שתף קטע נבחר

ראשי רשויות בנגב: כן למשטר נשיאותי - בתנאי

תושבי הנגב וראשי רשויות בדרום מקווים ששינוי שיטת הממשל תוביל לשינוי סדרי עדיפויות. פיני בדש, שמואל ריפמן ואחרים טוענים שיש לתמוך במשטר נשיאותי, רק בתנאי ששיטת הבחירות תשתנה לשיטת אזורית

מספר ראשי רשויות בנגב אומרים הערב (יום ד') שיתמכו בשינוי שיטת הממשל ובכינון ממשל נשיאותי, בתנאי שיתקיימו בחירות אזוריות. לדעתם, בחירות אזוריות ייאפשרו להגדיל את מספר נציגי האזור ובכך לשפר את מצבה של הפריפריה המוזנחת.

 

הם מקווים שנציגים שייבחרו בבחירות אזוריות, לא יהיו מחויבים לקואליציה או למפלגה, אלא באופן ישיר לתושבים שבחרו בהם. ראש מועצת עומר, ח"כ לשעבר פיני בדש, אמר ל-ynet כי: "חוסר הייצוגיות גרם לקיפוח מתמשך של הנגב וכך גם של הגליל. רק נציגות אותנטית תתקן את העוול המתמשך. הנציגים יהיו מחויבים באופן ישיר לטפל ולדאוג לאזורים שהם מייצגים".

 

כך טוען גם יושב ראש המועצות האזוריות וראש המועצה האיזורית רמת נגב, שמואל ריפמן. "השיטה הקיימת לא סופרת, פוליטית, את תושבי הנגב. במשך השנים הממשלות משקיעות במקום שיש מצביעים המשפיעים על הבחירה, והנגב רחב הידיים כולל בתוכו מעט מצביעים יחסית. יש להבטיח ייצוג עצמאי לנציגי הנגב גם בכנסת וגם בממשלה".

  

ריפמן מוסיף: "ברגע שחבר כנסת נבחר, האג'נדה שלו משתנה ותחילה הוא מחוייב לקואליציה, אחר כך למפלגה ורק בסופו של דבר למצביעים. עד היום אף חבר כנסת לא סיפק את הסחורה. אני רוצה שמישהו יישב על שולחן הממשלה וידפוק עליו עם הידיים ויצעק נגב". גם בדש מסכים: "חברי הכנסת שנבחרו על-ידי תושבי הנגב, שכחו ממנו מהר מאוד ואפילו נטשו אותו ועברו לגור במרכז הארץ".

 

מתברר שלא רק ראשי מועצות יהודיות תומכים ביוזמה. ראש עיריית רהט, טלאל אל-קרנאווי, תומך אף הוא בקיום בחירות אזוריות. "אנחנו צריכים שיהיה מישהו שייצג אותנו בצורה הטובה ביותר, מישהו שמכיר את המנטליות, את האזור ואת התושבים המתגוררים בנגב".

 

למרות שהשיטה של הבחירה האזורית עלולה להפחית את מספר הנציגים הערבים בכנסת, טוען אל-קרנאווי כי האינטרס האזורי חשוב יותר מכל אינטרס אחר. "זה לא משנה אם הוא יהודי או ערבי כל עוד הוא יייצג את הנגב בצורה הטובה ביותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
משה קצב. הנשיא האחרון?
צילום: איי פי
צילום: מאיר אזולאי
שמואל ריפמן
צילום: מאיר אזולאי
צילום: מאיר אזולאי
פיני בדש
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים