שתף קטע נבחר

יו"ר ועדת החוקה על חוק ליברמן: לא רוצים מהפכות

שרים מקצועיים שיעברו שימוע, בוחר שידרג רשימה לכנסת, חוק נורבגי והעלאת החסימה. איך יראה שינוי המשטר בישראל? יו"ר ועדת החוקה, ח"כ מנחם בן-ששון, מסביר ל-ynet כי הצעת החוק שיגיש מטעם קדימה נראית שונה לגמרי מהצעתו של ליברמן. והעיקר: המשטר נשיאותי בחוץ "כדי שלא לחנוק את הקטנות"

יושב ראש ועדת החוקה של הכנסת ומקורבו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, חבר הכנסת מנחם בן ששון, מצנן הערב (יום א') את ההתלהבות מהאפשרות כי הצעת החוק של ישב ראש ישראל ביתנו תעבור את שלבי החקיקה בכנסת במתכונתה הנוכחית. בראיון ל-ynet לקראת פתיחת כנס החורף של הכנסת אומר בן ששון כי "צריך לשנות את שיטת הממשל בישראל" אולם מתנגד באופן נחרץ למשטר נשיאותי.

 

בן-ששון, המשמש כיו"ר ועדת החוקה של הכנסת, יהיה האיש שלפתחו תונח הצעת החוק של ליברמן אם וכאשר תעבור את ההצבעה על הקריאה הטרומית. "אני לא מעוניין במהפכות. יש לעשות את הדברים בצורה מבוקרת ובסדרת פעולות שיסתיימו רק לקראת הבחירות הבאות. עשינו בעבר מהלך אחד שנועד לחזק לכאורה את יכולת השליטה של ראש הממשלה (המעבר לבחירה ישירה - א.מ) והתוצאה הייתה הרת אסון"

.

לדבריו, "בישראל אין מקום למשטר נשיאותי כי הדבר אינו משאיר מקום לאידיאולוגיות הנחשבות קטנות. כך לדוגמא בישראל מפלגות ערביות וחרדיות שמשטר נשיאותי פשוט יחנוק אותן ולא יותיר להן מקום לביטוי. משטר נשיאותי ישאיר אותן בחוץ".

 

לא רק ביקורת על ההצעה של ליברמן יש לו, לבן-ששון. חבר הכנסת הטרי מקדימה מתכוון להניח השבוע הצעת חוק משלו לשינוי שיטת המשטר - הצעה השונה בתכלית מהצעתו של ליברמן. "הוועדה שהקים הנשיא, שבחנה הצעה דומה לזו של ליברמן, הגיעה למסקנה שאסור לחנוק את המשטר הדמוקרטי. הצעתו של ליברמן למעשה תמנע זכות ביטוי למחצית האוכלוסיה. אני יכול לומר בביטחה כי מרבית חברי ועדת החוקה של הכנסת אינם תומכים במעבר למשטר נשיאותי".

 

רק ארבעה אחוזי חסימה

ח"כ בן ששון צופה כי הצעת החוק שלו ושל ליברמן - במידה ויעברו קריאה טרומית במליאת הכנסת - יאוחדו ויגיעו לדיון בוועדת החוקה להמשך חקיקה. "מדובר במהלך שיעשה בהסכמה. אנחנו נתמוך בשלב הראשון בהצעת החוק של ליברמן והוא יתמוך בשלנו. אחר כך יגיעו החוקים לוועדה שבראשותי ובמקרה זה יש לי סיבה טובה להניח שהוועדה תגדיר את השינויים בשינוי המשטר באופן יותר עדין ופחות בוטה מכפי שמגדיר זאת ליברמן".

 

כך למשל, הצעת החוק של יו"ר ועדת החוקה לשינוי שיטת המשטר קובעת כי מספר השרים יוגבל ל-18 בלבד ומספר סגני השרים יוגבל לשישה. אחוז החסימה ישונה בצורה מדורגת. בשלב ראשון הוא יועל לשלושה אחוזים. רק אחר כך לארבעה. זאת, בניגוד להצעתו של ליברמן המדברת על עשרה אחוזים.

 

במקום בחירות אזוריות, כפי שמציע ליברמן, דוגלת הצעת החוק של בן ששון בחיזוק הקשר בין הבוחר לנבחר על ידי אפשרות שתינתן לבוחר לדרג את נבחריו על פי סדר שיבחר בו ברשימה לכנסת. הבוחר יוכל להחליט היכן למקם את המועמד שלו ברשימה.

 

שרים מקצועיים יעברו שימוע

תיקון נוסף יקבע כי אסור לשליש מהסיעה להתפצל ללא הסכמה של שליש ממרכז המפלגה. כמו כן, ראש הממשלה לא יזדקק עוד לאישור הנשיא להרכבת הקואליציה. המועמד שיזכה בבחירות ברוב יקבל את "זכות הבכורה" להקים ממשלה ללא הקצבת זמן על ידי הנשיא.

 

בנושא הצעות אי אמון בממשלה מציע בן-ששון מהלך של אי אמון קונסטרוקטיבי. לא ניתן יהיה להגיש הצעה ללא רוב של מרבית חברי הכנסת - 70 ח"כים - התומכים במועמד אלטרנטיבי לראש הממשלה המכהן.

 

עוד בהצעותיו של בן ששון: שרים מקצועים שיעברו הליך שימוע בוועדת הכנסת הרלוונטית לקראת התפקיד ויגישו דין וחשבון לוועדות אחת לשנה. במידה והוועדה תגיע למסקנה כי השר אינו מצליח במילוי תפקידו יהיה בסמכותה להמליץ בפני ראש הממשלה על העברת השר מתפקידו. כמו כן הצעת החוק ממליצה על החוק הנורבגי - חבר ממשלה או סגן שר יצטרך להתפטר מחברותו בכנסת.

 

לסיכום הוא אומר: "אנחנו לא רצים לחקיקה מהירה וחפוזה ואיננו רוצים שליט יחיד. לא נעשה מחטפים ונחוקק בסבלנות ובכובד הראש הראוי. החוק של ליברמן מבקש לשנות את תפיסת העולם החוקתית ולזה לא נסכים. נעשה הכל באופן מאוזן וזהיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
בלי מהפכות. בן ששון
צילום: גיל יוחנן
ההצעות יאוחדו. ליברמן
צילום: פאביאן קולדורף
מומלצים