שתף קטע נבחר

במי יתמוך הרב עובדיה בבחירות לנשיאות?

כששמות כמו שמעון פרס והרב לאו נזרקים לבורסת השמות, הדילמה של ש"ס מרתקת במיוחד. במי יורה הרב עובדיה לתמוך במירוץ לנשיאות אם הנשיא קצב יפרוש? מקורבי פרס: יש תחושה שש"ס איתנו

במי תתמוך ש"ס במירוץ לנשיאות? הסיעה שהכריעה את המירוץ לנשיאות בשנת 2000, הושיבה את משה קצב בבית הנשיא בירושלים, ושלחה את שמעון פרס לספסלי הכנסת, תהיה אחד ממוקדי ההכרעה במירוץ הבא למשכן הנשיא אם יחליט הנשיא הנוכחי, משה קצב, לפרוש. כששמו של מועמד כמו הרב ישראל לאו נזרק לאוויר, עמדתה של ש"ס - היא עמדתו של מנהיגה הרוחני, הרב עובדיה - נראית מרתקת מתמיד.

 

באופן רשמי אמרו אמש (ה') מקורביו של הרב כי "הרב לא התעסק בנושא הנשיאות, אף אחד לא פנה אליו והכל זה הערכות וספקולציות של אנשים. יתרה מכך, לא שמעון פרס ולא ראובן ריבלין פנו אליו בנושא זה".

 

אלא שבעיתונות החרדית כבר מדברים בקול רם על עמדתה של ש"ס בסוגייה. בין היתר, נדונה מועמדותו של הרב לאו. לאו, מועמד חרדי, יכול להיות על פניו בחירתה הטבעית של ש"ס לנשיאות. על פי הפרסומים, גורמים מטעם ש"ס כבר אותתו לרב כי אם יוכיח שהוא יכול לנצח במירוץ לנשיאות, תתמוך בו הסיעה על כל 12 הח"כים שבה. זאת, למרות שלאו עצמו הכחיש כי נושא הנשיאות מצוי על הפרק.

 

מנגד, משוכנעים גורמים במערכת הפוליטית המקורבים למשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, כי ש"ס כבר איתם. בשיחה עם ynet אמרו כי בש"ס נוטים לתמוך במועמדותו של פרס לנשיאות המדינה. לדברי הגורמים, בשיחות עם ח"כים מש"ס, "נוצרה תחושה שהם תומכים בפרס, ושהרב עובדיה משדר כי הפעם צריך לתמוך בו אם הוא יתמודד". עם זאת, התקשו הגורמים לומר אם הרב עובדיה דן בנושא באופן פומבי.

 

פרס חושש מעוד כישלון

במערכת הפוליטית נמשך גם אתמול העיסוק במירוץ לנשיאות, לאור ההתפתחויות בפרשת הנשיא משה קצב. שמו של שמעון פרס שורבב לרשימת המועמדים האפשריים, ומאז פועלים גורמים שונים במערכת הפוליטית כדי לקדם את המועמדות של המשנה לראש הממשלה. פרס עצמו סירב להתייחס בשלב זה לפרסומים השונים בנושא זה, אולם מקורביו הבהירו כי הוא מעוניין בתפקיד הרם.

 

שר הביטחון, עמיר פרץ, אמר בשיחות סגורות כי הוא אינו פוסל תמיכה במועמדותו של פרס לנשיאות. פרץ אמר כי סיעת העבודה תחליט כיצד לפעול לאחר שיסתיימו ההתייעצויות במפלגה. "אני לא פוסל תמיכה בשמעון פרס. צריך לבחון את הנושא, את המשמעות ואת הסיכויים", אמר. פרץ צפוי להפגש היום עם ח"כ קולט אביטל שהודיעה על התמודדותה לנשיאות והשניים ידונו בסיכוייה להיבחר. 

 

"פרס מפחד מעוד כישלון", אמר מקורב. "הוא לא מבין למה לא מבקשים ממנו להודיע שהוא מועמד. הוא חושב שהוא יכול להציל את מעמדה הבינלאומי של ישראל, ואת מעמד התפקיד. פרס גם מוטרד ממה שאולמרט אמר".

 

בכירים בעבודה התומכים בפרס אמרו כי בסיעת העבודה יוכל פרס לזכות ברוב הקולות של חברי הסיעה אם יצטרף למרוץ. "אפילו שלי יחימוביץ', התומכת לפי שעה ברובי ריבלין, תתמוך בפרס אם מועמדותו תהיה רצינית", אמר בכיר בעבודה. תומכיו של פרס העריכו עוד כי גם בקדימה יחלו גורמים שונים לפעול למען מועמדותו של פרס, ובהם גם מנכ"ל התנועה, יוחנן פלסנר, שייכנס לכנסת אם פרס ייבחר לנשיאות ויעזוב את תפקידו כח"כ.


פורסם לראשונה 19/10/2006 22:12

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו ונטע סלע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
למי ילכו 12 האצבעות? הרב עובדיה
צילום: אלי אלגרט
יצליח להוכיח? הרב לאו
צילום: דודי ועקנין
אצלו בכיס? פרס
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
פרץ. לא פוסל תמיכה בפרס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים