שתף קטע נבחר

קונסטנץ: על פרשת דרכים

מהקיסר הגרמני ברברוסה, דרך טייסת בגימלאות שהקימה מוזיאון לארוטיקה ועד יריד בינלאומי למען זכויות הנשים במדינות העולם השלישי. ברוכים הבאים לקונסטנץ, עיר בעלת פיצול אישיות קשה

על מפגש הגבולות של שווייץ וגרמניה, בין נהר הריין ואגם הבודן, טובלת בירוק ובכחול עמוק קונסטנץ, העיר המרכזית של מחוז באדן-וירטנברג. מבין עשרה קבין של יופי שירדו על המחוז נטלה קונסטנץ את כולם, אבל תוך פיצול אישיות מובהק: היא משתייכת, אמנם, לגרמניה, אך ברוחה היא שווייצרית לכל דבר. ואם לא די בכך, קונסטנץ גם מתפצלת בין עיר מודרנית לעיר עתיקה, בת אלף שנה.

 

כעיר שוקקת חיים היא מזמנת אליה תיירים רבים בכל עונות השנה ומציעה להם מכל טוב: מוזיאונים אינספור, שעשועים ובילויים מסביב לשעון, ואיך לא, מדרחוב ענק רצוף חלוקי אבן ובו חנויות עם מיטב המותגים של יצרני האופנה המפורסמים, מסעדות עם מטעמים מגרי חיך, ובתי קפה לרוב.

 

הידוע שבהם הוא בית הקפה "קוסמופוליטי", שיש בו כל סוגי הקפה עלי אדמות. אתה יושב על אחת הכורסאות הרכות המפארות אותו, רוכן על ספל קפה מהביל, כשמסביבך ספרייה עם ה"בסטסלרים" האחרונים שיצאו לשוק, ושוקע בנירוונה של ממש.

 


הנמל העתיק. מכאן מפליגות אוניות לרחבי אירופה (צילום: מרים קהן)

 

אתה יוצא אל המדרחוב ולפניך בית הקולנוע והתיאטרון העירוניים וגם המוזיאון הארכיאולוגי, ובו שפע של כלים עתיקים, כשהאטרקציה המרכזית שלו היא אניית נוסעים, בת 600 שנה, באורך 18 מטר, שהפליגה בין הערים המקיפות את אגם הבודן ושנשתמרה להפליא.

 

לא רחוק ממנו בולט עוד מוזיאון, יחיד מסוגו. זהו המוזיאון האירוטיקה של ביאטה אוזה, לשעבר טייסת בחיל האוויר הגרמני, שלעת פרישתה עשתה הסבה והקימה את המוזיאון הסקסי ביותר באירופה. מלבד אביזרי המין המקובלים יש בו גם תצוגה הסטורית של תולדות האירוטיקה, מימי האדם הקדמון ועד ימינו, המפוזרת על שלוש קומות המוזיאון.

 

הרבה היסטוריה וקצת שעשועים

להבדיל אלף אלפי הבדלות מוצבת במדרחוב גם האנדרטה המרשימה לזכר 108 מיהודי העיר, שגורשו ב-22 באוקטובר 1940 למחנה הריכוז גורס שבצרפת. שנתיים לאחר מכן, באוגוסט 1942, נשלחו אלה מהיהודים שנותרו בחיים למחנות הריכוז אושוויץ וסוביבור, ושם נרצחו. פרט מעניין: האנדרטה, הבנוייה כפירמידה משייש שחור, צמודה לצידה האחורי של הכנסיה העירונית, תוך מטרה ברורה להפגין אחוות דתות ולסוכך עליה. היא נושאת את שמות כל הנספים בארבע שפות: גרמנית, צרפתית, אנגלית ועברית.

 

בצידו האחורי של המדרחוב, בצד עשרות בתי המלון הממלאים את העיר, ממוקמת העיר העתיקה, בת אלף השנים, כשבולט בה מונומנט הסטורי: הבנין שבו התגורר בשעתו הקיסר הגרמני פרידריך ה-1, "ברברוסה", שהפך למלון הנושא את שמו. בבניין העתיק הזה חתם הקיסר ברברוסה את חוזה השלום עם המדינות הלומברדיות. בתקופת ימי הביניים היה למרגלות המלון שוק ליינות ולעצים וצמוד לו מרכז שעשועים לחברה הגבוהה.

 

האטרקציה המרכזית של המלון, הניצב היום על המקום, הם שלושת סוגי החדרים המאכלסים אותו: החדרים ההיסטוריים, בסגנון העתיק, החדרים הרומנטיים בנוסח רומיאו ויוליה, והחדרים המודרניים. המתארח במלון יכול לבחור באחד משלושת סוגי החדרים האלה, במחירים השווים לכל נפש.

 

ממול למדרחוב פרוס הנמל העתיק, ממנו מפליגות רחפות ואוניות לרחבי אירופה, אך בעיקר למדינות השכנות, שווייץ וגרמניה. בקצהו השני של הנמל ממוקם מרכז הקניות המפואר "לאגו", מהגדולים ומהמרשימים ביבשת, ובו מאות חנויות, מסעדות ומרכזי שעשועים, עם אולם מפואר לאירועים שבו מופיעים דרך קבע אמנים מהשורה הראשונה. מול מרכז הקניות מצוי קזינו ובו מכונות מזל לרוב.

 

ולבסוף, אי אפשר להתעלם מהיריד הבינלאומי למען זכויות הנשים במדינות העולם השלישי, המוצב דרך קבע במרכז העיר קונסטנץ. ביריד מוצבים דוכנים רבים המוקדשים לכל המדינות שבהן נוהגים להפר את זכויות הנשים. באמצעות הרצאות ועלוני מידע מנסים להסב את תשומת הלב של העוברים והשבים במקום לקיפוח נשים במדינות כמו איראן, אפגניסטן וסודן, ומבקשים מהם חתימות הזדהות. כדי לדבר אל ליבם מוצגים ביריד סרטי תעמולה ונערכים מופעי פולקלור אמנותיים, וכדי לדבר גם אל קיבתם, מוגשים במקום, חינם אין כסף, מאכלים עממים הנהוגים באותן מדינות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרכז העיר. מיטב המותגים
צילום: מרים קהן
האנדרטה לזכר 108 מיהודי העיר
צילום: מרים קהן
מומלצים