילי יוניפי"ל בהפצצת חיל האוויר על מוצב האו"ם בלבנון, עולה כי התקיפה אירעה בשל טעות במפות שהיו בידי חיל האוויר. לטענת מרק רגב, דובר משרד החוץ שהסביר את ממצאי הדו"ח, הטעות  שהובילה לאסון נבעה ממפות לא מעודכנות. לדבריו, "במפות ששוכפלו עבור הכוחות לא הופיע מוצב האו"ם וזה הגורם לטרגדיה שאירעה".

 

אתמול הודיע רגב כי ישראל תציג לאו"ם את ממצאי החקירה בתקרית ותמסור את הדו"ח לדיפלומטים מקנדה, סין, פינלנד ואוסטריה, שכל אחת מהן איבדה חייל מארצה בתקיפה. לאחר שהציג את מסקנתו העיקרית של הדו"ח הוסיף רגב כיגורם נוסף תרם לבלבול בשטח והוא כי במרחק של כ-100 מטרים מהמוצב שנפגע פעל בסיס של חיזבאללה שעסק "בפעילות עוינת". לדברי רגב, "הפקודה (לתקוף) ניתנה במטרה לפגוע בחיזבאללה. לו צה"ל היה יודע כי במקום קיים מוצב של חיילי האו"ם – הפקודה לעולם לא היתה ניתנת".

 

העתק מהדו"ח ניתן גם לנציגי המדינות וגם לצוות החקירה של האו"ם, שטען כי בשעות שקדמו לתקיפת המוצב התבקשה ישראל עשרות פעמים לחדול מתקיפותיה באזור, אולם קריאות אלו לא נענו.

 

ב-21 ביולי בשעה 11:00 בבוקר, פגע טיל של חיל האוויר במוצב יוניפי"ל, בעיירה אל-חיאם, לא רחוק מהיישוב זרעית שבצפון. בתחילה היו הדיווחים מבולבלים ובגרסת צה"ל הראשונית נמסר כי הירי לעבר המוצב בוצע על ידי חיזבאללה. מספר ימים לאחר מכן, משהתברר כי הארבעה נהרגו מטיל של חיל האוויר, התייחס מזכ"ל האו"ם קופי אנאן לתקרית ואמר כי "נראה שמדובר בפעולה מכוונת" וכי על ישראל לחקור את התקרית.

 

ישראל עמדה בפני גינוי במועצת הביטחון שהתכנסה בעקבות התקרית, אולם הדבר נמנע בסופו של דבר בלחץ אמריקני ובמקום הוחלט על נוסח הצהרה נשיאותית שלא מגנה את ישראל. עם זאת, הביעה מועצת הביטחון "זעזוע וצער" מהתקרית וקראה לישראל לבצע חקירה מקיפה לבדיקת נסיבות האירוע ולהציג את ממצאיה בפומבי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ביטאון חיל האוויר
(אילוסטרציה)
צילום: ביטאון חיל האוויר
צילום: sky news
אנאן. דרש חקירה
צילום: sky news
מומלצים