שתף קטע נבחר

נביה ברי: הגיע הזמן למו"מ לשלום עם ישראל

יו"ר הפרלמנט הלבנוני ובעל הברית של החיזבאללה אומר בראיון כי "הזמן עכשיו מתאים מאוד לשוב ליוזמת השלום הערבית אשר 'הערבים הסכימו עליה פה אחד'. איך זה ייתכן שהערבים קרועים בנושא? אני סבור שיש להיפגש ולהחליט יחד על היחס למו"מ עם ישראל". אולמרט בתגובה: "צריך להקשיב לו, זה מעניין". דליה איציק: הוא מוזמן לכנסת

קולות של שלום מלבנון: יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, הכריז כי "הגיעה העת לשוב למשא ומתן לשלום עם ישראל", וזאת על יסוד היוזמה הסעודית משנת 2002. בראיון שהעניק היום (ה') לרשת "אל-ערביה" מפריז, שם הוא מבקר, ואשר עיקריו פורסמו ביומון הבינערבי "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון, עסק יו"ר הפרלמנט הלבנוני בשורה של נושאים ובכלל זה בתהליך השלום עם ישראל. לדבריו, הזמן עכשיו "מתאים מאוד לשוב ליוזמת השלום הערבית אשר הערבים הסכימו עליה פה אחד". יצויין כי המנהיג נביה ברי הוא שיעי ובן ברית של חיזבאללה.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התייחס לקריאה בצהריים ואמר כי "בכל פעם שמנהיג ערבי מדבר על שלום יש להקשיב לו וכשברי מדבר זה גם מעניין". יו"ר הכנסת דליה איציק אמרה כי "יש להתייחס בקשב רב לקולות המושמעים. אשמח לארח את נביה ברי בפרלמנט אך קודם עליו להוכיח כי הוא עושה להחזרת החטופים".

  

כזכור, יוזמת השלום הערבית, פרי יוזמתו של עבדאללה, המלך הסעודי כיום ובשעתו יורש העצר הסעודי ושר החוץ, התקבלה בפסגה הערבית בביירות ב-2002 ועיקרה – נסיגת ישראל לקווי ה-4 ביוני 1967, הקמת מדינה פלסטינית בגבולות אלה ופתרון בעיית הפליטים וזאת תמורת שלום ונורמליזציה מלאה בין ישראל למדינות ערב.

  

"הוועידה התכנסה בביירות בשנת 2002 ובה הערבים הסכימו על היוזמה הזאת פה אחד. (אולם) הישראלים, ומי שעומד מאחוריהם דוחים זאת. עתה הגיע הזמן להעלות את נושא החזרה למשא ומתן לשלום. עתה זהו הזמן שיכול להיות מתאים מאוד לשוב למשא ומתן לשלום", אמר ברי, אולם קונן כי "כיצד זה ייתכן בשעה שהערבים קרועים באופן שכזה? אני סבור כי הפתרון היחיד למצב של הפילוג הוא שכל הערבים יפגשו ויחליטו יחד להפיק תועלת מהדבר הזה. אלו הם כמעט אותם הדברים שהיה לי הכבוד לומר בפגישתי האחרונה עם הבכירים הסעודים ובראשם עם המלך הסעודי", הוא הוסיף.

 

ברי, יו"ר הפרלמנט (תפקיד השמור לשיעים בלבנון) ומנהיג תנועת "אמל" השיעית לא הירבה להתבטא ברוח זו בעבר, אם בכלל. למרות זאת, הוא ניצל את המלחמה האחרונה בין ישראל לחיזבאללה כדי למצב את עצמו כדמות ממלכתית בשעה שהציב את עצמו כפטרונה הפוליטי של חיזבאללה וכמתווך מטעמה לנושא חילופי השבויים (תפקיד ממנו התנער בעקבות התקרית בכפר קנא).

 

חיזבאללה גמל לברי ברוחב לב על חיבוקו הפוליטי בשעת המלחמה והציב את קלסתרו לצד זה של מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה, במעוזו שבדאחיה בביירות בשעת המלחמה. 

 

יצויין כי ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, אמר כמה וכמה פעמים (בין השאר בעקבות קריאתו האחרונה של אולמרט להיפגש) כי לבנון תהיה המדינה האחרונה שתעשה שלום עם ישראל. זאת, בין היתר בשל העובדה שסניורה חושש שתידבק בו תדמית של "משתף פעולה עם ישראל".

 

יו"ר מרצ, ח"כ יוסי ביילין, בירך על דבריו של ראש הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, והביע תקווה כי ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, שאמר השבוע כי לבנון תהיה האחרונה לעשות שלום עם ישראל, יסכים לחדש עימה את המשא ומתן.


פורסם לראשונה 19/10/2006 12:50

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר (מוסקבה) ואילן מרסיאנו
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נביה ברי. זה הזמן
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
אולמרט. קרא לשלום עם לבנון
צילום: רויטרס
נסראללה. בן ברית של ברי
צילום: איי פי
מומלצים