שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה: עונשים כבדים לסוחרים בבני אדם

על-פי החוק שהתקבל, העונש על עבירת סחר בבני אדם יהיה עד 16 שנות מאסר. כשהקורבן קטין - העונש יגיע עד ל-20 שנות מאסר. החוק מתייחס גם למקרים של עבודות כפיה ולא רק לעיסוק בזנות

הצעת החוק האוסרת סחר בבני אדם, התקבלה הערב (יום ג') בכנסת בקריאה שניה ושלישית. הצעה זו נותנת מענה במספר נושאים עיקריים, ביניהם, מאבק בסוחרים, סדרי דין וסיוע לקורבנות הסחר בבני אדם. 30 חברי כנסת הצביעו בעד ההצעה, לה לא היו מתנגדים.

  

על-פי החוק שהתקבל, העונש על עבירת סחר בבני אדם למטרות נטילת איבר, הולדת ילד ונטילתו, עבדות, עבודות כפייה, זנות, פורנוגרפיה, או ביצוע עבירות מין באדם - יהיה עד 16 שנות מאסר. כשהקורבן קטין העונש יגיע עד ל-20 שנות מאסר.

החידוש העיקרי בחוק הוא בהרחבת תחולת העבירה של סחר בבני אדם, שכן עד כה התייחס ספר החוקים לאיסור בסחר למטרות עיסוק בזנות בלבד.

 

בנוסף, העונש בעבירות של חטיפה לשם סחר בבני אדם תהיה עד 20 שנות מאסר. עבירת הוצאה בכוח של אדם מעבר לגבולות המדינה בה הוא שוהה תהיה עד 10 שנות מאסר. כמו כן תוחמר הענישה בעבירות של עיכוב דרכון לעד שלוש שנות מאסר, במקום שנה אחת.

 

כמו כן, הנחתה הצעת החוק את בית המשפט לתת פיצויים למי שנפגע בעבירת סחר בבני אדם ועבדות. הפיצויים יינתנו במסגרת ההליך הפלילי, כאשר אם העבריין המורשע לא משלם אותם, יוכל מי שנפגע לקבל את הכסף מקרן החילוט הייעודית. כמו כן, בית המשפט הוסמך לקיים משפטים הנוגעים לעבירת סחר בבני אדם בדלתיים סגורות ולמנוע פרסום פרטים מזהים של קורבנות.

 

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ פרופ' מנחם בן-ששון (קדימה) הביע סיפוק שהחוק אושר. "זהו חוק שמעמיד את מדינת ישראל בשורה אחת עם הנאורות שבמדינות העולם בהתמודדות עם בעיה שהיא מבעיות הפשע והשחיתות הגדולים בעולם. בחוק זה יש מספר ניסוחים ראשוניים המאפיינים את העולם המודרני, ובהן - סחר בעבדים, עבודת כפייה ואחריות החברה של 'הכפר הגלובלי' למדוכאים ולחלשים".

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ), שהחוק הוא יוזמה משותפת שלה ושל הממשלה, אמרה: "מדובר בחוק חדשני, מהפכני ותקדימי שיאפשר למדינה לפעול באופן נחרץ ובלתי מתפשר בסוחרים בבני-אדם ובאיברים. החוק ייתן בידי רשויות אכיפת החוק כלים משופרים במאבקם למיגור התופעה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מירי חסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
עונשים כבדים לסוחרים (אילוסטציה)
צילום: גבי מנשה
צילום: גיל יוחנן
חוק חשוב. בן ששון
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
חוק חדשני. גלאון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים