שתף קטע נבחר

פרץ לחבריו: השתלטו על האובססיה, רחמו על הבית

במקום הרמת כוסית ידידותית ספגו חברי מפלגת העבודה שבאו לכנס בחיפה נאום תוכחה מהיו"ר, שקרא להם להפסיק את הביקורת הפנימית, "להשתלט על האובססיה ולרחם על הבית". גם שר התשתיות בן אליעזר התגייס לעזרתו של פרץ כשאמר: "לאלו שחורצים בחרצובות לשונם אזכיר שלא מפקירים פצוע לפני הקרב". מוקדם יותר הסביר פרץ מדוע לא שקל התפטרות: "אם זה היה תורם במשהו, הייתי שוקל זאת"

שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, נאם הערב (יום א') בכנס הרמת כוסית של מפלגת העבודה לרגל ראש השנה. בכנס, שהתקיים במרכז הקונגרסים בחיפה, תקף פרץ באופן קשה את הביקורת הפנימית בתוך המפלגה ואמר כי זו עלולה לגרום את הנזק הכבד ביותר - יותר מהביקורת החיצונית המוטחת בו.

 

הוא כינה את דברי הביקורת שמשמיעים חבריו למפלגה במילה "אובססיה" וקרא לחברים "להשתלט על האובססיה ולרחם על הבית", כלשונו. "אני פונה לחבריי שבחרו לפתוח במתקפה ישירה ואיטית עליי מבית ואומר: המתקפות מבית משפיעות על הציבור יותר מכל מתקפה אחרת. מי שרוצה להתמודד מולי בבחירות הפנימיות שיתקיימו במאי - שיתמודד. עליו רק להמתין בסבלנות עד שיגיעו ימי ההתמודדות וכל אחד יוכל להציג את הישגיו למען המדינה והמפלגה".

 

 

בהתייחסו למלחמה ולביקורת כי עליו להתפטר אמר פרץ כי: "מדובר במלחמה צודקת מאין כמותה אך תוצאותיה שנויות במחלוקת. אני מוכן ומזומן לכל בדיקה שתבוצע, אני מעוניין שתבוצע מהר ככל האפשר על מנת שאפשר יהיה לתקן את הליקויים ולהביא את הצבא להיערכות אופטימלית. הסכמתי לוועדת הבדיקה הממשלתית בראשות השופט וינוגרד משום שאין לנו את הלוקסוס להמשיך ולנהל את הוויכוחים האין סופיים על אופי הוועדה והחקירה".

 

חיילים צרפתים בבינת ג'בל

השר פרץ הוסיף כי בין הישגי המלחמה עומדת העובדה שבניגוד לעבר, "הכוחות הבינלאומיים הנמצאים כעת בלבנון הם רציניים, חמושים ונחושים. אנו רואים נגמ"שים עם חיילים צרפתים בבינת ג'בל, ג'יפים עם חיילים ספרדיים מול ישראל ברכס רמים וחיילים איטלקיים מפטרלים במרחב האווירי של צור. זו מציאות שונה ויציבה מזו שהכרנו במהלך שש השנים עד יצא צה"ל מלבנון. אך על כל אלה מעיבה העובדה שהחיילים החטופים לא חזרו ביום החתימה על הפסקת האש. אנו פועלים בצירים גלויים וחשאיים ונמשיך לדרוש מהקהילה הבינלאומית ללחוץ ליישום החלטה 1701. עד שהחיילים החטופים לא ישובו לבתיהם החלטה זו מבחינתנו לא מולאה".


עם הרעיה אחלמה בכנס (צילום: אחיה ראב"ד)

 

בהמשך התייחס השר פרץ למהלכיו בעת אישור התקציב ואמר כי בעוד כל שר משרי מפלגת העבודה היה מחויב להשיג הישגים טובים עבור משרדו, "אני כיו"ר מפלגה הייתי מחויב להסכם הקואליציוני עליו התחייבנו. זו המחויבות שלי כלפי חברי המפלגה לעמוד על עקרונות כמו שכר המינימום, קצבת הזקנה ועוד. היום סיכמתי עם ראש הממשלה שנמשיך לנהל משא ומתן בנושאים עקרוניים אלה גם בהמשך".

 

פרץ חזר פעמיים ואמר כי אין בכוונתו להביא לפירוק הממשלה. "מהלך כזה יגרום לכך שבמקום הממשלה הנוכחית נקבל ממשלת ימין מתלהמת".

 

חברי כנסת נוספים שהשתתפו באירוע בחיפה התייחסו לביקורת הפנים מפלגתית ולהשלכות כלפי פרץ מצד הטוענים לכתר. "לאלו שרוצים להיות בראשות המפלגה ולהגיע לשם מהר צריך להגיד שהם שכחו שאין קיצורי דרך", אמר שר התשתיות בנימין (פואד) בן אליעזר,"ולאלו שחורצים בחרצובות לשונם אזכיר שלא מפקירים פצוע לפני הקרב. לכל אלה שאצה להם הדרך והם מאבדים את שפיות דעתם אני אומר - המתינו עד מאי, כשתהיה התמודדות. וכשתהיה התמודדות - תתמודדו".

באירוע השתתפו גם השרים אופיר פינס ויצחק הרצוג וחברי הכנסת יורם מרסיאנו, עמי איילון , שלי יחימוביץ' וכן ראש הממשלה לשעבר ויו"ר המפלגה לשעבר אהוד ברק.

 

"הייתי מתפטר אם זה היה תורם"

מוקדם יותר היום ביקר פרץ בבית החולים רמב"ם בחיפה והתייחס לאפשרות התפטרותו ממשרת שר הביטחון. "אם זה היה תורם למשהו, הייתי שוקל זאת. העובדה שאני נשאר כשר ביטחון היא הנכונה לתקופה זו. אסור בשום פנים ואופן להחליף את השאלות החשובות בשאלות אישיות", אמר פרץ.


פרץ, עם פצועים ברמב"ם, היום (צילום: אלכס רוזקובסקי) 

 

פרץ התייחס לסוגיית החטופים ואמר: "אנו רואים בקהילה הבינלאומית כמחוייבת להחזיר את החיילים החטופים הביתה. השתיקה בעניינם שווה זהב". בעניין זה הוסיף כי "אנו פועלים בכל המישורים והערוצים - גם הגלויים וגם החשאיים. גורמים בינלאומיים מהנציגויות שלנו עובדים ימים ולילות על מנת להשיג הישגים בצפון. גם בדרום יש מגעים".

 

פרץ שב והסביר במהלך ביקורו בחיפה מדוע תמך בישיבת הממשלה היום במינוייה של ועדת וינוגרד. לדבריו, מכיוון שראש הממשלה העמיד שופט בראש הוועדה ונתן לה סמכויות ממלכתיות , הוא ראה לנכון להצביע בעד. עם זאת, הוא סבור שוועדת חקירה מממלכתית הייתה הדבר הנכון בזמנו. לדבריו, "ההתברברות גורמת נזק" ולכן בחר להצביע בעד כינונה של וועדת וינוגרד. 

 

בביקור שוחח פרץ עם כמה מפצועי המערכה בצפון. פרץ ניסה לנחמם וסיפר על התקופה שבה שכב גם הוא פצוע בבתי חולים.


פורסם לראשונה 17/09/2006 20:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס רוזקובסקי
שר הביטחון פרץ עם פצועים בביה"ח
צילום: אלכס רוזקובסקי
מומלצים