שתף קטע נבחר

"רג'ר - משוואה של סמים תמורת טרור ומודיעין"

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, הגיע לביקור נדיר בכפר רג'ר, אשר חציו נמצא בישראל וחציו בדרום לבנון. במהלך סקירה מודיעין ובטחונית על הכפר שמע מאנשי הביטחון על הסכנות הטמונות בו

תחת מעטה של סודיות וכשהוא מלווה באבטחה כבדה, ביקר היום (ג') השר לבטחון פנים, אבי דיכטר, בכפר הצפוני רג'ר, המהווה נקודת חיכוך בין ישראל ללבנון.

 

השר הגיע לכפר כשהוא מלווה במפקד המחוז הצפוני של המשטרה, אנשי צבא, ימ"ר, ושב"כ בכדי לשמוע מהם על המתרחש בכפר מאז שהסתיימה מלחמת לבנון השנייה - הן בהיבט המודיעיני והן כמקום המשמש כציר מרכזי לסחר בסמים וטרור. "בזמן שאנו יושבים כאן ומשוחחים נכנסים עשרות ק"ג של סמים לתוך שטח מדינת ישראל. גם היום שולט חיזבאללה על הגדר ועל כל העובד דרכה", נאמר לשר במהלך הסקירה. "זו משוואה של סמים תמורת טרור ומידע מודיעיני". השר עצמו אמר בתום הסיור: "עשרות דיונים אינם משתווים לסיור אחד המלמד על עומק הבעיה".

 

הכפר רג'ר, שחציו נמצא בשטח ישראל וחציו שייך ללבנון, היווה מאז נסיגת צה"ל מדרום לבנון סוגיה בעייתית אשר המדינה לא גיבשה לגביה החלטה מעשית בנוגע לדרכי ההתמודדות עימה. מאז מלחמת לבנון השנייה הוכרז הכפר כשטח סגור והיחידים המורשים להיכנס אליו הינם תושבי הכפר עצמו ואנשי צבא. כחודש לאחר שהסתיימה המלחמה עלה נושא רג'ר לדיון בישיבת ממשלה ואהוד אולמרט אמר כי לא תוקם גדר מסביב לרג'ר, עד שלא ייחתם מסמך הבנות כולל בנוגע אליו. הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, שב והתריע גם הוא כי מדובר בנקודת תורפה.

 

הכפר, שמאז נסיגת צה"ל בשנת 2000 נחצה בין ישראל ללבנון, שימש לאנשי החזבאללה קרקע נוחה לקבלת מידע מודיעיני תמורת סחר בסמים, ובנוסף נוצל כפירצה דרכה נעשו נסיונות לחדור לשטח ישראל ולחטוף חיילים. הסוגיה הסבוכה עלתה מספר פעמים לדיונים גם בימי הממשלה הקודמת, וביום האחרון לעבודתו אף קיים אריאל שרון דיון על עתיד הכפר. שרון  בחר לאמץ את המלצותיו של ראש המועצה לבטחון לאומי, גיורא איילנד, לפיה יש לעבות את סידורי הביטחון מסביב לרג'ר.

 

השר דיכטר, כראש השב"כ לשעבר, מכיר את סבך הבעיות היטב. מאז סיום המלחמה ביקש מאנשי הצבא לבוא ולבחון את המתרחש מקרוב, אך רק היום התאפשר הביקור. בשעות אחר הצהריים נכנס לרג'ר כשהוא מלווה באבטחה כבדה ובמהלך הביקור שמע סקירות מודיעיניות מאנשי ימ"ר צפון בכל הנוגע להברחות הסמים ופעילות הטרור. דיכטר שמע את הפרטים ואמר עם תום הסיור כי במהלך הימים הקרובים יגבש החלטות בנוגע לטיפול בסוגיית רג'ר אותם יציג בישיבת הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אבי דיכטר. יעביר התרשמותו לממשלה
צילום: גיל יוחנן
מוצב צה"ל ברג'ר. נקודת חיכוך
צילום: חנן גרינברג
מומלצים