שתף קטע נבחר

הפגנה: "נכשלנו במלחמה בגלל מצעד הגאווה"

כיכר השבת בירושלים איכלסה הערב אלפי חרדים המתנגדים לקיום מצעד הגאווה ב-10 בנובמבר. הם מסבירים שיש "אותות משמיים" נגד המצעד, בהם פרוץ מלחמת לבנון ביום שבו הוכרז המצעד

אלפי חרדים הפגינו הערב (יום ד') בכיכר השבת בירושלים נגד קיום מצעד הגאווה והם כבר מוצאים "אותות משמיים" המצביעים בבירור על "הסכנה הטמונה בקיום המצעד". כמעט כל אדם בציבור החרדי בירושלים מקשר בין מצעד הגאווה למלחמה בצפון. הראב"ד (ראש אבות בתי הדין) של העדה החרדית, הרב משה שטרנבוך, אמר בהפגנה: "התשובה למה לא הצלחנו במלחמה בלבנון היא אחת ויחידה - כי תועבות ופריצות בארץ הקודש". הוא הזהיר כי "כולנו נמסור את הנפש, כאשר יורונו הגדולים והפוסקים". 

 

 

הוא ציטט את הרב וסרמן, אחד הרבנים שפעלו בימי השואה, "הציונות הרסה את כל הקדושה של ארץ ישראל. מזה התחילו כל הצרות של השואה, לכן חייבים למגר את הגזרה, על-ידי שנעשה אנחנו פעולה שתבטל את הפריצות. לעצם המחאה יש כוח גדול בשמיים וזכות גדולה. אסור לעשות שום פשרות בכל דבר שגורם לפילוג השכינה". עוד אמר כי "לא יכולה להיות מהומה גדולה יותר ממצעד התועבה".

 

למרות שראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, יצא נגד המצעד עדיין רואים בו רבני העדה החרדית את האשם המרכזי בקיום המצעד, "העירייה לא מחתה נגד התועבה הנוראה", אמר שטרנבוך.

 

רבים נוספים בעדה החרדית קושרים בין המלחמה למצעד הגאווה. ישראל, תושב מאה שערים הסביר ל-ynet ש"ברגע שהכריזו על המצעד - פרצה המלחמה בצפון ובעקבותיה בוטל המצעד". לדבריו, "זו הפעם הראשונה שבה הרבנים כותבים 'במסירות נפש', כי הם חוששים ממלחמה חדשה שתפרוץ". בקשה מיוחדת גם הופנתה לעבר יהדות התפוצות "שיפגינו גם הם במקומות מושבותיהם ויפעלו בכל כוחם למען קדושת ירושלים".

 

עוד אות: פרשת "וירא"

מלבד צירוף המקרים עם המלחמה בצפון, מביאים החרדים עוד "אות משמיים" - הפרשה שאותה עומדים לקרוא בשבת שלאחר המצעד בבתי הכנסת - פרשת 'וירא' בספר בראשית. בפרשה זו מסופר על העיר סדום שנחרבה כליל על-ידי אלוהים לאחר שלא נמצא בה ולו צדיק אחד.

 

הרבה תלאות עברו על מצעד הגאווה העולמי. לפי התכנון המקורי אמור היה המצעד להתקיים באוגוסט, אך אז פרצה המלחמה בלבנון והוא נדחה עד להודעה חדשה. בפגישה שהתקיימה באחרונה, ובה נכח גם מפקד משטרת ירושלים, ניצב אילן פרנקו, סוכם כי המצעד יתקיים ביום שישי, 10 בנובמבר.

 

והנה עוד תאריך שמתקשר לתאריך המצעד, שיתרחש למחרת יום הזיכרון לראש תנועת כך, מאיר כהנא, שנרצח בניו-יורק לפני 16 שנים. כהנא נרצח בי"ח בחשוון ומאז אותו יום, בכל שנה, נוהגים חסידיו לעלות לקברו שבהר הזיתים בלילה שבין י"ח ל- י"ט, היום שבו המצעד עומד לחול. "האזכרה שלו תנוצל גם לצורך מאבק במצעד הגאווה", הסביר אחד מחסידיו.  

 

במהלך הניסיון לגייס שחקנים חזקים למערכה המתחדשת, פנו אנשי העדה החרדית גם למנהיג הפלג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב ולמנהיג תנועת ש"ס, הרב עובדיה יוסף. בין שאר הרבנים שגויסו למאבק הם המקובלים הרב דוד בצרי, הרב בן ציון מוצפי והרב יעקב הלל, שיסבירו לקהל את "הסכנות המוחשיות על-פי הקבלה שהמצעד יטיל עלינו", הסביר אחד ממארגני ההפגנה.

  

הבית הפתוח מודיע כי חידוש המאבק נגד מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים אינו מרתיע את בני הקהילה ולא ימנע את קיום המצעד. אלנה קאנטי, יו"ר בפועל של הבית הפתוח: "מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים הוא הפגנת זכויות אדם, שנועדה לקדם את חופש הביטוי וערכים של סובלנות ופלורליזם. מתוך תפישה זו, הבית הפתוח מכבד גם את זכותם של המתנגדים להביע את דעתם באופן לגיטימי במסגרת חופש הביטוי. יחד עם זאת, בשל ניסיון העבר הקשה, אנחנו מתריעים מפני חידוש ההסתה והאלימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
ההפגנה בירושלים
צילום: חיים צח
מומלצים