שתף קטע נבחר

אסד: פיצויים לחוזרים לחיות ב"גולן הכבוש"

צו שפירסם נשיא סוריה מציע תמריצים כספיים לאזרחים שישובו להתגורר באורח קבע בגולן. קהל היעד: פקידים, דרוזיות שנישאו לקרוביהן ברמה וסטודנטים דרוזים העובדים בסוריה. "רצוננו לתמוך בעמידתו האיתנה של עמנו בגולן"

נשיא סוריה, בשאר אסד, הוציא צו נשיאותי לפיו כל אזרח סורי שישוב לחיות במגורי קבע על "אדמת הגולן הסורי הכבוש" יזכה לפיצויים מהממשלה. זאת כדי "לתמוך בעמידתם האיתנה של בני עמנו בגולן וכדי לעודד אותם לשוב אליו".

 

הצו, שפורסם אתמול (יום ג'), מתייחס ל"כל פועל, פקיד, בא כוח או נותן שירותים מקרב הגופים הציבוריים של האזרחים הסוריים, שישוב לאדמת הגולן הכבוש באמצעות הצלב האדום הבינלאומי כדי להתגורר בו באורח קבע ושקיבל את אישורם של הגורמים הרשמיים הנוגעים בדבר".

 

האחראי במשרד ראש הממשלה הסורי על הגולן, מדחת סאלח, אמר כי הצו מתייחס ל"עובדי מדינה קבועים, ממלאי מקום ועובדים זמניים ששבו לגולן הכבוש במסגרת איחוד משפחות, צעירות שנישאו לקרובי משפחה מהגולן או סטודנטים שעובדים זמנית במהלך לימודיהם בסוריה. לצו יש אפקט רטרואקטיבי מ-67' ועד היום. הוא יכלול עשרות מקרב תושבי רמת הגולן ומדובר בצעד ראשון מיני רבים". עד כה היו זכאים רק תושבי הגולן לקצבאות, אך מעתה תמשיך דמשק לשלם את משכורתם של פקידיה שיעברו להתגורר ברמה.

 

ראש הממשלה הסורי, נאג'י עטרי, אמר שהצו הנשיאותי בא כדי לתמוך בעמידתם האיתנה של התושבים הערבים הסורים בגולן, ולסייע להם להחזיק באדמותיהם ובזהותם הסורית-ערבית. מדובר בצו השלישי בנושא זה מאז שנת 70' התומך ב"סורים שמעוניינים לגור בגולן".

 

אסד "מזגזג"

בתקופה האחרונה, ובמיוחד מאז המלחמה בלבנון, גובר העיסוק מצד ראשי המשטר בדמשק בגולן. לפני כחודש וחצי אמר הנשיא, בשאר אסד, בשיחה סגורה למשלחת מצרית כי "הגולן ישוחרר בידיים סוריות" ומאז נראה שהנשיא הסורי נע בין הצהרות שלום מהוססות מחד, לבין איתותים על מוכנות למלחמה מצד שני.

 

דיווחים שונים סביב סוריה טוענים בעיקשות בשבועות האחרונים כי "דמשק שוקלת לאמץ את מודל הפעולה של חיזבאללה" ונראה שאין להתפלא על כך נוכח התשבוחות שהרעיף הנשיא הסורי עצמו על "נצחון חיזבאללה על ישראל".

 

רק לפני עשרה ימים הצהיר שר ההסברה הסורי, ד"ר מוחסן בילאל, כי סבלנותה של ארצו פוקעת בנושא הגולן. "סוריה בחרה בדרך השלום מבחירה אסטרטגית, במיוחד אחרי שהנשיא המנוח חאפז אסד קיבל איגרת מהנשיא ג'ורג' בוש הכוללת את עיקרון 'שטחים תמורת שלום' - איגרת שעם הזמן נקראה 'עיקרון מדריד'", הסביר השר את העמדה הסורית. "עברו 16 שנים ולא הגענו לשום תוצאה. אני רוצה לומר שהעם הסורי לא ימתין עוד זמן רב כדי להשיב את הגולן, הוא כבר החל לאבד את סבלנותו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מציע תמריצים. אסד
צילום: רויטרס
צילום: כרמון מיכל
הגולן. אסד יפצה
צילום: כרמון מיכל
מומלצים