שתף קטע נבחר

העבודה תתנגד לשינוי המשטר; פרץ: נגמרה הסבלנות

הסיעה החליטה בדיון סוער שאם הצטרפותה של ישראל ביתנו לממשלה תעמוד על הפרק, יכונסו מוסדות המפלגה לדון בכך. פרץ התפרץ לעבר הח"כים והשרים ההמומים והטיח בהם: "כל דבר טוב שקורה נזקף מייד לזכותכם, הדברים הרעים נדבקים אלי. זה לא יהיה יותר". בן אליעזר הזהיר את פרץ שעזיבת הממשלה תהיה סופו הפוליטי

אחרי דיון סוער, העבודה החליטה להתנגד לשינוי שיטת הממשל. סיעת העבודה התכנסה הערב (א') בתל אביב באווירה מתוחה כדי לדון בעמדתה ביחס להצעת החוק של ח"כ אביגדור ליברמן לשינוי שיטת הממשל. הסיעה אישרה ברוב קולות הצעת החלטה הקובעת כי הסיעה תתנגד כאיש אחד להצעת ליברמן.  לפי ההחלטה, אם הצטרפותה של ישראל ביתנו לממשלה תעמוד על הפרק, יכונסו מוסדות המפלגה לדון בכך.

 

הסיעת אישרה אמנם הערב גם הצעת החלטה הכוללת בין היתר התחייבות של חברי הסיעה למשמעת קואליציונית, ואולם יו"ר המפלגה, עמיר פרץ, שניסה להציג הערב אחדות שורות, נכשל במהלך. הדבר בלט במיוחד בתום הדיון, אז טיפסו הטונים ופרץ אף דפק על השולחן: "עד עכשיו הייתי מאוד סובלני אבל אין לי כוונה להמשיך בכך. יש כללי משחק ויש תקנון. אני לא משחק משחק כפול וכשיש הכרעה היא מחייבת את כולם. נגמר המשחק".

 

במהלך ישיבה שארכה יותר משלוש שעות בבית מפלגת העבודה, התנהל דיון נוקב בין חברי סיעת העבודה, באשר לעמדתה בנוגע לכניסת ישראל ביתנו לממשלה והישארותה של העבודה בקואליציה במקרה כזה.

 

פרץ, שקיווה כי יוכל להציג לראש הממשלה חבורה מלוכדת, הסרה למרותו, נכשל אפילו בהבאתם של שניים מתומכיו – יורם מרציאנו ושלי יחימוביץ' – להצביע בעד הצעת ההחלטה. השניים הצביעו בסופו של דבר נגד הצעת ההחלטה ודרשו לקבוע בהקדם מועד לכינוס מרכז שיקבע קווים אדומים בנוגע לכניסת ישראל ביתנו לממשלה ובנוגע לתקציב המדינה.

 

רגע מביך נרשם כאשר פרץ התפרץ במהלך הישיבה לעבר חברי הכנסת והשרים והטיח בהם: "כל דבר טוב שקורה נזקף מיד לזכות השרים והח"כים. בנושא תקציב החינוך זה נזקף לזכותה של יולי. ההישג בחוק ההסדרים לזכות הח"כים. הדברים הרעים נדבקים אלי. זה לא יהיה יותר". חברי כנסת שהיו בישיבה סיפרו כי היו המומים מההתפרצות.

 

ח"כ יחימוביץ' הטיחה בפרץ ובחבריה: "אנחנו נבלעים בתוך קדימה לגמרי. אנחנו מאבדים לגמרי את הזהות שלנו. זוהי התאבדות פוליטית. ביקשתם מאיתנו לוותר בתקציב 2006 והבטחתם שבתקציב 2007 ננהל קרב אמיתי".

 

שר התשתיות בנימין בן אליעזר, שהגיע לישיבה חולה מאוד, תקף בחריפות את חבריו והאשים אותם כי ראש הממשלה אהוד אולמרט מבקש להרחיב את הקואליציה משום שסיעת העבודה לא נהגה בצורה ממושמעת במושב הקודם של הכנסת. "האם זאת התנהגות? מה אנחנו רוצים מראש הממשלה? אנחנו במו ידינו הבאנו את זה על עצמנו. אם משהו גרם לכך שראש הממשלה מחפש עוגן בדמותו של ליברמן, זה אנחנו אשמים".

 

הוא הוסיף כי "אני ממליץ לעשות הפרדה בין בחירות בשיטת איווט ולומר על זה לא, לבין הכניסה של איווט לממשלה. אני לא ממליץ להגיד לא. התנאים שלנו חד משמעיים: קווי היסוד של הממשלה שבנויים על קדימה ועבודה".  

 

במילים קשות הזהיר בן אליעזר את עמיר פרץ מפני פרישה מהקואליציה ואמר: "ביום שתעזוב את הממשלה, אתה קורא על עצמך קדיש. אין מה לעשות באופוזיציה".

 

לדבריו, "מי שחושב שדרך האופוזיציה בונים חומה – הוא כורה קבר. אם אנחנו עוזבים, הכלכלה והביטחון יהיו בידי איווט וביבי.

 

"אנחנו צריכים להחליט אם אנחנו קואליציה או אופוזיציה. רק מתוך הממשלה נבטיח שלום, ורק אנחנו נבטיח שלא תהיה עוד מלחמה כזו. בפעם הראשונה אני חושש לגורל הילדים שלנו".

 

בפתח הישיבה אמר יו"ר העבודה כי על סיעתו לנהוג בצורה ממושמעת ומאוחדת. הוא הבהיר כי אינו פוסל את ליברמן באופן אישי, אולם לדבריו תהום פעורה בין העבודה לבין ישראל ביתנו. כמו כן אמר פרץ כי במושב החורף צריכה סיעת העבודה לפעול בצורה מאוחדת כדי להבליט את עמדותיה.

 

לדבריו, ''בקואליציה הנוכחית, אנו יכולים להבליט את עמדותינו בנושאים החברתיים". הוא התייחס גם להצעת החוק של ליברמן לשינוי שיטת הממשל ואמר: "כך לא משנים שיטת ממשל. בעבר השינויים היו אחרי דיונים. מי שחושב שאפשר לשנות שיטת ממשל במחטף בוועדת שרים, עושה חטא לשיטה".

 

לפני ישיבת הסיעה התכנסו פעילי המשמרת הצעירה של העבודה תחת הכותרת "נייט ליברמן". הפעילים דרשו מחברי הכנסת והשרים שלא להסכים לכניסת ישראל ביתנו לקואליציה. 


פורסם לראשונה 15/10/2006 21:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
פרץ. התפרץ
צילום: עופר עמרם
צילום: ירון ברנר
בן אליעזר. "במו ידינו"
צילום: ירון ברנר
מומלצים