שתף קטע נבחר

דיכטר לארה"ב: לחצו על מצרים למנוע הברחות

בביקורו בוושינגטון ציין השר לביטחון פנים בפני האמריקנים כי מצרים מתרשלת בתפקידה למנוע הברחות אמצעי לחימה אל הרצועה, למרות שיש לה "יכולת ממשית" לעשות זאת. בנושא הגרעין האיראני אמר כי לישראל יש יכולת להגן על עצמה אולם מלאכת ההרתעה מוטלת על המעצמות

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, התלונן אמש (יום ד') בפני אנשי הבית הלבן על כך שמצרים אינה עושה את מה שהתחייבה בכדי למנוע הברחת אמצעי לחימה ממצרים לרצועת עזה. בפגישה עם יועץ הנשיא לביטחון לאומי, סטיב האדלי, ביקש דיכטר מהאמריקנים להפעיל השפעתם על מצרים.

 

"המצרים יכולים וחייבים לעשות הרבה יותר למניעת הברחת אמצעי לחימה לרצועת עזה", אמר דיכטר בצאתו מהבית הלבן. "האמריקנים אינם מכירים את היקף ההברחות לעומת היכולת של מצרים. אני קובע שלמצרים יש יכולת ממשית להבטיח שההברחות לא יתבצעו וזה מה שאמרתי".

 

בימים האחרונים חזר אל הכותרות נושא ההברחות, ובין היתר נודע כי אמצעי הלחימה המגיעים אל הרצועה כוללים טילי נ"ט . שר הביטחון, עמיר פרץ, התייחס אתמול לפעילות צה"ל לסיכול ההברחות ואיתור המנהרות, והודיע כי ישראל תעשה כל שביכולתה על מנת שאותן מנהרות לא יהפכו לאוטוסטרדות, כדבריו. במהלך היממה נחשפו על ידי צה"ל לא פחות משמונה מנהרות להברחת אמצעי לחימה, מרביתן באזור ציר פילדלפי.

 

"לא נעמוד ונספור את הטילים שתשגר אלינו איראן"

דיכטר שוהה בוושינגטון לסדרת פגישות עם ראשי אכיפת החוק במדינה, בהם ראש ה-FBI, רוברט מולר, שר המשפטים אלברטו גונזלס והשר לבטחון פנים, מייקל צ'רטוף, המגלה עניין בשיתוף פעולה אמריקני-ישראלי בתחום הלוחמה בטרור.

 

מסר נוסף שהעביר דיכטר בוושינגטון הוא בנושא איום הגרעין האיראני. לדבריו, "מלאכת ההרתעה של איראן מוטלת על

המעצמות. ישראל היא מדינה חזקה, אבל היא לא מעצמה", הוא הוסיף כי "ישראל לא יכולה לקחת את ההובלה. אין לזה כיסוי וזה עלול להקים עלינו מדינות אחרות. ישראל עוסקת באיום האיראני כלפיה, ובונה ומעצימה את מערך ההגנה שלה".

 

כמו כן שיגר דיכטר מסר לאיראן לפיו "ישראל לא תעמוד ותספור את מספר הטילים שישוגרו מאיראן. המרחק מאיראן לישראל הוא אותו מרחק כמו מישראל לאיראן, ולישראל תהיה יכולת להגן על עצמה".

 

בשיחה עם כתבים ישראלים, התייחס השר המופקד על המשטרה גם לפרשת הנשיא קצב. "בישראל יש נשיא או שאין נשיא, אין מצב של 'נשיא לייט'. אי אפשר לקבוע על פי סקרים את מצב הנשיא. כל עוד הנשיא מחליט שהוא אינו רואה בעיה אתית להמשך כהונתו וההליך הפרלמנטרי הנוכחי אינו מאפשר לקבוע אחרת - צריך להתאזר בסבלנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
ללחוץ על מצרים. דיכטר
צילום: ניב קלדרון
צילום: דובר צה"ל
חשיפת מנהרה להברחת נשק (ארכיון)
צילום: דובר צה"ל
צילום: גיל יוחנן
אין נשיא לייט. קצב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים