שתף קטע נבחר

איראן: נעצר אייתוללה שהתנגד לממסד הדתי

אייתוללה מוחמד קזמייני בורוג'רדי, שקרא תיגר על הממסד הדתי השמרני באיראן ומעורבותו בפוליטיקה, נעצר על ידי המשטרה לאחר עימות אלים בין השוטרים ותומכיו

איש דת שיעי בכיר, שקרא תיגר על הממסד הדתי באיראן, נעצר היום (א') על ידי המשטרה. על פי דיווח של סוכנות הידיעות הסטודנטיאלית איסנ"א, נעצר האייתוללה מוחמד קזמייני בורוג'רדי יחד עם כמה מעוזריו בביתו בדרום טהרן.

 

על פי הדיווחים, השלטונות החליטו לעצור את בורוג'רדי, בן 50, מחשש שעמדותיו יערערו את סמכות הממסד הדתי השמרני. בורוג'רדי כפר במעורבותו של הממסד הדתי האיראני במערכת הפוליטית.

 

בשבת הוא אמר לסוכנות ידיעות איראנית בשם אילנ"א כי כתב לאחרונה למנהיגים ברחבי העולם כגון מזכ"ל האו"ם אנאן והאפיפיור, וביקש מהם לפעול כדי שאיראן תפריד בין דת ומדינה. "אנו מאמינים שהאומה שלנו עייפה מדת פוליטית וצריכה לחזור לדת המסורתית".

 

על רקע דבריו השנויים במחלוקת החלו תומכיו של בורוג'רדי להקיף את ביתו כדי למנוע את מעצרו. המשטרה התעמתה עם כ-200 מתומכיו, ועל פי דיווחי סוכנויות הידיעות באיראן, השוטרים נאלצו להשתמש בגז מדמיע כדי לפנותם מהמקום. מלשכת מושל טהרן נמסר כי כמה מהמפגינים נעצרו כשהם נושאים סכינים או אקדחים. כלי תקשורת אחדים דיווחו שהמפגינים הציתו בקבוקי תבערה כדי למנוע מהשוטרים להתקרב לביתו של האייתוללה.

 

באיראן מתקיימות בחירות לנשיאות ולפרלמנט אולם המנהיג הרוחני הוא הסמכות העליונה במדינה, וכל מועמד למשרה ציבורית צריך לקבל תחילה אישור של הממסד הדתי. המנהיג הרוחני נבחר על ידי מועצת הדת העליונה המורכבת מבכירי אנשי הדת במדינה.

 

בורוג'רדי היה איש דת פופולרי שקיבל את ציבור מאמיניו בחצר ביתו מדי יום. באוגוסט ניסתה המשטרה לעצור אותו לחקירה אולם נהדפה על ידי מאות מתומכיו. הוא נעצר בעבר פעמיים, ב-1995 ובשנת 2000.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אייתוללה בורוג'רדי (מימין). דוגל בהפרדת דת ומדינה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
הסמכות העליונה. המנהיג הרוחני של איראן, אייתוללה חמינאי
צילום: רויטרס
מומלצים