שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  החשד כלפי הרופאים: ניסויים פולשניים וכואבים

  הוארך מעצרם של שני רופאים בכירים מבית החולים הגריאטרי הרצפלד, ורופאה שלישית הושמה במעצר בית. הם חשודים כי ערכו ניסויים בקשישים - חלקם לא צלולים - מבלי לקבל את הסכמתם ולעתים תוך זיוף חתימתם. אחד ממנהלי החקירה: "הם ביצעו ניסויים בכפייה, שבמקרים רבים לא רק שלא הועילו לבריאות החולים אלא לעתים גרמו על פי החשד למותם"

  בית משפט השלום בתל אביב האריך אמש (ב') בארבעה ימים את מעצרם של ד"ר שמואל לוי וד"ר נדיה קגנסקי, שניים מהרופאים הבכירים מבית החולים הגריאטרי הרצפלד בגדרה, החשודים שגרמו למותם של חולים במסגרת ניסויים שביצעו בהם ללא הסכמתם. חשודה שלישית, ד"ר אלונה סמירנוב, שוחררה למעצר בית ורופא רביעי שוחרר מוקדם יותר בתום חקירתו.

   

  פרקליטי החשודים ציינו שהחקירה החלה כבר מזמן וניתן היה לקרוא אודותיה בתקשורת, ולכן אין צורך להאריך את מעצרם. השופטת רחל עורקבי לא קיבלה את טענתם ואמרה שקיים חשד ממשי לשיבוש הליכי חקירה.

   

  היחידה הארצית לחקירות הונאה החלה לחקור את הפרשה בעקבות הפרסומים בעיתונות אודות חקירה של משרד הבריאות בחשד שבבית החולים נערכים ניסויים בחולים בניגוד לחוק. את החקירה ניהלו רב פקד רון פרילד, רב פקד אלישע קוגן ורב פקד לילית טייבר.

   

  מהבדיקה עלו חשדות קשים נגד ד"ר שמואל לוי, שכיהן בעבר כסגן מנהל בית החולים קפלן ברחובות והאחראי על הרצפלד, ד"ר נדיה קגנסקי המנהלת בפועל שתי מחלקות בבית החולים הגריאטרי וד"ר אלונה סמירנוב ששימשה כרופאה מתמחה בקפלן.

   

  השלושה חשודים כי ניהלו ופעלו למימוש עשרות ניסויים רפואיים בעשרות חולים קשישים, בחלק מהמקרים ללא החתמתם על טופסי הסכמה כנדרש על פי חוק. כמו כן, הוחתמו קשישים שאינם כשירים מבחינה קוגניטיבית להבין למה הסכימו ובמקרים אחרים זוייפה חתימתם. המשטרה חושדת שהמניע למעשים היה אינטרס לקידום אישי.

   

  הניסויים להם "הסכימו" כביכול הקשישים כללו בין היתר הליכים רפואיים פולשניים וכואבים ובדיקות דם חוזרות ונשנות. בין היתר עברו חלק מהחולים ניקור של שלפוחית השתן ואחרים קיבלו תרופות פסיכוטיות ותרופות במינונים שעל פי החשד סיכנו את חייהם ואף הביאו לפטירתם.

   

  עבודות מחקר ומאמרים שכתבו הרופאים בעקבות אותם מחקרים רפואיים לא שיקפו נכונה את ממצאי הניסויים האמיתיים, ועל פי החשד הנתונים עוותו לפי הצורך כדי לשוות למחקר ערך רפואי כלשהו.

   

  "הם ניצלו את מעמדם"

  רב פקד קוגן אמר כי החשודים ניצלו את מעמדם כרופאים ואת העובדה שמאות קשישים חסרי ישע היו תלויים למרותם ולחסדם. "הם ביצעו בהם במהלך השנים ניסויים בכפייה, שבמקרים רבים לא רק שלא הועילו לבריאותם אלא אף החמירו את מצבם ובמקרים מסוימים גרמו על פי החשד למותם". לדבריו, מעשי החשודים פגעו לא רק בחולים ובמשפחותיהם: "הם פגעו באמון הציבור ברופאים ובמוסדות רפואיים בישראל".

   

  חשד נוסף שתלוי ועומד נגד הרופאים הוא ניסיון לטייח את מעשיהם. במשטרה חושדים שהם השמידו ראיות במטרה לשבש את הליכי החקירה והבדיקה שניהלו משרד הבריאות ומשרד מבקר המדינה.

   

  משפחות החולים שנפלו קורבן לניסויים בהרצפלד הביעו תקווה שהמדינה תגיע לחשודים נוספים בפרשה. עורכת הדין מרב בבא נהרי, המייצגת את משפחתה של ניצולת שואה שנפטרה בעקבות ניסוי, סיפרה ל-ynet על משפחות נוספות שפנו אליה בחשד שיקיריהן עברו ניסויים מבלי שחתמו על טופס הסכמה. "המעשים החמורים נעשו חמורים יותר בשל העובדה שגורמים במערכת הבריאות ניסו לטייח את הדברים. אני מקווה שהמשטרה וגופים שלטוניים נוספים יעזרו לנו להגיע לאשמים נוספים".


  פורסם לראשונה 09/10/2006 20:24

   

  בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור בית אור
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניב קלדרון
  ד"ר שמואל לוי
  צילום: ניב קלדרון
  צילום: ניב קלדרון
  ד"ר נדיה קגנסקי
  צילום: ניב קלדרון
  צילום: ניב קלדרון
  ד"ר אלונה סמירנוב
  צילום: ניב קלדרון
  מומלצים