שתף קטע נבחר

צעירים ערבים הופתעו לקבל צווי גיוס

למרות שצעירים בכפרי המשולש אינם מגוייסים לצה"ל, נחתו בתיבות הדואר של מספר נערים הזמנות להתייצב בלשכות הגיוס לקראת שירות. ח"כ בשארה פנה במכתב אל שר הביטחון ודרש הסברים: "זה מעורר תהיה האם מדובר בשינוי מדיניות"

צה"ל קורא לך. צעירה ערביה-ישראלית בת 17 מהכפר ערערה קיבלה צו התייצבות לרישום בלשכת הגיוס בטבריה ומתברר שהיא לא לבד. העיתון "כול אל-ערב" היוצא לאור בנצרת דיווח בסוף השבוע על צעירה אחרת, מהכפר ג'ת שבמשולש, שקיבלה צו דומה להתייצב בלשכת הגיוס של חיפה בסוף החודש הבא. "כשקראתי על כך בעיתון חשבתי שזו בדיחה. כשקיבלתי בעצמי את הצו, חשבתי שזו טעות. בכל מקרה, אני לא מתכוונת להתייצב", אמרה ל-ynet הצעירה מערערה.

 

ב"כול אל-ערב" דווח כי מזה שנים ארוכות לא נשלח צו גיוס לצעירים הערבים במשולש - אפילו לא בטעות. "הופתעתי מהמכתב. חשבתי בתחילה שמדובר בטעות אולם אחרי שבדקתי את הפרטים נדהמתי עוד יותר", אמר אבי הנערה, ראפת ותד. "אינני יודע מה לעשות, אני מתכוון לפנות ללשכת הגיוס כדי לברר את הפרטים ולדרוש מהם לבטל את צו הגיוס של בתי. אנחנו ערבים מוסלמים הפטורים משירות בצבא, אני מתנגד למכתב הזה ולתוכנו. אינני יודע אם מדובר במכתב שנועד 'למשש את הדופק' ואייני יודע מה המניע מאחורי שליחתו".

 

"אני דוחה לחלוטין כל רעיון של שירות בצבא או אפילו התנדבות וזאת מהבחינה הדתית, אמונית ומצפונית", הוסיפה האם, עאישה, ילידת שבדיה שהתאסלמה. "אני ערביה המתגאה בהשתייכותי לאומה הערבית והאיסלאמית ואין ליהודים שום זכות לכפות עלינו את הגיוס או אפילו לשלוח אלינו צווי גיוס, אפילו אם מדובר בטעות".

 

מוחמד ותד, כתב "כול אל-ערב", אמר ל-ynet: "לדעתי מדובר בבדיקת השטח לקראת גיוסם של ערביי המשולש הנהנים מפטור לגיוס. בנוסף, לדעתי מדובר במגמה לגייס את ילדיהם של זוגו שאימותיהם במקורן מאירופה. מדובר במאות משפחות במשולש שאם המשפחה מקורה באירופה".

 

ואכן, לא עברו מספר ימים וכבר נתגלה מקרה נוסף בו נשלח צו דומה – הפעם לצעירה ערביה-מוסלמית בערערה. "בתוקף סמכותי לפי סעיפים 3 ו-5 לחוק שירות הביטחון, הנני קורא לך להתייצב לרישום בלשכת הגיוס האזורית בטבריה", בישר הצו לצעירה שפרטיה שמורים במערכת.

 

על השאלה האם היא מתכוונת להתייצב בלשכת הגיוס השיבה הצעירה: "גיוס אינו בא בחשבון, אני דוחה זאת מכל וכל. לא ייתכן שאדם יתגייס כדי לירות בצעירים מאותו העם ובאותה השפה שלו".

 

בעקבות קבלת הצו פנתה הצעירה לאביה ויחד הם עלו אל הנסת בירושלים בתקווה למצוא פתרון מהיר לבעיה הבלתי צפויה. ואכן, יו"ר בל"ד, ח"כ עזמי בשארה, מיהר להרים את הכפפה ולשלוח מכתב דחוף לשר הביטחון, עמיר פרץ, סביב מקרה זה ומקרים אחרים.

 

"לאחרונה הופתעתי לגלות שמספר בני נוער ערבים קיבלו צווי התייצבות לרישום בלשכות הגיוס. לאחר בדיקת התלונות שקיבלתי ממשפחותיהם גיליתי שמדובר בתופעה ולא במקרה בודד או בטעות מחשב תמימה, מדובר בעשרות בני נוער מכפרים שונים שקיבלו את הצווים בכעס ותדהמה", כתב ח"כ בשארה במכתב ששיגר לשר הביטחון פרץ.

 

"כידוע, אזרחים ערבים תושבי המדינה לא מתגייסים, לא מחויבים להתגייס ולא נקראים לגיוס, הצווים שקיבלו האזרחים הללו מעוררים כעת תהייה אם מדובר בשינוי מדיניות. אי לכך, הנני פונה אליך בבקשה לקבל הסברים על פשר התופעה, ולבטל את הצווים לאלתר", הוא ביקש.

 

בדיקה נוספת שקיימנו העלתה כי ישנם לפחות עוד שני מקרים בהם נשלחו צווים לכפר קרע בעת האחרונה. האחת – לצעירה נוספת לפני כחודש ומקרה אחר לצעיר בדואי לפני כשבועיים. "זאת הפעם הראשונה בה שולחים צו סיוג למשפחתנו מאז קום המדינה. מעולם איש לא התגייס מהמשפחה שלנו", אמר ל-ynet חליל עאשור, אב המשפחה, מכפר קרע. "אני מתכוון לפנות לצה"ל בבקשה שיבטל את צו הגיוס שכן גיוס בני אינו עומד על הפרק".

 

מצה"ל לא נמסרה תגובה עד פרסום הידיעה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
מתגייסים טריים
צילום: שאול גולן
מומלצים