שתף קטע נבחר

הצעת חוק: ברית זוגיות - למען גיל הזהב

עם פתיחת מושב החורף הגיש ח"כ משה שרוני את הצעת החוק השנויה במחלוקת, שאמורה לספק אלטרנטיבה לנישואים אזרחיים. במיוחד הוא דואג לגימלאים שרוצים לחיות במחיצת בן-הזוג בלי חתונה - בהם גם שלושה מעמיתיו לסיעה

משבר קואליציוני חדש באופק? ח"כ משה שרוני מסיעת הגימלאים הניח היום (ב') על שולחן הכנסת את הצעת חוק "ברית הזוגיות". הוא הסביר כי אלפי גימלאים, ובהם שלושה חברי כנסת מסיעתו, לא רוצים להתחתן בשנית, אלא לערוך הסכם של ברית זוגיות עם בן או בת הזוג. בנוסף אומרים בסיעת הגימלאים, כי החוק יעזור גם לעולים חדשים.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "חוק 'ברית הזוגיות' איננו פוגע במסלול הנישואין הדתי. החוק יוצר מסלול מקביל ושווה זכויות וחובות שבאמצעותו יכולים אזרחי המדינה החפצים בכך להקים משפחה שלא באמצעות המסלול הדתי". בהצעת החוק מפורטת החלופה החילונית לנישואים הדתיים, ממינוי רַשמי ברית הזוגיות ועד להליכי התרת הברית על-ידי הרשם או בית המשפט.

 

במפלגת הגימלאים מיהרו להרגיע את סיעת ש"ס המתנגדת נחרצות לחוק בעל שם דומה, אותו מתכוון להעביר יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן. ח"כ שרוני: "אנחנו לא נוגעים בדברים קדושים כמו חיתון כהן וגרושה. אנחנו לא מסמיכים איש לחתן יהודי וגוי ולא מתעסקים בכלל בנושא הגיור. אנחנו רוצים בסך הכל לערוך הסכם של ברית זוגיות בין אלפי גימלאים החפצים בכך".

 

ח"כ שרוני אמר כי הוא יידע את סיעת ש"ס לפני שהגיש את הצעת החוק. "אני נמצא במגעים עם ש"ס והם הבטיחו להתייעץ עם מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, ועם הראשי, הרב שלמה עמאר. מה שהם יפסקו מקובל עליי. הבעייה היא שיש הרבה זוגות שחיים בחטא, למה הם צריכים לנוסע לקפריסין כדי להתחתן ולבזבז כסף. אני חושב שאצליח לשכנע את ראשי ש"ס. יש מגעים מתקדמים ביותר איתם. החוק שהגשתי לא נוגד בכלל את דת ישראל".

 

מי שיכול להעיד על הבעיה בה נתקלים הגימלאים הוא ח"כ אלחנן גלזר. "אני אלמן ויש לי חברה כבר חמש שנים. כל אחד גר בביתו עם ילדיו ולאירועים משותפים אנחנו הולכים יחד. אישית אני לא צריך את החוק ולא תולה בו תקוות. החוק לא נועד לי באופן אישי. אין כאן מגמה אישית אלא ממלכתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שרוני. הצעת חוק
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
גלזר. אלמן עם חברה
צילום: גיל יוחנן
הרב יוסף. התייעצו איתו
צילום: אלי אלגרט
מומלצים