שתף קטע נבחר

לא בונה על פרץ והחברים

אחרי שבמושב הכנסת הקודם איבד כמה שערות במרדפים אחרי מורדי העבודה, יו"ר הקואליציה מאושר עם פתיחת המושב הנוכחי: ליברמן בפנים "וזה סופי". על השותפה הבכירה, מפלגת העבודה, אין ליצחקי מילים חמות: "אין הגמוניה במפלגה הזו. צריך לרדוף אחריהם כל היום". ולא, הוא ממש לא מוטרד מהאפשרות שאולמרט יעמוד בראש ממשלת ימין

במושב הכנסת הקודם מצא עצמו אביגדור יצחקי מתמודד לא אחת עם קואליציה בלתי אפשרית. די היה לראות את פרצופו רק לפרקים כדי להבין שמצב רוחו ידע עליות ומורדות עם כל מורד שהצטרף לחגיגה. השותפה המרכזית לקואליציה שניהל, מפלגת העבודה, לא סיפקה את הסחורה, והוא נאלץ להזיע לא מעט כדי להבטיח את הרוב השברירי. מצבו היה כה נואש, עד שבשלב מסוים אף שקל להחזיר לאולמרט את המפתחות ולנטוש את הספינה. אלא שערב פתיחת מושב החורף, על פרצופו של יצחקי מרוח חיוך גדול. שחקן חיזוק משמעותי, הוא משוכנע, בדרך פנימה.

 

"למיטב ידיעתי ולהבנתי, איווט ליברמן מצטרף לקואליציה וזה סופי", אומר יצחקי בראיון ל-ynet ערב פתיחת המושב. הוא אף משוכנע שלראש הממשלה אולמרט מובטחות באמצעות המהלך שלוש שנים נוספות של שלטון. "אין אפשרות להחליף או להפיל את ראש הממשלה. לא ייתכנו בחירות בשלוש השנים הקרובות". לדבריו, "האינטרסים של הסיעות והפרסונות בכנסת הוא כזה שאין להם רצון ללכת לבחירות. 50 אחוזים מחברי הכנסת יודעים שלא יחזרו, למפלגות אין די כסף ובכלל - קדימה, הגמלאים, ש"ס והערבים לא רוצים להקדים את הבחירות. 64 חברי כנסת מתנגדים באופן אוטומטי להפלת הממשלה".

 

מה לגבי האפשרות שמפלגת העבודה תפרוש מהקואליציה ולא תסכים לבלוע את הצפרדע?

 

"מפלגת העבודה תישאר כי הדבר משרת את האינטרסים שלה ושל המדינה. משני הטעמים הללו נכון לפרץ ולשאר הטוענים לכתר במפלגתו להישאר בקואליציה. ממשלת ישראל תוכיח במהלך מושב החורף, עם הצטרפותו של ליברמן, יכולות עבודה משותפת. נוכיח שאנחנו מסוגלים להזיז ולבצע דברים".

 

יצחקי סיפר כי לקראת סוף מושב הקיץ ובמהלך הפגרה חזר וביקש מראש הממשלה להרחיב את הקואליציה. "אני שמח שבסופו של דבר הוא החליט לצרף את ליברמן. זה לא קרה בגלל שאמרתי לו, אלא בגלל שהוא הבין שאין ברירה. אני שמח ומברך על כך".

 

אם מפלגת העבודה תשבור את הכלים, הקואליציה תקטן ותמנה רק 64 ח"כים. ספינתו של אולמרט שוב תעבור טלטלה.

 

"ניסינו קואליציה של 67 ח"כים, קואליציה שלכל הדעות אמורה להספיק. אבל מפלגת העבודה לא סיפקה את הסחורה, ולא עושה רושם שבמושב הנוכחי הם כן יספקו. אין הגמוניה במפלגה הזו. צריך לרדוף אחריהם כל היום. תוספת של 11 חברי כנסת מטעם ישראל ביתנו תשרת את כולם. בנוסף, עם כניסתו של ליברמן אני רואה אפשרות שגורמי ימין נוספים יכנסו לקואליציה כמו הליכוד והאיחוד הלאומי".

 

ואז תהפכו לממשלת ימין לכל דבר.

 

"זה לא מטריד אותי. יש מציאות פוליטית ואסור לטאטא דברים מתחת לשטיח. זה מה שהמציאות הפוליטית מכתיבה. אם היא מכתיבה שנהפוך למשלת ימין - אז נהפוך לממשלת ימין. אם אנחנו רוצים להצליח לעשות דברים, ויש הרבה דברים שיש לעשות כמו להכין את ישראל חלילה לסיבוב מלחמה נוסף, אז אנחנו צרכים שותפים שאפשר לסמוך עליהם ושאפשר איתם לבצע משימות חשובות למדינה.

 

"די לשותפים שגורמים לנו צרות כל היום. הצטרפותו של ליברמן היא גם משאלת לב וגם חשיבה פוליטית מתאימה. איווט אחראי, יודע לבצע ומתכוון למה שהוא אומר". לסיכום אמר יצחקי: "הבוחר בסופו של דבר רוצה ממשלה שיכולה לבצע. אריק קיבל מנדטים לא לפי אידיאולוגיה, אלא על פי היכולת שלו לבצע".

פורסם לראשונה 16/10/2006 00:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
מאושר. יצחקי
צילום: דודי ועקנין
צילום: רויטרס
הבין. אולמרט
צילום: רויטרס
בדרך פנימה. ליברמן
צילום: פאביאן קולדורף
מומלצים