שתף קטע נבחר

וילנאי: ליברמן כוחני, ספין נגד ועדה ממלכתית

אבל אם ייצמד לקווי היסוד של הממשלה, יחיה הח"כ מהעבודה בשלום עם צירופו לקואליציה, למרות הבטחות סותרות ערב הבחירות. מה באמת מדאיג את וילנאי? החפיפניקיות, זה שלא סופרים את פרץ, למה צץ הרעיון לשנות את שיטת הממשל - ומתי בדיוק החלטנו לצאת למלחמה בלבנון

אביגדור ליברמן בדרך לממשלה? נראה שכן, אם שואלים אותו ואת לשכת ראש הממשלה; לא כל-כך מהר, אם זה תלוי במפלגת העבודה. במפלגתו של עמיר פרץ, שהבטיחה ערב הבחירות כי לא תשב עם "ישראל ביתנו" באותה קואליציה, מתבטאים הבוקר (יום ד') נגד החבירה הזאת - אבל הנימה כבר פחות נחרצת.  

 

ח"כ מתן וילנאי מעריך כי המהלך הפוליטי המתרקם הוא לא יותר מ"ספין תקשורתי, שנועד להסיט את תשומת הלב הציבורית מהמלחמה בלבנון וממחדליה". בשיחה עם ynet אומר וילנאי: "הכל ספינים כדי להתרחק מהעניין של לבנון כמה שיותר, ולהפסיק לדבר על ועדת חקירה ממלכתית. פתאום נושא הממשל, שלפני חודשיים אף אחד לא אמר עליו מילה, קפץ להיות נושא ראשון. אולמרט לא רוצה ועדה ממלכתית, אז הוא עושה ספינים. כשאני מקשיב לליברמן ושומע את העקרונות שלו - אין לזה שום קשר לממשלה הזו. אבל הוא לא יכול לדבר על ועדת חקירה ממלכתית, ואז הוא נכנס".

 

עם זאת, וילנאי מפתיע ומצהיר כי אין לו התנגדות עקרונית לכניסתה של "ישראל ביתנו" לממשלה, בתנאי: "אם ליברמן יקבל את קווי היסוד של הממשלה וייצמד אליהם בלי שינויים", מסביר הח"כ, מיריביו המרים של עמיר פרץ בסיעה. "הוא יכול להיות שם. אם יגידו לי שמתכוונים לבצע שינויים מינוריים, אנחנו נצטרך לדון בזה. אני נגד מריחות ו'חפיפניקיות', כי אנחנו משלמים על כך מחיר. עד היום, אף אחד לא יודע לומר לי מתי בדיוק החליטה הממשלה לצאת למלחמה בלבנון. אני לא אתן יד לחפיפניקיות". גם דני יתום הכריז היום כי "ליברמן מוזמן להצטרף", אם יאמץ את קווי היסוד הקיימים.  

 

וילנאי אומר עוד כי הוא מודאג מהכוונה לשנות את שיטת הממשל באופן שהוצג עד כה, על אף העובדה שהוא תומך באופן עקרוני בהכנסת שינויים בדרך שבה מנוהלת המדינה. "אני בעד שינוי ממשל באופן עקרוני ואני בעד תיקונים באופן מסודר ולא בספינים. אני נגד שינוי שיטת הממשל בסיסמאות. אני לא יודע לאן מובילה הדרך שמדברים עליה ליברמן ואולמרט. לליברמן יש רקורד של איש כוחני, ואני לא בטוח שזה מוביל אותנו למקום הנכון. אני מודאג מזה. עם זאת, אני מוכן לשקול כל דבר רציני".

 

בהתייחס ליו"ר העבודה, אומר וילנאי כי הוא מוטרד מהעובדה ש"אולמרט לא סופר אותו". הוא גם מאשים את חבריו השרים בחוסר

נכונות לעזוב את הכיסאות. "הדבר הבעייתי הוא מקומו של עמיר פרץ במפלגת העבודה ובממשלה. אולמרט לוקח את עמיר כמובן מאליו. הוא התייעץ עם אלי ישי, אבל עם פרץ לא. איתנו הוא לא מדבר בכלל. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו איך זה יכול להיות. אני מניח שאולמרט מסתכל על השרים שלנו ואומר: הם לא יוותרו על הכיסאות שלהם, לא יעשו מהומות ולא יתנגדו לליברמן. פרץ הרי לא יעזוב את משרד הביטחון. אז אין צורך לדבר איתם".

 

אשר לעתידו האישי אומר וילנאי, כי טרם החליט אם יתמודד שוב על ראשות העבודה, לאחר שבסיבוב הקודם פרש מן המירוץ לקראת קו הסיום והעביר את תמיכתו לשמעון פרס. "החוקה מחייבת שהבחירות יהיו עד מאי. אם רוצים לשנות שוב את החוקה או לצפצף עליה, אותי לא ימצאו שם כתומך. אני בעד שהעבודה תפעל לפי החוקה שלה פעם אחת לפחות. חוץ מזה, לא ראיתי שום הישג מזהיר ליושב-הראש שמחייב כי יישאר שנה נוספת", הוא מסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
לא סופרים אותנו: וילנאי
צילום: מיכאל קרמר
צילום: יואב גלאי
בעיה של רקורד: ליברמן
צילום: יואב גלאי
צילום: אלי אלגרט
מוזמן, בתנאי: יתום
צילום: אלי אלגרט
צילום: גיל יוחנן
איפה ההישג המזהיר? פרץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים