שתף קטע נבחר

השוטר שכינה "ערבושים" בביפר הועבר מתפקידו

השוטר שכינה את המתכנסים בעצרת התנועה האיסלאמית "ערבושים", בהודעה ששלח לחבריו במכשיר הביפר, הועבר מתפקידו אך לא הודח מהמשטרה. ח"כ זחאלקה: "הבעיה שלנו היא לא עם זה שהוא אמר 'ערבושים' אלא עם המדיניות שמתייחסת לאזרחים הערבים כאל כאלה"

השוטר שפרסם הודעה במכשירי הזימונית של המשטרה ובה כינה מתכנסים בעצרת של התנועה האיסלאמית "ערבושים", הועבר מתפקידו על ידי ראש אגף המבצעים, ניצב ברטי אוחיון. השוטר עדיין משרת במשטרה, אך בתפקיד אחר.

 

חברי הכנסת הערבים ברכו על ההחלטה, אך יש מביניהם שלא חסכו ביקורת מהמשטרה. יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה אמר כי הוא סבור שהשר אבי דיכטר "עשה דבר נכון אבל היה ראוי שהוא יתייחס לראש לשכתו, בנצי סאו, שלמרות ההתייחסות השלילית לגביו בוועדת אור הוא בחר לקדם אותו כך שבין השאר הוא צריך לקיים מגע עם הציבור הערבי. חשוב שדיכטר ינקה את האורוות בשורות המשטרה אבל אולי היה עדיף שיתחיל בניקוי האורוות במשרד שלו".  

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד): "טוב שהוא הוענש אבל לא צריך להתלהב יותר מדי. הבעיה שלנו היא לא עם זה שהוא אמר 'ערבושים' אלא עם המדיניות שמתייחסת לאזרחים הערבים כאל 'ערבושים'".

 

יו"ר רע"מ-תע"ל, ח"כ איברהים צרצור, דווקא כינה את ההחלטה "החלטה אמיצה", והוסיף: "זהו עונש שירתיע גם אחרים. אני רוצה לקוות שבכך מתחיל תהליך שיביא להתחברות עם המסקנות שעדאלה חשפה ביום ראשון לגבי מח"ש ואחרים. אין מנוס שמשטרת ישראל והשר לביטחון פנים אכן יתייחסו למסקנות אלה בצורה רצינית. ועדת אור היא המסמך החשוב ביותר בנוגע ליחסים בין מדינת ישראל לבין האזרחים הערבים. החלטתו של דיכטר היא החלטה נאותה, אמיצה וראויה וראויה לכל התשבוחות".   

 

חברת הכנסת נדיה חילו (עבודה) אמרה כי "אני מברכת על מדיניותו של השר דיכטר בעניין, בעיקר לאור מסקנות ארגון עדאלה. ועדת אור היא זאת שצריכה להיות האור להתנהלותה של משטרת ישראל. במדיניות זו יש אקט חינוכי למען יראו וייראו".

 

יו"ר סיעת רע"מ-תע"ל, ח"כ טלב א-סאנע אמר כי "ההחלטה להדיח אותו מתפקידו יש בה מסר שמבטא שאט נפש מהתנהגות בזויה זו, וזהו מסר גם לאחראים. בכך יש לדעתי העברת מסר חשוב, אם כי הייתי רוצה שהוא יודח לחלוטין מקרב המשטרה. מי שמחזיק בדעות שכאלה אין לו מקום במשטרה". 

 

לדבריו, ההחלטה, במיוחד על רקע דו"ח עדאלה שהוצג ביום ראשון, "מהווה חלק מיישום המלצות ועדת אור בכל הקשור למערכת היחסים בין המשטרה לציבור הערבי, שם צויין שהמשטרה מתייחסת לציבור הערבי כאל אוייב. ההתמודדות עם תפישה זו היא גם בתחום החינוכי. נקיטת צעדים משמעתיים נגד שוטרים שסרחו יש בה גם היבט חינוכי ויכולה להרתיע שוטרים אחרים מהתנהגות גזענית". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
ביפר. הודעה מבזה
צילום: אורן אגמון
צילום: חגי אהרון
ח"כ זחאלקה. לא להתלהב
צילום: חגי אהרון
צילום: דודי ועקנין
א-סנע. מברך על ההחלטה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים