שתף קטע נבחר

"ליברמן לממשלה - הגזענות למיינסטרים"

השקט היחסי שמלווה את המגעים בין אולמרט לליברמן, מי שהציע לא מזמן "לשפוט ח"כים ערבים כמו בנירנברג", מקומם לא מעט חלקים בשמאל הישראלי. טיבי: "צירופו של ליברמן הוא העברת הגזענות ושנאת הערבים מהרחוב לממשלה"

הדיווחים על המגעים בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לא מתקבלים בקרב כל שכבות האוכלוסייה בהבנה. בעוד שמצעה של קדימה משויך למרכז-שמאל המפה הפוליטית, שילובה של ישראל ביתנו - מפלגה הנושאת דגל ימני מובהק - נראה כסטייה משמעותית מדרך הממשלה שהוצגה לציבור. חלקם עולים ומזכירים היום את "חטאיו" של המועמד החדש לקואליציה.  

 

שולי דיכטר, מנכ"ל-שותף של עמותת "סיכוי" אומר כי "לאחרונה אולמרט מוביל קו חיובי, בונה ומקרב ביחסים עם האזרחים הערבים, אבל בהכנסת ליברמן לממשלה הוא עלול להרוס את כל המאמץ הזה.

 

"בשעתו, כשר תשתיות, הודיע ליברמן שהוא מפסיק את השירותים ליישובים ערביים שבהם לא הונף דגל ישראל על גג בית הספר. ותקופה מסוימת לאחר מכן הוא הציע לשלול את האזרחות של הערבים המתגוררים בקרבת הגבול. אדם ששולל את הלגיטימיות של כמעט חמישית מהאזרחים לא יכול להיות שר בממשלה, ובטח שהוא לא יוכל לתת להם שירותים. אי לכך, הוא פסול מלשרת את ציבור האזרחים".

 

עמיתו של דיכטר בעמותת סיכוי, המנכ"ל-שותף עו"ד עלי חיידר, אומר כי "לליברמן יש רקורד עשיר בהסתה ובהתבטאויות פוגעניות כלפי האוכלוסיה הערבית ומנהיגיה. עוד בתפקידו כשר במפלגת שרון בשנת 2001 קרא לעשות טרנספר לחלק מהאזרחים הערבים. בראיון טלוויזיוני הוא אמר אז: 'אני לא פוסל את אופציית הטרנספר. אנחנו לא משחקים בנדמה לי… האם אני רואה בהם אזרחים של מדינת ישראל? לא! האם נצטרך לעשות עמם חשבון? כן! הם יצטרכו לחפש לעצמם מקום איפה שהם ירגישו בנוח".

 

חיידר: "גם בטרם ההתנתקות השיק ליברמן מסע הסברה של "ישראל ביתנו" נגד הערבים, שראשיתו בהפצת שלטי חוצות הקוראים להתנתקות מאום אל-פחם, במסגרת תוכנית 'חילופי השטחים' שלו".

 

"הגזענות הופכת להיות מיינסטרים"

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל): "למרות שכבר יש גזענים בממשלה הזאת, צירופו של ליברמן הוא העלאת קרנה של הגזענות והפאשיזם, והעברת הגזענות ושנאת הערבים מהרחוב לממשלה באופן טוטאלי. מדובר במפלגה פאשיסטית-ישראלית, ששנאת ערבים היא הדגל המוביל שלה. ישראל החרימה את אוסטריה בגלל היידר על פחות מכך.

 

"אט-אט הגזענות הופכת להיות מיינסטרים בחברה הישראלית, ואולמרט - כדי לשמר את הקואליציה שלו - מוכן להכשיר את שרץ הגזענות וגירוש הערבים. ליברמן הוא פוליטיקאי מתוחכם ומסוכן שהבין ועודד את שנאת הערבים בקרב עולי רוסיה, שבלאו הכי מדד השנאה הזה אצלם הוא גבוה במיוחד".

 

יושב ראש רע"מ-תע"ל, ח"כ איברהים צרצור, אמר כי "צירופו של ליברמן, הידוע כאיש כוחני ובעל דעות גזעניות וקיצוניות ככלל ונגד האוכלוסיה הערבית בפרט, יביא להגדלת המתיחות בחברה הישראלית. זהו מתן פרס ולגיטימציה לגזענות נגד האזרחים הערבים במדינה. צירוף ליברמן לא יוסיף כבוד לממשלה ולא יציבות".

  

חבר הכנסת מתן וילנאי אמר היום בשיחה עם ynet כי "לליברמן יש רקורד של איש כוחני, ואני לא בטוח שזה מוביל אותנו למקום הנכון, אני מודאג מזה". עם זאת, וילנאי סייג ואמר כי הוא "מוכן לשקול כל דבר רציני" ואם ליברמן ייצמד לקווי היסוד של הממשלה - הדבר אפשרי. עמיתו לסיעת העבודה, שלי יחימוביץ', אומרת כי צירופו של ליברמן יחסל כל תקווה לתהליך מדיני ולסדר יום חברתי. יחימוביץ' הודיעה כי תפעל לכינוס מוסדות מפלגת העבודה כדי לדון בנושא.

 

חברת הכנסת נדיה חילו, גם היא מהעבודה, מסרה כי "צירופו של ליברמן לממשלה מהווה סטירת לחי לכל ערביי ישראל ולדמוקרטיה. ליברמן מהווה איום על כחמישית מהאזרחים וצירופו לממשלה היא אמירה לערביי ישראל לפיה הם לא לגיטימיים".

 

תזכורת: "לשפוט ח"כים ערבים כמו בנירנברג"

כאמור, התבטאויותיו הניציות של ליברמן עוררו לא פעם סערה המערכת הפוליטית בפרט, ובחברה הישראלית בכלל. כך למשל, לפני כחצי שנה אמר ליברמן על חברי הכנסת הערבים שנפגשו עם מנהיגי חמאס כי "גורלם צריך להיות זהה לגורל משתפי הפעולה של הנאצים".

 

בנאום שנשא בכנסת הוא טען כי יש למצות את הדין עם חברי כנסת הערבים ש"משתפים פעולה עם האויב. גם בסוף מלחמת העולם השנייה הוצאו להורג במשפטי נירנברג לא רק הפושעים אלא גם משתפי הפעולה עמם".

 

ליברמן הוסיף: "כל אותם מסיתים ומשתפי פעולה עם הטרור שיושבים בבית הזה - שישאו בכל העונש. יש פקודת הטרור, לפי פקודת הטרור יש למצות את הדין עם כל משתפי הפעולה - אלה שממשיכים להיפגש באופן חופשי עם חמאס ועם חיזבאללה, ונוסעים חדשות לבקרים ללבנון, אלה שרק לפני יומיים הכריזו על יום העצמאות של מדינת ישראל כעל יום הנכבה והרימו דגלים שחורים".

 

בהכנת הידיעה סייע אטילה שומפלבי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. בדרך לממשלה?
צילום: גיל יוחנן
דיכטר. "פסול מלשרת הציבור"
צילום: יותם פרום
טיבי. הגזענות עוברת לממשלה
צילום: יותם פרום
מומלצים