שתף קטע נבחר

בוים: הנחת היסוד למלחמה בלבנון הייתה שגויה

שר הקליטה השתתף בפורום על השלכותיה החברתיות של המלחמה. הוא הוסיף וקרא לאחדות העם: "צריך להחליף דיסקט ולהניח שיקולים זרים בצד". פרופ' ברוורמן: "אם לא נפעל, נתעורר עוד שלוש שנים לחברה מתפוררת"

שר הקליטה, זאב בוים, אמר הערב (ג') כי ניתוח המלחמה בלבנון כולו היה מונח על הנחת יסוד מוטעית. בוים אמר את הדברים במהלך פורום על השפעת המלחמה בלבנון ב"סוכת הצדק" של מרכז שמואל בירושלים.

 

"חשבנו שארגון חיזבאללה הוא קטן, אבל הוא למעשה ארגון צבאי פוסט-מודרני, מעין מדינת טרור", אמר בוים. "ארגון מאומן ומצויד עם תמיכה של מאה מיליון דולר בשנה, שנהנה מיכולות של מדינה. מול אוייב כזה אין ולא יכול להיות 'זבנג וגמרנו'. צריך לזהות כמה שיותר מהר את כל ליקויי המלחמה, ולתקנם במהירות".

 

"צריך לגלות אורך רוח ולקיים בדיקה יסודית ומהירה. אני מציע לקחת אוויר ולהמתין בסובלנות לתוצאות הבדיקה של הוועדות השונות", הוסיף בוים לקראת תחילת עבודתה של ועדת הבדיקה. "האיומים שנחשפו במלחמה הם קיומיים וצריך לגלות אחריות לאומית ולהחליף דיסקט ולחבור יחד. להניח את האינטרסים הזרים בצד ולהעמיק את המאמץ הלאומי לקראת ההתמודדות הבאה".

 

לגבי הניסוי הגרעיני של צפון קוריאה אמר השר בוים: "זה לא ייתכן שמדינה בעלת משאבים דלים כל כך מצפצפת על הקהילה הבינלאומית ומקיימת ניסוי גרעיני. יש חשיבות רבה לאופן שבו העולם מגיב על ההתנהגות הזאת".

 

פרופסור אבישי ברוורמן, שהשתתף אף הוא בכנס, התייחס לפן החברתי יותר של תוצאות המלחמה ואמר כי ישראל היא עדיין המדינה הענייה ביותר בעולם המערבי, והצמיחה שמוצגת במשק לא מחלחלת למעמד הנמוך ולמעמד הביניים: "אנחנו נמצא את עצמנו ב-2010 מתעוררים לחברה לא סולידרית ומתפוררת", טען. חבר הכנסת אבשלום וילן טען לעומתו כי לישראל אין שום בעיה לספוג את עלות המלחמה, כפי שספגה את עלויות ההתנתקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
בוים. הנחת יסוד מוטעית
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ברוורמן. החברה תתפורר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים