שתף קטע נבחר

פרץ לאולמרט: אין קואליציה עם ליברמן

גוברת המתיחות בין ראש הממשלה ליו"ר העבודה בעקבות הניסיונות של אולמרט להרחיב את הקואליציה. בפגישה בסוכתו של אולמרט, הבהיר שר הביטחון: העבודה וליברמן - שני עולמות שונים; ניתן לחזק את הקואליציה הקיימת "בלי מאמץ גדול". עם זאת ההערכה: לא מדובר באולטימטום. מקורבי ראש הממשלה בתגובה: "אנחנו לא מתרגשים"

שר הביטחון, עמיר פרץ, אמר היום (ד') בפגישתו עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, במעון ראש הממשלה בירושלים כי הוא לא רואה קואליציה משותפת עם ישראל ביתנו. פרץ הבהיר כי לא מדובר בפסילה אישית של יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אלא בתפיסות עולם שונות לחלוטין. עם זאת, אמר פרץ כי ניתן לחזק את הקואליציה הקיימת ולא נדרש מאמץ גדול לשם כך. מקורבי ראש הממשלה מסרו ל-ynet בתגובה: "אנחנו לא מתרגשים מאיומי פרץ".

 

לאחר שבוע של מתיחות, נפגשו השניים כדי לנסות ולהרגיע את הרוחות בצמרת הקואליציה. הם נפגשו בסוכתו של אולמרט בבית ראש הממשלה בירושלים, ודנו בנושאים פרטיים שונים בארבע עיניים. לפי שעה לא ברור האם מדובר באולטימטום שהציב פרץ או שמדובר בנושא שפתוח למשא ומתן בין האישים.

 

בשתי הלשכות סירבו להתייחס לתוכן השיחה, ולא ציינו האם בעקבותיה ירדה המתיחות בין שני האישים. גורמים בסביבתו של ראש הממשלה אמרו כי "מוגזם לומר שהכל טוב". גם בסביבתו של פרץ סירבו לומר האם השיחה התנהלה באווירה טובה.

 

המתיחות בין ראש הממשלה ושר הביטחון שלו פרצה לאחר פגישתו של אולמרט עם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, בסוף השבוע שעבר. אנשיו של שר הביטחון טענו בימים האחרונים כי אולמרט לא עידכן את פרץ בדבר הפגישה עם ליברמן לפני שהיא התקיימה, אלא בדיעבד בלבד. פרץ זעם על כך שהושאר מחוץ לתמונה, על אף שאנשיו אמרו כי הם משוכנעים שהדיווחים על הרחבת הקואליציה בעזרת ישראל ביתנו הם "ספין תקשורתי בלבד, ללא התכנות פוליטית".  

 

בתוך כך, סיעת העבודה תתכנס בתחילת השבוע הבא. יו"ר העבודה, עמיר פרץ, צפוי להציג בישיבה את עמדותיו לגבי כניסת מפלגת ישראל ביתנו לקואליציה ולגבי שינוי שיטת הממשל.

 

"פרץ טיפס על עץ גבוה מדי"

גורמים בכירים בעבודה מותחים ביקורת על יו"ר המפלגה ושר הביטחון עמיר פרץ בעקבות דבריו לראש הממשלה. לדברי הבכירים "פרץ עשה טעות כשטיפס על עץ גבוה שממנו אולי לא יוכל לרדת".

 

עם זאת, אחד השרים אמר ל-ynet כי להערכתו ההתבטאות של פרץ לא תביא למשבר קואליציוני עם קדימה. לדבריו, "למהלך הזה יש גם סיכוי להצליח אבל יש גם סיכוי להיכשל. פרץ צריך לבוא עכשיו ולהראות לאולמרט שהוא מסוגל לגייס את כל 19 החכי"ם של העבודה לתמיכה בתקציב המדינה בכנסת". בכירים בעבודה העריכו כי שר הביטחון יתקשה לשלוט על סיעתו בהצבעה על התקציב ואז יאבד את קלף המיקוח מול רה"מ בניסיון להשאיר את ישראל ביתנו מחוץ לממשלה. "הוא עשה טעות כשהוא לקח סיכון במהלך הזה. קיים סיכוי שהוא לא יצליח בו", אמר בכיר בעבודה.

 

שר החקלאות, שלום שמחון, שכבר הודיע כי הוא אינו מתנגד לכניסת ישראל ביתנו לממשלה אמר ל-ynet כי "יש כאן יצירה של מהומה רבה על כלום. במצב שבו ליברמן מצטרף לקווי היסוד של הממשלה אין שום סיבה שנתנגד לצירופו. מפלגת העבודה היא לא נגד ברית הזוגיות וגם לא אמורה להיות נגד שינוי שיטת הממשל בישראל". 

 

סבב פגישות עם האופוזיציה 

ראש הממשלה אהוד אולמרט נועד לפני הצהריים עם שר החוץ לשעבר, חבר הכנסת סילבן שלום, במעונו בירושלים. מקורבי יו"ר הליכוד, ח"כ בנימין נתניהו, אמרו כי שלום לא עדכן אותו בנוגע לפגישה. בין שני האישים קיימת יריבות ארוכה.

  

בליכוד אמרו כי ראש הממשלה נוהג בשיטת "הפרד ומשול" המפורסמת שבה נהג אריאל שרון להשתמש בעת משברים פוליטיים. אולמרט הזמין את שלום אליו כדי לעדכנו בהתפתחויות בתחום המדיני, הביטחוני ובעיקר בנושא האיראני. מלשכת ראש הממשלה נמסר שהפגישה נערכה במסגרת התייעצויות ועדכונים עם ראשי האופוזיציה.  

 

שלום אמר הערב ל-ynet כי "אני רואה לזכותו של ראש הממשלה שהוא מתעלם מכל השיקולים הפוליטיים ומתייעץ בנושאים מדיניים גם עם יריבים פוליטיים. אני לא עודכנתי על ידי נתניהו בעניין הצטרפותו של יוסי פלד לליכוד". שלום אמר עוד כי רק בסוף השיחה עם ראש הממשלה, דנו השניים בנושאים הקשורים לשינוי שיטת הממשל. שלום הבהיר לראש הממשלה כי הוא מתנגד לשינוי השיטה, אולם תומך בהעלאת אחוז החסימה. שר החוץ לשעבר אמר עוד כי "כל הטענות על זה שלא עדכנתי את נתניהו הן שטויות. אני לא צריך אישור לנושא הזה".

 

בתקופה האחרונה עורך אולמרט מספר פגישות עם ראשי המפלגות מהימין, בניסיון להרחיב את הממשלה. בסוף השבוע האחרון נפגש ראש הממשלה עם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ואתמול אף הצהיר כי "הרחבת הקואליציה תהיה בזמן הקרוב, המיידי, על בסיס ההסכמים הקואליציוניים הקיימים. אני עדיין רואה את מפלגת העבודה כשותפה בכירה, אך אני רואה יכולת לשלב גם גורמים נוספים".  

 

בפגישה עם ליברמן סיכמו השניים שהחל מפתיחת מושב הכנסת הקרוב ב-16 בחודש יקדמו שתי המפלגות הליכי חקיקה לשינוי שיטת הממשל וחקיקת חוקה לישראל. כן נועדו השניים בעניין קידום "ברית הזוגיות", שאמורה להוות אלטרנטיבה אזרחית לנישואי על פי הדת. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פרץ. 2 עולמות שונים
צילום: גיל יוחנן
אולמרט בסוכה. רוצה להרחיב הקואליציה
צילום: שלום בר טל
ליברמן. יצורף?
צילום: פאביאן קולדורף
מומלצים