שתף קטע נבחר

המרוץ לנשיאות: ריבלין מוביל, פרס חוזר?

בבורסת השמות לתפקיד הנשיא המסכים שוב ירוקים. ח"כ ראובן ריבלין, המסתמן כמועמד מוביל, עושה מחוות יוצאות דופן לחברי קדימה. ומולו - שמו של שמעון פרס שוב עולה

האם שמעון פרס וראובן ריבלין יתמודדו זה מול זה על תפקיד הנשיא? אתמול (יום ב') חזר למשחק הפוליטי שמו של שמעון פרס כמתמודד על התפקיד הרם. בכירים במפלגת העבודה המקורבים לעמיר פרץ אמרו שיש סיכוי שפרס יזכה לתמיכת המפלגה. אבל מי שמסתמן כמועמד המוביל הוא דווקא ח"כ ראובן ריבלין. פרס עצמו, כך נראה, לא יזדרז להתמודד ולהיכשל שוב, אלא אם יובטח לו רוב מראש.

 

בכירים בעבודה המקורבים ליו"ר פרץ אמרו ש"תמיכת המפלגה בפרס לא נראית דמיונית". לדברי הבכירים, האפשרות הזו קיימת ובשבועות האחרונים התנהלו מגעים בין מקורביו של פרץ לבין מקורבים של שמעון פרס בנושא זה. פרס הצהיר בעבר שאינו מתכוון להתמודד, אבל גורמים בסביבתו אמרו אתמול שבעתיד אין לפסול לגמרי את האפשרות שיסכים לחזור לתמונה, "אם יווצרו הנסיבות המתאימות".

 

 

לפי שעה, העמדה הרשמית של פרס היא שהוא אינו מתמודד. כך או כך, נראה שח"כ ריבלין מחמם מנועים. משלחת של חברי כנסת מוועדת הכספים של הכנסת צפויה לצאת במוצאי שבת לביקור בן ארבעה ימים בסין במסגרת חילופי משלחות בין הפרלמנטים. יו"ר הוועדה ח"כ ליצמן בחר למסע את חברי הוועדה חיים אורון ורובי ריבלין. חברי הקואליציה התרעמו על העובדה שבמשלחת יש רק חברי אופוזיציה, וח"כ ריבלין מיהר לוותר על מקומו לטובת ח"כ חרמש מקדימה.

 

האם זה "מקרי"? בכנסת מסבירים שעם התחממות בגזרת הנשיא והאפשרות שהיועץ המשפטי לממשלה ימליץ על העמדתו לדין של הנשיא, ח"כ ריבלין מסתמן כאחד המועמדים המובילים, ולכן אינו יכול להרשות לעצמו לעזוב את הארץ בשלבים כה קריטיים במרוץ על הנשיאות.

 

לפני שבועיים נפגש בעניין ריבלין עם ראש הממשלה ושמע ממנו שהוא אינו פוסל אותו. בנוסף, מעבר לתמיכה שזוכה ריבלין מחברי סיעות ליכוד וימין, אפילו יו"ר הקואליציה אביגדור יצחקי הביע תמיכה גלויה במועמדותו.

 

ח"כ ריבלין אמר בתגובה: "בסך הכל ויתרתי על מקומי בטיסה לחבר מהקואליציה". הוא סירב להשיב האם ויתר בגלל המרוץ על הנשיאות.

 

עם התערעות מעמדו של הנשיא קצב, הפגינו אתמול כעשרה פעילים של תנועת "גברים נגד אלימות מינית", ביחד עם פעילי מר"צ, וקראו לנשיא להתפטר לאלתר.

  

"האזרח מספר 1 חייב להתנהג לפי נורמות ציבוריות ומוסריות ולא להיאחז בקרנות המזבח", אמר יאיר אברהם, מייסד התנועה. "הוא לא צריך לחכות להמלצת הפרקליטות. זה לא מספיק שהוא לא הגיע היום לפתיחת מושב החורף של הכנסת. אנחנו חושבים שהיעדרותו מחזקת את הטענה שהוא צריך להתפטר מייד ולהציל במשהו את מוסד הנשיאות. אנחנו גם קוראים לח"כים שהגיעו היום לפתיחת המושב להתחיל בהדחתו של הנשיא, אם הוא לא יתפטר מיוזמתו".

 

מאוחר יותר עברו המפגינים להביע את מחאתם מול משכן הנשיא. "אנחנו הולכים להפגין שם כדי להעביר לו את המסר באופן אישי", אמר אברהם. 


פורסם לראשונה 16/10/2006 18:32

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, אילן מרסיאנו ומירי חסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ריבלין יחליף את קצב?
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
פרס יתמודד?
צילום: דודי ועקנין
מומלצים